Consum Logan 1.4 MPI

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • fenomenul se pare ca este unul paranormal(S.F.) nu stiu cum unii reusesc asemenea consumuri> dar bine ca unii pot chiar daca pare ireal!

    Comment


    • Deci daca as merge intr o zi cu 80-90 km/h in afara si cu 60 in localitati sunt sigur ca cele 12 ore ale zilei nu imi vor fi suficiente sa termin tot ce mi am propus.Pe de alta parte la o utilizare ''normala'' (adica unde este liber ii dai cat mai mult unde este aglomeratie te comformezi, nu stai cu ochiu pe turometru sa nu depasesti o anumita turatie etc.) eu scot un consum mediu de 8 l /100 km.

      Comment


      • este foarte simplu, pt cei cu computer de bord daca aveti viteza medie mai mare de 60 km/h e normal sa ai un consum putin mai mare si oricat de vitezoman ai fii mai mult de 8% la drum intins nu ai cum sa scoti

        Comment


        • ba da... poti scoate si 18... fara sa te agiti prea tare... fa un drum de poiana...in urcare.

          Originally posted by bogdan_1984 View Post
          ca sa scoti 5,6 nu trebuie sa depasesti 80 km/h si nici 2000 rpm in acceleratii
          la mine mers constant cu 80 km/h timp de vreo 20 minute...consum mediu 4.6
          Last edited by mumus; 16 September 2010, 23:00. Reason: Automerged Doublepost
          Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

          Comment


          • 18?!? oricum drum intins adica peste 100 km se intelege si nu cu a 2-a 7000 de ture

            Comment


            • 1600 de km prin tara. Timisoara-Pitesti-Transfagarasan-Sinaia Urcat la cota 1400, Sibiu-Arad si inapoi in Timisoara. 2 Persoane si portbagajul pin de bagaje; Consum pe CB 6.3%. In localitati, regulamentar , afara 110-120 cu varfuri si de 160. Foarte multumit de consum, masina are 13000 km.

              Comment


              • Se poate dar spre exemplu eu am si masina resoftata, conteaza si asta si conteaza si cat de des accelerezi, eu de ex nu prea incetinesc in localitati:P daca e liber in fata mea ma duc cu 90 100 lejer, iar afara cu 110 120, astfel consumul e aproape constant. Nu stiu daca m-am exprimat bine, dar cred ca ati prins ideea.

                Comment


                • nu am computer de bord asa ca va spun cati L am avut in rezervor, cati km am mers si cu ce viteza .
                  45L in rezervor
                  constanta - bucuresti 255km, conditii aproape perfecte, cer senin, fara vant, 80-100km/h pe autostrada si 60-80 prin localitati , la intrare in bucuresti mai aveam 7 linii din 9, deci am reusit sa ma duc pana la bucuresti cu doar 2 linii. mai aveam 33L in rezervor .
                  bucuresti - constanta, 130-160 pe autostrada, 60-80 prin localitati, la intrare in constanta mai aveam 1 linie, 10L ramasi in rezervor, la intors s-au dus 6 linii )

                  dupa calcule.. la dus am avut un consum de ~5 iar la intors ~9 calcul rapid..consum mediu 7
                  45L-10L = 35L , km parcursi 510km , calcul consum mediu ... 7
                  deci asta este consumul mediu pe exterior in cazul meu
                  mai mult a fost un drum de test, a trebuit sa ridic pe cineva de la aeroport,mi-am facut timp sa plec mai devreme si mi-am permis sa fac acest test. la dus mers cat mai economic iar la intors mers cat mai grabit .
                  3 persoane in masina la dus, 4 la intors si niste bagajele .
                  sigpic

                  Comment


                  • ce consumuri aveti fratilor, nici dieselu meu nu ia atat de putin ca ale voastre..daca dau drumu la a/c ajunge la 5,5 in afara(mers decent), si voi cu 1.4 scoateti 6?pai imi iau si eu pe benzina ca e mai ieftin la toate...
                    Taria unui barbat nu consta in a iubi mai multe femei….ci in a ramane fidel unei singure femei

                    Comment


                    • Zica cine ce vrea dar motoarele de logan au un consum foarte mic acum depinde si cat te dai la ea!

                      Comment


                      • [QUOTE=racorazvi;713853]1600 de km prin tara. Timisoara-Pitesti-Transfagarasan-Sinaia Urcat la cota 1400, Sibiu-Arad si inapoi in Timisoara. 2 Persoane si portbagajul pin de bagaje; Consum pe CB 6.3%. In localitati, regulamentar , afara 110-120 cu varfuri si de 160

                        cum reusiti fratilor sa prindeti vitezele astea record(160km/h) pe drumurile astea si cu masina full, ca eu m-am chinuit sa ajung la 170km/h in 5km de autostrada si doar eu si sotia in masina si o geanta de voiaj

                        Comment


                        • Bucuresti-Balea Lac si retur. ~ 500 de km mers legal si pe autostrada (medie de 120-130 km/h) si in localitati (50-60 km/h), fara depasiri. Consum mediu 6.4%, benzina de 95
                          In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                          Comment


                          • Originally posted by Inspector View Post
                            ce consumuri aveti fratilor, nici dieselu meu nu ia atat de putin ca ale voastre..daca dau drumu la a/c ajunge la 5,5 in afara(mers decent), si voi cu 1.4 scoateti 6?pai imi iau si eu pe benzina ca e mai ieftin la toate...
                            Intre 6 si 7... si nu mi se pare foarte mic poate comparativ cu un Hummer.
                            Consumul e acelasi vad si cu filtru stock,si cu filtru sport si cu filtru minunat 6 + max. 7 la suta in oras si in afara,cateodata afara mai scoate cu minus 2-3 procente sub 6 la anumite trasee
                            Nu stiu ce se tot mira toata lumea...de cand a inceput topicul o gramada de mirati pe aici care se vaita de consumuri mari...

                            Comment


                            • Resita - Timisoara - Arad - Oradea - Deva - Resita total 634km 4 persoane in masina si ceva bagaj am avut un consum de 6,3%, eu unul sunt multumit avand in vedere ca masina abia a trecut de 2000 km si inca e in rodaj.

                              Comment


                              • on: un drum de 120 km Bucuresti - Prunaru spre Alexandria (la peste) si retur cu un consum mediu de 5.5 l/100. Am mers la consum aand in permanenta consumul instalnt pe bord si incercand sa mentin viteza 80-90 unde am observat ca masina consuma intre 4.9 si 5.1. mai e o schema care fara consum instalnt nu ai cum sa o observi. dupa ce ajungi la viteza de croaziera, daca mai slabesti putin pedala de acceleratie viteza se pastreaza dar consumul scade drastic.
                                Last edited by Cezar; 20 September 2010, 11:49.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google