Consum Logan 1.4 MPI

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Am plecat de la bulevardul Preciziei(aproape de centura Bucuresti) ,am traversat Bucurestiul de la V-E pe la Unirii (ora 15.30) , pe autostrada viteza medie ~110(maxim 145) , apoi am mers pe la Slobozia , viteza medie ~90 si punctul de sosire Braila , consum mediu 6.3.Masina incarcata full de bagaje + 4 persoane cu tot cu mine.Bezina de 95 de la MOL.
    Last edited by nightboy; 11 March 2011, 22:15.

    Comment


    • banui ca loganul este echipat cu anvelope de vara.
      a mea echipata cu anvelope de iarna consuma cu 1 litru mai mult. sa vina caldura si sa vad consumuri la a mea de 5,9-6% ca mai putin nu vad, dar mai mult da
      sigpic

      Comment


      • Din cate mi`a zis tata pe fata am de iarna pe spate all seasons , dar nu am stat sa verific , mereu uit cu aceleasi anvelope am scos odata 7 si odata 6.7 acelasi traseu aceeasi incarcatura insa conditii meteo diferite.
        Last edited by nightboy; 12 March 2011, 12:07.

        Comment


        • mama ce consumuri au unii pe aici ..

          Eu am 8,9 la un stil de mers destul de agresiv ( taicamiu schimba pe la 4000 si eu putin mai sus ,aproape de limitare )
          Last edited by Loganu; 12 March 2011, 12:25.

          Comment


          • Pai precizeaza si unde ai 8.9 in afara sau in oras? Si in ce conditii de drum, nr de km, ce medie de km/h? Nu vad de ce te mira un consum de 6 sau putin peste, se poate obtine si sub 6 daca mergi linistit 80-100km/h.
            8.9l/100km extraurban e consum de motor de 2000-2500 cmc +150cp mers agitat... nu cred ca s-a montat asa ceva pe Logan .
            Tg-Jiu-Rovinari-Filiasi-Craiova distanta 110km, medie de viteza 90km/h consum 7.3L/100.
            Last edited by Nepotu123; 12 March 2011, 12:52.

            Comment


            • 200 km azi (170 pe european, 30 km urban)- 6.5%, 3 persoane, anvelope de iarna. Multumitor. Numai in oras nu scad deloc consumul 10.5-11%, viteza medie 17 km/h.
              Cred ca trebuie sa cresc media orara, dar nu stiu cum. Sa-i pun roti de monstertruck si sa trec peste masinile din fata mea, doar.

              Comment


              • mr.k asa era si a mea pana am remapat o

                Comment


                • Pai si acum cum e?

                  Comment


                  • Tot citind pe aici am zis sa va zic si eu cat fac cu 80 ron...plecat de la piata presei pana la valcea in jur de 190 de km...eu zic ca e un consum decent...viteza 115 autostrada 80-90 pitesti-valcea bineinteles unde imi permite si drumul...mentionez ca este remapata...
                    Race me 2 tha` hill . . .

                    Comment


                    • si ti se para ca ai un consum mai mare? oricum pana la 3000 rpm ai un consum mai mic de carburant, dar peste aceasta valoare iti va consuma mai mult decat inainte. Acum depinde si de tine cu ce viteza si turatii ataci urcarile de pe Dealul Negru si mai ales cum apesi pe pedala, cu varful sau cu calcaiul?

                      Comment


                      • Originally posted by goguspan View Post
                        pai mergi lin, da o inveti asa si dupa aia afara in depasiri o sa fie mai nasol
                        ii faci o resetare fara baterie si apoi ii dai ce vrea sa invete din nou.

                        ,,DE_TOATE,,

                        Comment


                        • Originally posted by BAROSANU_MOL View Post
                          si ti se para ca ai un consum mai mare? oricum pana la 3000 rpm ai un consum mai mic de carburant, dar peste aceasta valoare iti va consuma mai mult decat inainte. Acum depinde si de tine cu ce viteza si turatii ataci urcarile de pe Dealul Negru si mai ales cum apesi pe pedala, cu varful sau cu calcaiul?
                          Singurul moment cand o "bruschez" pe la 3000-4000 de turatii este atunci cand depasesc, bineinteles tot cu a 3-a. Dealul Negru daca am avant il urc cu a 4-a dar daca sunt in coloana cu a 3-a ca sa cresc turatiile si sa traga motorul.
                          Race me 2 tha` hill . . .

                          Comment


                          • Eu zic ca e marisor bine consumul... pentru stilul tau de mers. Pai 80Ron/5.20L vin cam 15.3L la 190 km rezulta un consum de 7.6 7.7L/100km. Mult zic eu pt. cum ai descris ca mergi.

                            Comment


                            • Consum Logan

                              Buna!
                              Consum Logan Laureat Plus, in urmatoarele conditii:
                              Traseu dus: 3 Persoane+50kg bagaj;
                              B(Dristor)-DN2-Urziceni-Buzau(Centura)-Ramnicu Sarat-Barlad-Tecuci-Husi-Albita-Leuseni-Chisinau-Anenii-Noi-Causeni-Stefan Voda-Crocmaz;
                              Stil condus: economik;
                              Distanta CB: 608 km;
                              Consum: CB: 32.9 l
                              Consum sp CB: 5.4 l/100km
                              Viteza medie CB: 66.3 km/h

                              Traseu intors: 4 Persoane+150kg bagaj;
                              Crocmaz-Tudora(Vama MDA)-Starocazach(Vama UCR)-Bolgrad-Izmail-Reni(Vama UCR)-Giurgiulesti(Vama MDA)-Giurgiulesti(Vama MDA)-Galati(RO)-Braila-Insuratei-Viziru-Slobozia-Drajna-A2-B(Dristor);
                              Stil condus: 50% Urmarire + 50% Economik
                              Distanta CB: 613 km;
                              Consum CB: 39.9 l/km;
                              Consum sp CB: 6.5 l/km;
                              Viteza medie CB: 66.8 km/h

                              Alimentat cu benzina marca CO95 sau A95:
                              MOL(Dristor)1.26[E/l]-Vialexchimp(MD)0.93[E/l]-no name(UKR)0.85[E/l]-Lukoil(MDA)0.92[E/l]

                              OBS1: Drumurile in MDA dupa Chisinau sunt foarte proaste, ca dupa bombardament!
                              OBS2: Toate datele au fost luate de pe CB. CB indica bine totzi parametrii!

                              Comment


                              • eu am un consum de 6,2 la o vit de 100-110 in afara si in oras de 7,7

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google