Consum Logan 1.4 MPI

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • iti voi face in seara asta 2 poze cu ce consum instant ai la cele 2 viteze spuse de tine. la 60 IV ai undeva sub 5 oricum, 4.7 parca.
    nu ma complic cu filmatul ca este destul de greu sa tin telefonul.

    Comment


    • Cel mai economic e la 60-70 in Tr V asta daca inclinatia drumului si incarcatura masinii iti permite. Ai in jur de 4% consum, chiar sub putin.

      Comment


      • asta poti face pe un drum foarte bun unde poti sa tii pedala nemiscata, daca e un drum cum spune colegul nu prea bun nu poti tine pedala apasata constant si o sa ai flucutiatii si pentru a reveni la viteza cu treapta a v-a consuma destul de mult.

        consumul la 60 treapta IV este intre 4.4 si 4.6
        iar consumul pe treapata v 80 nu pot sa iti spun exact pentru ca nu am putut sa mentin viteza ca am intampinat trafic.

        am facut filmulete dar nu am chef sa le pun pe youtube

        Comment


        • Originally posted by o8MeLC View Post
          asta poti face pe un drum foarte bun unde poti sa tii pedala nemiscata, daca e un drum cum spune colegul nu prea bun nu poti tine pedala apasata constant si o sa ai flucutiatii si pentru a reveni la viteza cu treapta a v-a consuma destul de mult.

          consumul la 60 treapta IV este intre 4.4 si 4.6
          iar consumul pe treapata v 80 nu pot sa iti spun exact pentru ca nu am putut sa mentin viteza ca am intampinat trafic.

          am facut filmulete dar nu am chef sa le pun pe youtube
          multumesc mult
          eu totusi cred ca e mai economic la 60 IV decat 80 V mai ales ca nu poti sa o tin constant la 70-80 plus ca de multe ori am masina incarcata si nu pot sa merg cu ea subturata
          "Daca esti prost, stai acasa!"

          Comment


          • Originally posted by o8MeLC View Post
            urban facut saptamana asta.
            traseul zilnic a fost berceni (luica) - ase ( piata romana).

            am mers normal negandind niciodata sa merg la consum
            Bun consumul, si fac o paralela cu 1.6 MPI care la 21 km/h viteza medie in Bucuresti imi papa 9-9.1

            Deci diferenta de consum intre cele 2 motoare e 200-300 ml/100 km de oras

            In afara nu cred ca e nici o diferenta sau se mentine diferenta de mai sus .

            Comment


            • vezi ca o sa vina unii cu 1.6 care o sa te certe pentru ca 1.6 consuma mai putin decat 1.4, nu cum spui tu acolo.

              Comment


              • Originally posted by vitriol View Post
                .........................

                Eu stau si ma intreb unde gresesc, de nu pot sa scot consumuri de cinci la suta ca altii...
                Iti spun eu unde gresesti, la capitolul sinceritate...
                Aici se posteaza recorduri, poze etc...

                Originally posted by Drogas View Post
                Bun consumul, si fac o paralela cu 1.6 MPI care la 21 km/h viteza medie in Bucuresti imi papa 9-9.1

                .......................
                Nu poti sa faci o paralela dupa niste consumuri date de doi-trei colegi.
                Eu spre exemplu urban scot mai mult decat majoritatea 1.6 mpi din locatia mea.
                Singura concluzie logica ar fi ca dau in gura ceva mai mult la masina.

                Consumul meu in Arad se situeaza intre 9-9,5%.
                Cele mai multe drumuri dimineata la lucru si returul.
                La retur merg incet, dimineata ii distrug pe toti (fara sa-i omor) ca sunt presat de timp.

                Oarecum se justifica.

                PS: extraurban un consum de 5,5-5,8% mi se pare o idiotenie, sa ma ierte colegii.
                Inseamna mers incet, parca nu se mai termina drumul chiar si pe distante de 150-200 km.
                Last edited by Octavian; 8 April 2011, 19:33. Reason: Automerged Doublepost

                Comment


                • 5.5-5.8% extraurban, inseamna mers LEGAL!
                  In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                  Comment


                  • Inseamna mers AGALE
                    Inseamna mers pe CEAS cu 90 km/h.

                    Va rog sa mai cititi Decretul, sunt foarte multe sosele unde maxim e 100/h, adica 100+ pe bord, si uite cum nu va mai iese acel consum LEGAL si incurcati pe multi.

                    ...........ca cica mergem legal

                    Comment


                    • la 100 batut in cuie pe ceas, 1.6 bea sub 6. in conditiile astea, la 100 pe ceas, un 1.4 ma gandesc ca bea vreo 5,6%. deci, cum a zis darkside, mers legal. poti merge legal si fara sa incurci circulatia. de fapt, daca toti ar merge legal, ar fi ok. dar tre' sa-ti dau dreptate ca mai sunt si de-aia care merg 50-60 in afra, sa nu consume si foot meciu la toata lumea cu economia lor.
                      Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                      Comment


                      • Greu sa mergi pe drumurile din RO cu 100 batut pe ceas.
                        1.4 ia 6%, nu 5,X la 95-100/h.
                        5,5% il scoti la vale, vant din spate sau mers cu 85-90/h.

                        Mergeti legal, voi si camioanele
                        Eu prefer un 110-120 acolo unde se poate.

                        Comment


                        • Octavian: la 70-80 km/h in localitati si 100-120 km/h in afara o sa ai sub 6%. Mi se pare un mers rezonabil pentru un drum normal, cu pasageri eventual cu familia. Nu mergi cu camioanele, dar nici emotii nu dai.

                          Comment


                          • octavian, tre sa te contrazic, multi spun ca cu 1.4 scoti sub 6 afara , u zici ca 6 sau peste, poate ai u ceva probl, te ai gandit ? pe bune, eu afara la fix 110 km parcursi vara trecuta , imi arata 5,2 chiar daca crezi chiar daca nu crezi.

                            Comment


                            • cu ce viteza? sa nu-mi zici 110-120, ca deja suntem 2 care nu te credem...
                              Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                              Comment


                              • Originally posted by Octavian___32 View Post
                                Inseamna mers AGALE
                                Inseamna mers pe CEAS cu 90 km/h.

                                Va rog sa mai cititi Decretul, sunt foarte multe sosele unde maxim e 100/h, adica 100+ pe bord, si uite cum nu va mai iese acel consum LEGAL si incurcati pe multi.

                                ...........ca cica mergem legal
                                Mergi cu un Logan cu CB, LEGAL sa vezi ce consum iti iese...ca daca nu stiam, taceam din gura.


                                Daca zici ca 1.4 ia 6% la 100km/h, posteaza un film. Eu am postat si era intre 5 si 5.5%.

                                O sa fac alt film si o sa-l postez pe fiecare pagina.
                                Last edited by darksid3; 9 April 2011, 16:14.
                                In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google