Consum Logan 1.4 MPI

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Ideea e ca am mai avut un Logan, intre 2005 si 2008, tot Laureate, tot 1.4. si cosuma exact la fel. Cu ala am facut 100k, cred ca se lasase motorul.
    Care sunt sansele sa am doua masini stricate, care sa consume mai mult decat restul, si amandoua sa consume identic?
    Sau... poate sunt eu de vina... nu stiu ce sa zic...
    sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

    Comment


    • Probabil porti pantofi mai grei.
      Luam de la acelasi magazin, sa stii.

      Comment


      • Originally posted by vitriol View Post
        Consum pe sensul de dus, la 100 km/h.
        Consum pe sensul de venit, la 100 km/h si la 90 km/h.
        La dus batea vantul din fata sau urca un pic drumul?
        "Daca esti prost, stai acasa!"

        Comment


        • Nu am sesizat vant... mai degraba e drumul in urcare.
          Filmuletele au fost facute intre km 20 si 30 pe A2.
          sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

          Comment


          • Originally posted by vitriol View Post
            Consum pe sensul de dus, la 100 km/h.
            Consum pe sensul de venit, la 100 km/h si la 90 km/h.
            Mare consum, foarte mare. Ce anvelope ai, bujii? 7.2% la 100km/h ma face sa cred ca ai avut vant neprielnic si ai fost si pe portiunea cu asfalt nasol.

            LE: eu am peste 67.000 km si fac in medie, 50 de km/zi. Chiar daca nu aveam CB, avand in vedere ca merg mereu in acelasi stil, consumul iese tot ala si la buzunar.
            Last edited by darksid3; 14 April 2011, 14:08.
            In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

            Comment


            • Nu stiu ce natie sunt bujiile, stiu ca le-am verificat la 30 000 km si sunt cu doi electrozi. Sunt alea cu care a venit masina.
              Anvelopele sunt Dunlop SP Sport 01 185/65/15.

              L.E. Tocmai d-aia am filmat si la dus si la intors, ca sa arat ca nu a fost vant. Daca ar fi fost vant la dus, la intors (diferenta de 10 min intre filmulete) ar fi trebuit sa am vantul in spate si sa-mi consume 4.5 la 100 km/h.
              Last edited by vitriol; 14 April 2011, 14:34.
              sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

              Comment


              • Bujiile mele actuale au 25k (Renault cu 3 craci) si ma gandesc sa le schimb. Oricum se modifica parametrii de lucru dupa un timp, dar nu stiu cat de mult influenteaza consumul. Nu am remarcat de cate ori am schimbat bujiile o schimbare evidenta in sensul scaderii consumului.

                @vitriol, probabil ai bujii Eyquem.

                Comment


                • Ok, dar totusi, 7.2% la 100km/h? E paranormal de mult
                  Sentimentul meu e ca ai apasat pedala mai mult decat trebuie, ca sa pastrezi acea viteza constanta.
                  In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                  Comment


                  • in fine. eu am spus ca fac oricand un test plin pe plin daca voi credeti ca am eroare in cb. Stiu sigur ca arata foarte bine deoarece anul trecut am facut 2000 km si pe computer aveam 6.3 si la calculul litrilor de pe bonurile de benzina si km mi-a iesit 6.333.cum stai presiunea in roti, bujiile.
                    inainte sa imi faca probleme senzorul de pe volanta masina tragea mai greu si aveam un consum mai mare. cand a inceput sa nu ami mentina turatia am sters senzorul corpul clapeta si mpp si s-a simtit o diferenta foarte mare.

                    Si darkside are dreptate la aceeasi viteza poti avea consum mai mare sau mai mic. adica ii dai benzina mai multa doar ca nu are puterea necesara sa accelereze dar tot consuma mai mult.

                    Azi dimineata aveam consum 9. dupa un durm pana la facultate si inapoi printr-un oras blocat total a crescut la 10.
                    Attached Files

                    Comment


                    • Originally posted by darksid3 View Post
                      Ok, dar totusi, 7.2% la 100km/h? E paranormal de mult
                      Sentimentul meu e ca ai apasat pedala mai mult decat trebuie, ca sa pastrezi acea viteza constanta.
                      Bun, sa lasam consumul din primul filmulet. Deci 7.2% e mult.
                      Dar 6.4-6.5% la 100 km/h si 5.7% la 90 km/h, cum e?
                      sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                      Comment


                      • E mult si asa. Cand ai drum pe A1, ia fa un test, de curiozitate si vezi ce-ti iese.
                        Pe A2 stiu ca e portiunea aia nasoala cu asfalt (ai vazut ce zgomot au rotile pe el). Probabil e si vre-un grad de inclinatie mai nasol DAR ar fi trebuit ca la intoarcere sa ai consum mai mic decat al meu, logic gandind. Daca e s-o iau tot logic, tu nu poti scoate consumul spus de constructor decat daca mergi in treapta 5, cu 60-70 km/h, ceea ce inseamna un mers total anormal.

                        De regula cum mergi? O "destupi" (talpa) calumea sau ai stil foarte linistit, de condus?
                        In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                        Comment


                        • Merg in functie de trafic. Daca este mult prea aglomerat si nu pot sa fac nici o manevra, merg incet, dar daca prind portite, o calc pe coada. Daca plec primul de la semafor, incerc sa ajung cat pot de repede (a 1 a 5000-5500, a doua 4000 rpm si deja am ajuns la 65 km/h) la 65-70 km/h si acolo o stabilizez.
                          Iar in afara orasului... pe autostrada o tin constant, iar pe dn-uri, vede foarte des 5500 in depasiri.
                          Si ca sa concluzionez, nu exista zi in care sa nu vada 5500-6000 rpm, cel putin de 2 ori, depinde cat am de mers in ziua aia.
                          Am incercat sa merg si pe A1 cu 90 sau cu 100, dar cand vad ca mai jos de 5.7 nu se poate, ma apuca nervii, apas butonul de la CB si il trec pe km totali, apoi merg cum stiu eu. E un stres in plus consumul asta. Pe cuvant.
                          Treaba buna este ca la sfarsitul drumului, consumul este multumitor (6.5-7.5).
                          sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                          Comment


                          • Habar nu am, poate sunt rotile de vina sau suspensia ...desi ai zis ca si aia de la munca consuma la fel si presupun ca era stock, ca a mea
                            In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                            Comment


                            • Da, in fine... asta e consumul meu.

                              Originally posted by darksid3 View Post
                              ......................................Daca e s-o iau tot logic, tu nu poti scoate consumul spus de constructor decat daca mergi in treapta 5, cu 60-70 km/h, ceea ce inseamna un mers total anormal.

                              ..................
                              La 70 km/h cu treapta a 5 a, consumul este de 4.2-4.3 l/100 km.
                              Eu nu mai inteleg nimic...
                              Last edited by vitriol; 14 April 2011, 17:12. Reason: Automerged Doublepost
                              sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                              Comment


                              • merg in buc in fiecare noapte dupa ora 12, deci e f liber. consumul instant e de 4.7-5 in treapta a- V -a undeva pe la 1700 rpm si cam 65 km /h. motorul are 240 mii.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google