Consum Logan 1.4 MPI

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • daca nu ai "compiutar" de bord ) iti recomand sa mergi cu o masina care are inclusiv consum instant si sa testezi singur, cat arata la mers pe liber....cat consuma in frana de motor....si cat consuma cand apesi frana! te vei convinge singur!

    Comment


    • Dupa:
      -schimb ulei+filtru ulei+filtru aer
      -schimb bujii
      -cresterea temperaturilor
      consumul meu urban a scazut la 9.3% fata de 10,5-11% inainte.
      Acum habar n-am cat e rezultatul partial pe factorii enumerati, probabil ca vremea calda isi spune cuvantul.

      Comment


      • sunt curios daca va scade si la a mea consumul dupa ce am schimbat antigel, bujii filtre si ulei.
        sigpic

        Comment


        • La mine 0.5 l % a fost economia din bujii, dar numai pentru faptul ca aveam Renault cu 3 electrozi, singurele pe care le-am scos afumate dupa 25k. Am pus Renault cu 2 electrozi cum am avut inainte si e ok acum.
          Abia apoi am schimbat uleiul si filtrele. Si s-a incalzit vremea.

          Comment


          • Originally posted by prosopgeil View Post

            eu ma refeream la o panta mai decenta, nu transfagarasanu :...........
            Eu am inteles la ce te referai, numai ca unii au prea multa teorie in cap.
            Pe uscat la o panta mai decenta poti sa faci cum ai spus, spre exemplu o urci cu tr III si la coborare (asta ca sa nu fie prea tare in frana de motor, dupa caz) ii dai linistit tr IV si o lasi sa ''curga''.

            Comment


            • ultimeii 200 km facuti de sambata pana azi. tin sa spun ca am trecut la cauciucurile de vara si s-a mai incalzit.

              Pentru cei care nu au chef sa se uite la poze e un consum de 8.4 l/100 pe 200km la o viteza medie de 23.2km/h
              Attached Files

              Comment


              • cateva informatii si de la mine in aproximativ 600km parcursi
                Attached Files
                sigpic

                Comment


                • Pe 220 km plecat din zona Alexandria TR(Frasinet) spre Zarnesti BV consumul este pe bord de 5.7.Drumul a fost liber, in localitati 60- 70-80 si infara 100 -120 unde s-a putut.
                  Traseul a fost urmatorul Frasinet-Gaesti-Targoviste-Sinaia-Predeal-Rasnov-Zarnesti.
                  Cel care conduce masina ca dracu, are toate sansele sa ajunga acolo.

                  Comment


                  • Braila - Slanic Moldova - consum mediu de 6,5 l/100 km afisat de CB, mers foarte agresiv cu 120-130 kmh cu varfuri dese de 140-150 kmh si demaraje "blana", in localitati mai usor dar foarte rar sub 70 kmh in tandem cu un Logan 1.4 stock dar cu putini km la bord si consumabile schimbate curand care a scos 7 l/100 km, ceea ce mi s-a parut dubios deoarece stiu ca remaparea papa mai multa benzina, si nici la aspiratie n-am mers(am pastrat distanta mare intre noi). Sau poate arata aiureli CB-ul. La intoarcere am mers mai usor un pic(110-120 kmh, dar fara "blana") si a scazut la 6.1 l/100 km, iar la prietenul asta al meu n-am mai verificat.

                    Comment


                    • braila-bucuresti-pitesti-campulung-cheile dambovicioarei consum de 7,5% la o viteza medie de vreo 97/h.
                      si cheile dambovicioarei-brasov-intorsura buzaului-buzau-braila consumul a scazut la 6,9%
                      sigpic

                      Comment


                      • E bine de stiut ca nu sunt singurul "defect".
                        sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                        Comment


                        • A venit caldura , revin cu consum urban, motor rece cam 90% din timp (casa-servici) turat maxim 2500, 2 persoane in masina mai mereu, consum afisat pe cb 7,9, viteza medie 22,4 km. Consum realizat in Tulcea, oras situat pe 7 coline, plin de gropi (petice) si piatra cubica pusa asha ca sa fie acolo (si sa-ti distrugi masina), ca primarul doarme....

                          Comment


                          • 7,5% turat minim 2500rpm doar eu in masina si cam aceeiasi gropi.

                            Comment


                            • Dupa 356 km ,CB imi afiseaza 6,2 %
                              Last edited by 911 YTM; 26 April 2011, 21:34.

                              Comment


                              • In oras peste 9%, in afara Ploiesti-Cheia si retur 5%, mers cu 80km/h in localitati si 110 in afara.Bujii BKR6EIX si remap la Doc.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google