Consum Logan 1.4 MPI

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Doamne unde ati ajuns pentru jumatate de litru de benzina in plus sau in minus .
    Cel mai lent 1,6 8v

    Comment


    • Pe la inceputul lunii, am tras o fuga Siret - Suceava - Bacau - Buzau - Ploiesti - Otopeni si retur. Plecare la 18, cu resetare CB si plinul facut, am ajuns la aproximativ ora 02.30. Tot drumul am mentinut viteza la 90-100. Cateva semafoare prin Bacau, Buzau, Ploiesti, in rest localitatile mici le treceam prin spatele vreunui TIR cu 80-90. La Otopeni am avut 501,6 km, 26,3 L benzina, consum mediu 5,2%, viteza medie 64,2 km/h. Am facut stanga-imprejur, am bagat 30 L benzina in rezervor si tras din nou pedale, dar nu mai mult de 100km/h, Ploiesti-ul era pustiu, am stat numai la 2 semafoare, trecut Buzaul pe centura (nota 10 fata de oras, unde la dus mi-au tremurat dintii in gura) si gata bateria la 06.20 la Carrefour in Focsani. Facut pauza cu nani pana la 10.00 si start din nou, la 16 inapoi in Siret. In Bacau am inaintat ca melcul, aglomeratie mare, multe semafoare. Intre localitati si prin unele mici viteza 80-90-100 cel mult. Total general: 1003 km, 54,4 L benzina consumati, 5,4%, viteza medie 64,1 km/h.
      Attached Files

      Comment


      • Originally posted by vitriol View Post
        Ma gandeam ca vrei sa stii cum se calculeaza viteza medie...
        Aaa...ok, multumesc

        PS: daca tu crezi ca aseara dupa 4 beri m-am pus sa-ti gandesc metoda de calcul, te inseli
        Da' oricum n-am gresit cu mult

        Comment


        • Originally posted by Octavian___32 View Post
          O viteza medie...?
          viteza medie 48 parca nu mai tin minte exact oricum aproape 50 nu stiu cum calculeaza CB-ul viteza medie dar am avut opriri destul de multe ca trebuia schimbat pempersul sau alte chestii de genul...dar in general am mers viteze lejere...chiar am mers la consum de data asta...deobicei la un drum piatra-botosani scot consum pe exterior de 6.5-6.8 la un stil de condus sportiv schimband intre 3500-5000 ture si o viteza medie de aproximativ 70
          My ride

          Comment


          • Originally posted by Octavian___32 View Post
            Minti sau furi sau nu stii sa conduci )))
            Esti minoritar, la asemenea regimuri trebia LEJER sa scoti un ~5%


            O viteza medie...?



            Uite Seba asta iti spuneam (si ai facut misto de mine ca nu stiu sa calculez media orara).
            Mers 110-120, i localitati 70-80 si al dracu cum iese media 60/h si consum de 6%...bai ma lesi????
            Scuze.

            Bah...da-o dracu' de treaba ....!
            Nu iei in calcul un aspect; cat % se merge in localitati si cat % e drum extraurban.

            Exemplu: mergi 100 de km cu 100 km/h si 30 km cu 70 km/h. Sau viceversa, cat e media?
            In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

            Comment


            • Fa tu calculul si cu 80% mers numai prin localitati si vezi ca tot nu-i iese 60,7 km/h media.
              Sau fa cu 100% mers prin localitati si daca tie iti da media 60/h ...ce naiba ne-am prostit de tot de cap?

              PS: alea 4 pers in masina nici nu le mai luam in calcul, cu cat greutatea e mai mare, cu atat consuma mai putin.

              Comment


              • Eu am zis invers: Daca 80% din drum mergi cu 100 si 20% mergi cu 60, o sa-ti dea media mai mare decat viceversa. Se pune si timpul in calcul. E logic!
                Greutate mai mare inseamna consum mai mare, nu mai mic.
                In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                Comment


                • Ultima afirmatie era ironie.

                  Eu cand am raspuns am luat in calcul postul citat.
                  70-80/h urban si 110-120/h afara.
                  Ce aspect nu am luat in calcul de i-a iesit media de 60/h...???
                  Lumineaza-ma.

                  PS: ideea care am vrut sa o scot in evidenta este ca ne place sa umflam viteza de deplasare...da mai bine pe ecran raportat la consum.

                  Comment


                  • Ai facut media la 2, simplu, DAR daca viteza de deplasare predomina la 110 km/h iar cea minima reprezinta un procent mai mic, media va fi alta. Asta se aplica si invers. Cand o sa fie un drum in care 50% reprezinta localitati si 50% e in afara, da, atunci se imparte la 2. D-aia CB-ul afiseaza media de viteza la ora si nu la distanta parcursa.
                    Last edited by darksid3; 1 July 2011, 20:21.
                    In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                    Comment


                    • Cred ca inventezi o noua regula de calculat media, adica la tine mers de 70-80/h localitati si 110-120 afara (indiferent de ponderea urban-extraurban) iti poate rezulta medie de 60 km/h...?

                      Comment


                      • Mah eu nu imi dau seama ce e asa greu de inteles? Daca tu mergi pe un DN cu 2 localitati si pe alt DN cu 7 localitati, intr-o ora, pe care drum vei avea media de viteza mai mare? E aritmetica, da-o dreaq! Media se incadreaza intre minimul si maximul vitezei, logic, dar in realitate se mai poate opri omul sa mearga pana la buda sau sa faca o poza sau etc.
                        Nici nu m-am referit la aia 60 km/h medie ci e vorba de o variabila. Intr-o medie d-asta (armonica), variabila conteaza foarte mult.
                        Last edited by darksid3; 1 July 2011, 23:17.
                        In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                        Comment


                        • Mai omule, la 70-80/h localitati si 110-120 afara, cum basca mea sa iasa medie 60/h?
                          Eu la ce am raspuns, tu te-ai pus sa ma corectezi ca nu iau in calcul ponderea de mers urban si extraurban.
                          Ti-am spus ca si sa fi mers 80% din drum cu 70-80 si doar 20% cu 110-120/h, tot nu putea iesi media de 60/h.
                          Ce vrei sa corectezi defapt...?

                          Mie mi se pare tras de par oricat s-ar fi oprit la pisat si alte cele, la un mers de 70-80 localitati si 110-120 afara ba chiar si 140/h (oricat din drum ar fi insemnat acel extraurban) sa fie medie de 60/h.
                          Am mai batut si eu tara asta in lung si in lat.

                          Comment


                          • Am scris foarte clar mai sus: NU M-AM REFERIT LA AIA 60KM/H. Ideea e ca media poate sa difere REAL, adica pe drumuri, in functie de traseu nu musai dupa varfuri minime si maxime. Si daca ai mers 99% din timp si din drum fara sa te opresti si restul de 1% viteza a fost sub minimul celor 99%, media afisata de CB o sa fie SUB minim. In functie de timp, media poate sa ajunga si la 50 km/h si la 40 si la 60. Asta prin prisma posturilor din urma si probabil Seba tot la asta s-a referit. S-au poate a luat in calcul faptul ca media de pe CB este viteza REALA fata de viteza afisata de vitezometru (care arata mai mult), ma refer la Logan, evident.
                            Last edited by darksid3; 1 July 2011, 23:48.
                            In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                            Comment


                            • Mi-ai raspuns la postul cu 60/h media unde mie nu-mi iesea nicicum acea medie, si mi-ai aplicat corectie ca ca nu iau in calcul un aspect...
                              Acum spui ca defapt nu te refereai la media aia.

                              Nu ti-am comentat exemplul pt ca e cat se poate de logic ce spui.

                              Comment


                              • Bucuresti-Videle mers constant 80-90 consum 5.2 cu o medie de 62 km/h la dus am avut 5.0.
                                Attached Files

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google