Consum Logan 1.4 MPI

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by Nepotu123 View Post
    O frana de motor cred ca se poate face din reflex. Sa nu-i dai blana pana in semaforul rosu ca mai apoi sa te urci pe frane se poate face iar din reflex . .......................
    Vorbesti din felul tau de a conduce.
    Nu poti sa aplici asta la toti soferii, pt ca asta ar insemna sa ne schimbam stilul de condus.
    Asta e ca mersul pe jos, unii calca mai apasat, altii mai dansat, etc etc.

    Mie imi place (cred ca la toti) ca traficul sa fie fluid pe cat posibil , sa nu o lalai, cu frane de motor de la 300 metri de semafor si ajungi cu 20/h in dreptu semaforului si chestii d-astea eco.

    Man-o tata ca si asa ne mosmodim dimineata mai rau ca pensionarii cand merg la alimentara!

    La mine cam stiu toate semafoarele, stiu cand se face verde, cand se face rosu, daca are rost sa o calc sa prind verdele sau sa o las balta.

    Dimineata de cele mai multe ori se face verde (am doua semafoare mai imputite) si pana pleaca cele aprox 20 de masini din fata mea, eu sunt deja in fata lor, pt ca majoritatea dorm.
    Mai bine stai acasa si mai dormi o juma de ora, poate esti mai activ la volan si nu mai incurci atata circulatia.

    Da da stiu, eu sunt de vina pt ca sunt minoritar.

    Comment


    • Fiecare cu stilul sau de condus... diferenta se vede la pompa cand unii au 8% consum si altii 10.
      Se poate scoate un consum bun si fara sa incurci traficul, chiar am facut precizarea asta si nici eu nu suport sa se faca verde, sa treaca 2 masini si gata, doar pentru ca aia au plecat la relantiu si se misca ca ochii mortului. Ca mai sunt si din astia asta e... il depasesti si-ti vezi de drum.
      La fel si extraurban... vara am avut 5.6-5.7% consum cu o medie de peste 75 km/h si nu ma chinui sa merg la consum, sau sa stau cu ochii pe Cb, totul tine de cum te joci cu pedalele alea . Pun si niste poze cu un consum facut asta-vara pe ruta Tg-Jiu-Craiova, 3 pers in masina, bagaje si Ac folosit ocazional. Cati scot consumul asta la Vmed aia pe un drum presarat de localitati(cine stie ruta poate confirma)?
      Attached Files

      Comment


      • Daca doar tranzitezi localitatile, in sensu ca nu stai prin intersectii, semafoare etc, e OK.
        75/h media e beton la consumu asta !

        Eu pe drumu de Arad-TM-Resita (cu 20 km inainte de Resita) scot undeva la 85/h media, dar e aglomerat, Arad-TM e greu sa ti un 90-100 constant si nu ma pot rabda sa stau cu 75-80, dau forja si ma duc, pac si consumu se duce.
        Si unde e relativ liber (TM-Resita) n-o las sub 110-120.
        Tot timpul peste 7% consum, rar 6,7-6,8%.

        Comment


        • pai daca incerci un 90 pe aia ultimii 20km, scoti consum din 2 cifre si prima nu-i "1"
          serios, consumi cam mult pt 1.4, la mers 120 in afara si 50-60 in localitati.
          Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

          Comment


          • Am pretentii de la tine pt ca stii traseul.

            140 km (138 mai exact) ii fac in 1,5 ore, pe AR-TM consumul e minim 8% (iese si 9% fara stres) , gandeste ca din 280 km total (dus-intors) cam 1/3 reprezinta AR-TM si retur. Aici ii dau cum pot, 90-120-140, talpa unde pot.
            Pune la socoteala ca traversez aproape complet AR si TM (AR il fac cap coada cum ar veni) tur-retur.
            N-am socotit exact, dar sunt minim 30 km de oras cu semafoare si intersectii tur-retur.
            Deci ar veni aprox 90-100 km de drum aglomerat (unde ii dau in goarna ) + aprox 30 km de oras unde scade media vitezei MULT, adica ~130 km de drum unde consumul sare in aer.
            Mai raman ceilalti ~150-160 km unde o calc la 120 afara si ~70 localitati.


            Deci nu poti sa socotesti 50-60 localitati si 120 afara, pt ca nu e asa.

            PS: daca merg linistit pe AR-TM, nu o clac aiurea la 140 unde mai prin portiuni libere (scurte) o tin in 100-110, iese sub 7%, scade si media vitezei, NU poti socoti 110+70 imparit la 2 si sa iasa 90 media, pt ca NU pusca nicicum, numai asa pe hartie, aici pe forum.

            De cele mai multe ori cam 7,5% iese la mine, dar depasesc cam tot, rar cate unu mai bolnav ca mine care se duce cu ~140-150/h (si care in urmatoarea localitate il ajung).
            Last edited by Octavian; 4 March 2012, 19:42.

            Comment


            • Pai nu mergi pe noua autostrada?
              niciodata sa nu contrazici o femeie......o va face ea singura dupa 5 minute...

              Comment


              • NU.

                Am mers o data, aia nu e autostrada, e bataie de joc, mai ales la coborare sau urcare pe autostrada in TM...mai faci vreo 25 min pana in TM.
                Dar am scos tot consum mare (in jur de 8-8,5%) pt ca am fost 4 in masina si am mers cap coada 140-160, are multe dealuri si vai.

                Comment


                • Pe Logan, nu exista motorizari care sa permita un consum bun la 130 km/h (viteza legala) in regim de autostrada. Nu mai spun de forje.
                  In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                  Comment


                  • Cat o lua un DCI la 130-140 km/h constant? Eu zic ca e acceptabil, poate ne lamureste vreun dieselar. Benzinar clar nu, dupa 120 km/h incepe sa faca vartej in rezervor, daca te uiti pe autostrada la 140 km/h pe instant te inteapa inima .

                    Comment


                    • Ia mai mult sau la fel cu un 2.0 Diesel, spre exemplu, deci mananca mult pentru ce poate
                      In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                      Comment


                      • eu pe ploiesti la 160 la ora pe instant aveam 8,6 tinut finut piciorul pe pedala, deci o mentineam constant, nu stiu la altii ce arata dar la mine asa arata.

                        Comment


                        • Da, dar dieselul ala de 2.0 are deobicei si treapta 6-a care e facuta tocmai pt viteze de autostrada, ajuta enorm de mult.
                          La 160 km/h eram prea preocupat sa nu-mi iau zborul nu m-am uitat cat consuma, dar sigur valoarea era din 2 cifre .

                          Comment


                          • la doua cifre in accelerare poate da, dar stabilizat nu are cum, crede ma, puneti arcuri sport ca nu si mai ia zborul

                            Comment


                            • Originally posted by goguspan View Post
                              eu pe ploiesti la 160 la ora pe instant aveam 8,6 tinut finut piciorul pe pedala, deci o mentineam constant, nu stiu la altii ce arata dar la mine asa arata.
                              Cand o sa ia 1.4 MPI 8.6 l/100km la 160 km/h, eu o sa-mi mai cumpar vreo 3, gandindu-ma ca am descoperit vreo comoara sau ceva.
                              De fapt... hai s-o luam asa: cand o sa ia orice benzinar 8.6 la 160 km/h, eu fac ce as fi facut si mai sus.

                              Poza de mai jos este facuta pe consum instant si am facut de nenumarate ori A2 la 160 km/h. Consumul la sfarsitul autostrazii intotdeauna a fost intre 11 si 12,5.
                              Attached Files
                              sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                              Comment


                              • nu vreau sa intram in polemica, am specificat, piciorul pe pedala de acceleratie era tinut constant, normal ca in acceleratie arata mai mult pe instant, acceleratia abia era apasata, sa zic am stabilizat o pe 160 la ora si tinuta asa mie cel putin 8,6 imi arata, ce sa mai zic. eu merg pe ideea ca nu are rost sa mint ca ma mint pe mine.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google