Consum Logan 1.4 MPI

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Motor mic, aspirat, benzinar, cu tehnologie de acum 20 de ani, care impinge o masina cu forma aerodinamica a unei caramizi, e destul de mare deci o poti incarca bine... ce sa mai, reteta fatala pt. un consum mic .

    Comment


    • Originally posted by darksid3 View Post
      Cu proxima ocazie o sa fac un film. Sincer sa fiu n-am testat sa vad consumul la viteza aia dar stiind ca motorul se chinuie + CX aerodinamic al Loganului...

      BMW E90 2.0 diesel 170 de cai, la 140 am maxim 6.5%, la 160, nu ajunge la 7%, la 230 pe ceas nu ajunge la 11% consum. Diferentele de putere intre orice motorizare Logan, rezerva de putere + altele sunt evidente. D-aia consider ca Loganul, per ansamblu, nu scoate consum bun in regim de autostrada.
      Din ce an e 320-ul ? Are 163/177/184/163 EfficientDynamics, in functie de an. Daca nu ma insel exista E90 320d si cu 150 PS dar foarte rare.

      Confirm consumul foarte mic la mers tare constant, enervant de mic. La peste 220 insa sare de 11, la 230-235 e cam 13%.

      In acelasi regim (mers in grup) cu ~ aceeasi incarcatura, a consumat cu 0.2 litri la suta mai mult ca o Jetta 1.9 TDI 105CP desi are 60CP in plus.
      '08 Logan Prestige PH1 - 1.6 16V - Mineral Blau Pearleffekt

      Comment


      • Octavian: cat iti ia cu remaparea la un regim de mers normal 100-120 km/h? Consuma mai mult si la mers normal fata de softul stock?

        Comment


        • Crezi ca are vreo relevanta?
          Noi nu tinem cont deloc (de aici si contradictiile) de faptul ca fiecare isi posteaza conumul pe o anumita zona, anumite trasee.
          De asta e greu (daca discutam corect) sa combati un consum de 5,5% sau 6,5% la aceeasi medie...

          Crede-ma, chiar NU pot sa-ti spun corect cat imi consuma...Daca merg AR-TM si retur cu 100-120/h posibil sa scot 8%...daca merg seara tarziu posibil sa scot sub 7%.

          PS:N-am facut pana acum, dar cred ca o sa ma duc cu laptopu in masina si o sa fac ceva masuratori clare de consum la anumite regimuri de turatie si viteza.

          Cel mai bun consum ever l-am scos odata pe Arad-Brasov si retur (cam 840 km), cu pauze doar de pisat.
          7,6%, dar mers linie, la dus 420 km (Arad-Brasov) i-am facut in 5 ore.. ))
          La intoarcere am lasat-o cu ~110-130 afara.
          Drumul a fost relativ OK, mai ales la dus, nu m-am chinuit mult cu depasirile.
          La intoarcere am tas mai mult in depasiri.

          Sincer la talpa data ma asteptam undeva peste 8%, chiar mi-a placut.


          Dar pe traseul pe care il fac cel mai des (Arad-Resita) mi se pare cel mai tampit, scot consum destul de mare, ~7,5-7,8% la o medie de 85/h, dar depasesc cam tot.

          Comment


          • 1.4 MPI ambiance (fara CB). plecat vineri la pranz, intors duminica dupa-amiaza 3 persoane + ceva bagaj 160 km fix dus intors cu traversat orasul pe ruta bucuresti (rahova-unirii-pantelimon) - branesti-fundulea-lehliu sat-horia mers 110 km/h si 2 localitati 60 km/h. la intoarecere la fel + 3 4 depasiri cu 130km/h maxim a consumat 11 litri benzina, verificat prin meniul secret.

            aceasi masina: plecat luni dimineata, intors dupa-amiaza: pe ruta bucuresti (rahova) - draganesti vlasca (TR) 140 km total, 4 persoane fara bagaje. mers 100 km/h maxim (tata) consumat 8 litri benzina, verificare tot prin metoda "meniul secret"

            Comment


            • Bucuresti - Urziceni -Dudesti si retur. Am avut statia si am mers in sate cu 70-90km/h si extraurban cu 110-120 km/h. Media orara este atat de mica din cauza ca am facut multi km in sat.
              Attached Files
              Last edited by o8MeLC; 7 March 2012, 21:26.

              Comment


              • Pai daca ai mers cu minim 70 prin sate cum drac a iesit media sub 50/h?

                Comment


                • M-a exprimat gresit. La mine la tara am 10 km de sosea de piatra la care nu poti rula cu mai mult de 30km/h (mai ales in stadiul actual). Acel drum l-am facut de 4 ori.Totalul kilometrilor au fost facuti pe parcursul a 3 zile si 2 zile am stat in sat unde am facut multe drumuri pe ulite si sosele pietruite scazand foarte rau media orara. (pe sosea am facut cam 350km, restul sunt facuti pe drumuri pietruite sau foarte foarte proaste)

                  Comment


                  • Consum aproximativ 50% urban, 50% extraurban.
                    Extraurban: un drum de Bucuresti - Ruse si retur (200 km), iar restul de 300 km, maxim 30 km departare de Bucuresti de mai multe ori.
                    Attached Files
                    sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                    Comment


                    • Originally posted by o8MeLC View Post
                      M-a exprimat gresit. La mine la tara am 10 km de sosea de piatra la care nu poti rula cu mai mult de 30km/h..........
                      Ok, acum e in regula ))

                      Originally posted by vitriol View Post
                      Consum aproximativ 50% urban, 50% extraurban.
                      .........................
                      Utilaju tau e stricat...ca si al meu.

                      Daca nu e 6,x% n-are rost.
                      Last edited by Octavian; 7 March 2012, 23:41. Reason: Automerged Doublepost

                      Comment


                      • gaz scrie pe ele octavian )
                        sigpic

                        Comment


                        • 680 km pacursi, 63,8 km/h vit medie, 2 pers, consum final 5,7%
                          sigpic

                          Comment


                          • Pe unde ai mai fost, Bogdane?

                            Comment


                            • Urban in Bucuresti in ultimele doua saptamani, 159 km, consum de 18 l, adica 11,35% (consum la pompa, plin-plin). Am mers in general dimineata si seara.
                              http://images.spritmonitor.de/428841_5.png Logan 1.4 MPI

                              Comment


                              • Un consm real. Nu din alea de sub 9% in traficul unui oras mare.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google