Consum Logan 1.4 MPI

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by Nepotu123 View Post
    consumul urban e dat in general de orasul in care circuli.
    Este este.
    Consum facut in Brasov in 2 zile consecutive, mers exclusiv urban(nu mai am rovigneta sa folosesc centura), legal, relaxat, fara AC.
    Limita in oras e de 60km/h si sunt cel putin 2 benzi de mers pe sens (traseul pe care l-am avut eu).
    Attached Files
    Limba noastra'i o comoara, in adancuri infundata..
    My ride

    Comment


    • Originally posted by goguspan View Post
      mr.k suntem aproape aceeasi varsta daca tot vrei sa stii si asta, mi am spus parerea, consumul il face si piesa dintre nu numai masina. aku asa vorbesti de parca toate loganurile 1.4 consuma la fel orice i ai face ? ce zici ?
      Consuma cam la fel, ca-i aceeasi masina.

      Dar vad ca unii intrec si cele mai umede vise ale producatorului, cand vine vorba de un consum cat mai mic.
      4% la drum intins, pe o distanta mai mare e de semnalat catre Renault, sa il puna in reclama.

      Nu m-am legat de consumurile in oras, deoarece traficul difera a naibii de mult de la urbe la urbe.

      Comment


      • Originally posted by Nepotu123 View Post
        Toate Loganurile de 1.4 consuma aproximativ la fel atat timp cat sunt folosite intr-un regim normal si sunt intretinute normal. Diferentele mici de pana in 0.5l/100km le face soferul, dificultatea traseului, traficul, folosirea Ac etc. Diferentele extreme apar atunci cand soferii o dau in stiluri extreme de condus: unii se tarasc cu viteza melcului cu hemoroizi, iar ceilalti au impresia ca si-au luat masina de curse iar ei sunt piloti de raliu . Asta in extraurban... consumul urban e dat in general de orasul in care circuli.
        Vara trecuta parintii mei au plecat cu loganul meu la mare. Eu am venit dupa 4 zile pe acelasi traseu cu un alt 1.4 PH2. Avea aer conditionat, air-bag-uri laterale abs si fara remapare. Tata a scos cu masina mea un consum de 6.2l/100 si eu aveam 7l/100 (nu am folosit aproape deloc ac-ul pentru ca am mers dimineata pe racoare). La intoarcere tata avea 6l/100 si eu aveam 7.2l/100. Am mers cat am putut de mult la consum mergand in maxima legata. Am mers de multe ori la aspiratie, pe cand tata sigur nu a mers la aspiratie si zicea ca tot asa a mers si el.

        Mai dau acelasi exemplu intre acelasi 2 masini. eu am consum urban care nu creste de 8.7l/100 si cealalta masina are mereu peste 9l/100. Masina mea are 90 000km si cealalta 20 000km

        Comment


        • Ai remapat-o?
          Oricum, dupa 4 zile e irelevant, poate batea vantul altfel.


          LE>Acum am vazut ca nu-i remapata.

          Comment


          • Este motorul mai "lasat",un benzinar abia dupa 50.000 km isi traieste viata cum trebuie
            "light up the darkness" Bob Marley

            Comment


            • hai dao incolo de masina.... acum mai spunem ca la 100 000 km deabia incepe sa treaca de rodaj.

              @mr.k hai ca o fi fost la dus dar si la intors? Tin sa precizez ca cealalta masina mereu mereu are un consum mai mare decat masina mea si nu e condusa de vreun racer ci de prietena mea care merge legal si la consum sa spunem asa.

              Comment


              • Ionut hai sa nu exageram, 50 de mii, hai 15-20 de mii da, da nu 50 de mii, atunci o masina noua merge brici la 100 de mii, nu ?

                Comment


                • Originally posted by o8MeLC View Post
                  ......................... Tin sa precizez ca cealalta masina mereu mereu are un consum mai mare decat masina mea si nu e condusa de vreun racer ci de prietena mea care merge legal si la consum sa spunem asa.
                  Inseamna ca orice consum este posibil, chit ca vorbim de acleasi motor, pot fi diferente cel putin (!) notabile la consum.

                  Eu nu cred.

                  Comment


                  • "hai dao incolo de masina.... acum mai spunem ca la 100 000 km deabia incepe sa treaca de rodaj."--- deaia la date tehnice loganu are top speed mai incet de exemplu,ca atunci cand le.au testat nu a fost maturizat motorul calumea,daca de exemplu testau acuma 1.6 8v care are 175,ar fi iesit in jur de 180. si la 1.4 care are 162,in jur de 165.

                    Comment


                    • Deci asta e suprema Cu siguranta daca testau 0-100 la 50 000km iesea sub 13 secunde. Nu mai zic ca si aia de la dacia mai aveau pedala dar au intampinat trafic si au renuntat... Sa fim seriosi

                      Sebastian cum se face sa masinile noastre trag mult mai bine decat multe 1.4 ? Si sa nu spui din cauza remaparii pentru ca si inainte tragea mai bine si acum trage mai bine ca multe remapate.

                      Comment


                      • Cand e noua nu trage ca de la 50.000 sa zicem,cunosc din propria experienta. Au testat-o noua,ca doar nu asteapta sa faca cu ele multi km cu ele sa se maturizeze. :P
                        Last edited by 77sky; 26 June 2012, 21:51.

                        Comment


                        • Consum pe 320 km (30% urban) ~7,5%, afara mers 70-140/h adica mai deloc constant.
                          Depasit cam tot, mai ales la intoarcere ca m-a apucat dorul de soacra-mea...

                          PS: ca idee mers in aceleasi conditii un Golf IV TDI (90 cp) 5% (4,7 dupa CB)...sa ma pipi pe el.

                          Comment


                          • Are dreptate Octavian asta este consumul real la 14

                            Comment


                            • 650 km, 35%urban, 65% extraurban, mers "de voie", top speed 140 km/ora, consum 6.9 l.

                              Comment


                              • Originally posted by dmihailidis View Post
                                Are dreptate Octavian asta este consumul real la 14
                                Tine de fiecare, eu am contrazis mai mult consumurile alea dedicate dizal gen 4,x%.

                                Daca era altu in locul meu pe acelasi traseu, putea fara stres sa scoata un ~6,2-6,4% mers in conditii decente.
                                Numai ca eu mai uit sa-mi iau medicamentele cand plec la drum si o mai calc pe coada, imi place sa merg o idee mai tare, fara sa stresez pe nimeni (exceptie consoarta )

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google