Consum Logan 1.4 MPI

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • cam cat e consumul instant la 90-95 km/h pe ceas treapta a V-a ?
    "Daca esti prost, stai acasa!"

    Comment


    • Originally posted by Octavian View Post
      5,7-6% functie de drum, sarcina etc.
      cam asta este raspunsul la intrebarea ta

      Comment


      • tata azi a scos 5.2 cu gume de iarna pe drum fara diferente de nivel...a zis ca a mers majoritatea timpului cu 90 la ora...
        Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

        Comment


        • pai a fost singur, daca mai era cu inca 2-3 persoane se apropia de valorile date de octavian

          Comment


          • 5.2 cu 90 km/h mers constant e real.. tot asa am scos si eu.. iar daca mai cobori si un munte cu frana de motor .. scoti chiar 4.7

            Comment


            • Eu cu CB-ul resetat (masina unui prieten) pe 260 km extraurban Cluj-Arad regim 70-110 (pe alocuri 110/h) preponderent mers 85-90/h (ce vedeam cand aruncam ochii pe ceas) mai o serpetina, mai o depasire (ma tineam de un Cooper) a rezultat 5,7%, doar cu nevasta in dreapta (amandoi suntem de categorie mica de greutate).
              Logan 1.4 remapata (dar alta mapa decat ce am io)

              Deci totul e posibil, nu mai comentez asa virulent la altii, posibil a mea sa aiba ceva probleme la consum, poate nu realizez cu cat merg pe tot traseul, dar tot timpul afara sub 7% nu scot media.
              Da' nu merg niciodata constant, adica daca la dus ma stapanesc (greu) cu un 95-100/h, la intoarcere nu mai pot si o frig la 140-150/h, sau merg anapoda 90-100 ca e asa mai aglomerat si ii dau forja aiurea cand prind o portiune de drum liber...

              Pe asa zisa autostrada Timisoara-Arad (tur-retur) preponderent 140-145/h nu s-a dus peste 8% (4 pers in masina cu tot cu moa)
              Last edited by Octavian; 11 March 2013, 20:06.

              Comment


              • Si eu ma gandeam ca o cam alerg pe a mea dar sunt micut pe langa tine

                Comment


                • Octavian.. si eu daca ii dau 130 km/h imi sare la 7-8 l poate mai bine daca suntem 4 insi in masina.. deci consumul depinde de mai multe variabile

                  Sa avem drumuri bune !

                  Comment


                  • ~30litri Constanta-Ploiesti pe autostrada...mers intre 130-160/h..de vreo 2 ori 180 cand prindeam cate o vale mai abrupta si banda libera..maxim 100kg in masina cu tot cu mine.. 1.4 remapat(preferance)

                    Comment


                    • Cel mai bine verifici consumul dupa o saptamana de mers cu masina urban/extraurban,apooi verifici cat combustibil ai consumat,daca mergi 100 km in/out stiind ca tu vrei sa scoti un consum bun,vei merge ptr consum,eu cu masina de srevici,logan 1.4 ,iarna asta nu am avut consum mai mic de 8 /100.Stima
                      http://www.loganclub.ro/forum/album.php?albumid=910

                      Comment


                      • Pe 150 km, 2 adulti si un copil, anvelope de iarna, 10 km de pante serioase+10km de coborare, a iesit 5.5%.
                        Cert e ca in afara n-am trecut de 110 km/h, era noapte si o vreme foarte urata, cu ploaie.

                        In oras, pe 300 km ~ 10.3%, viteza medie -19 km/h.

                        Cand se incalzeste, scade sub 10%.

                        Comment


                        • 260 km extraurban (100-140/h) si ~120 km urban ~8,2%.
                          Insumat vreo 50 km numai blana (150+/h) restu "semi-blana" 120-150/h.

                          Mers mult in tandem cu o skoda octavia dizal (nu stiu ce putere) cu demaraje de la trecere de cale ferata tot timpul o depaseam asa la limita, dupa care ma depasea dupa 150/h ard-o jaru )

                          Comment


                          • Pai la ce zici tu acolo ai scapat chiar bine ) a mea nu cred ca a vazut decat de 2-3 ori 150/h, tata nu prea ajunge acolo si eu incep sa am retineri dupa 130)
                            Last edited by AdryanMarius; 23 March 2013, 16:56.

                            Comment


                            • Originally posted by alexadru View Post
                              Focsani - Brasov - Focsani, aproximativ 500 km, 6.4 l/100.
                              Cred ca e destul de bun.
                              Completez: 3 persoane, bagaj nu prea mult, cam 3 genti, schimbat pe la 2800-3500, fara AC ca n-are masina. Mers regulamentar in sate, orase cu 50-60 km/h, pe nationale cam cu 90-100 km/h (cateodata 70 km/h stat in spatele unui camio cand nu puteam depasi), pe europene cam cu 110 si putin cu 120 km/h. Treapta 5 folosita destul de rar (cred ca doar pe europene am folosit-o dar si atunci cam putin).
                              Traseu dus a fost pe la Ploiesti iar intors pe Oituz(acolo am dat si 4000+ turatii), pe la Onesti.
                              In conditiile acestea, un consum de 6.4 cum vi se pare?

                              Comment


                              • Cam mult; cunosc traseul, de aia zic.
                                Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google