Consum Logan 1.4 MPI

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • consum

    Mie cel mai mic consum mi-a iesit alba-arieseni 5.4
    drum cam gol viteza maxima 90

    Comment


    • N-ati inteles nimic.... dar pentru fanii logan (unii chiar "sclavi" - scuze pt termen) va zic asa ca sa va simtiti bine honda aia e proasta si are CB defect d-aia scoate 5.5% la 100 kmh, iar loganu' 1.4mpi are motoru prea smecher d-aia nu scade sub 6% la 90-100kmh.... dar jubilati cel mai bun motor pret/performanta/calitate inventat vreodata este 1.4 mpi de pe logan poate asa sunteti voi fericiti cei care aparati loganu' cum isi apara leoaica puii... sigur nu aveti contract de publicitate cu Dacia ca unii sunt prea fanatici in a sustine niste utopii de consumuri pe forumu' asta... treziti-va la realitate sunteti romani si francezu' va arunca pe logan tot ce ramane mic de Clio....

      Eu fac pariu cu voi ca am vazut cu ochii mei nu mi-a povestit vreun dealer de honda... nu bat campii cu 5.5% ... inca o data motor 2000cmc benzina 155 cp... dar contestati-ma ... ca oricum loganu' e masina buna, japonezii fac masini proaste si consuma mult...
      Last edited by Seba; 6 May 2008, 16:31.

      Comment


      • Eu unu' nu as nega un consum de 5.5 ...sper sa nu fi fost consum instantaneu...asa s-ar explica mai bine!...iar daca e s-o dam in barci cu fanatismul eu zic cel care exagereaza esti tu...nu a zis nimeni ca acest motor Renault de 1.4 e cel mai tare din parcare la toate aspectele...acum serios, care vrea consum si mai mic ii recomand un dci sau o bicicleta!
        PS: Cand o costa acea Honda (cea mai ieftina versiune) cat un Logan full option macar , atunci mai comparam!
        In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

        Comment


        • Hristos a Inviat !!!

          Salutare baieti, tocmai m-am intors acum in Buc, si cu 3 persoane in masina, portbagajul plin, si plinul facut, am obtinut consumul mediu de 5.2% cel mai mic consum de pana acum....dar nu am depasit 125km/h...deci se poate

          sigpic

          Comment


          • au tampit japonezii...

            Eu credeam ca japonezii, inainte de nemti sau poate dupa, sunt cei mai exigenti tehnicieni si cand au dat un consum extraurban de 6.2 nu l-au dat de florile marului. iti mai spun odata consumul pentru masinuta ta este de 6.2 asta daca nu e hibrida!!! Daca e hibrida pana in 50 km/ora merge cu curent...
            sau poate ai alimentat cu cherosen??!! In fine sunt si alte metode sa-i scazi consumul dar stiindu-te talpa grea(consumul pe loganul tau) nu cred ca ai scos asemenea consum. sau poate ai descoperit alte legi ale fizicii.
            si inca ceva(reamintesc) cauta un forum pentru masinuta ta(nu loganul) unde te poti lauda si citi alte impresii si poate ai sa te convingi ori ca nu ai citit bine ori ca suferi de placebo. succes!

            Comment


            • masinuta e Laureate plus iti dau si nr de inmatriculare OT 17 TMC. honda (benzina si nu hibrid) as fi vrut eu sa fie a mea da costa cat vreo 2.5 laureate plus... ideea e ca pe Cb la honda la un mers de 100kmh a scos pe ruta Rm Valcea - Slatina un consum mediu de 5.5% iar eu cu Laureateul meu plus am scos in conditii asemanatoare de mers 6.2%. Masina mea e luata in februarie (4) si are 5900 km parcursi pana azi. ma roade ideea cum un motor puternic (honda accord 200cmc 155cp) poate sa scoata mai putin decat 1.4mpi in conditii asemanatoare de mers... pe voi nu?

              Comment


              • Nici laureate ul meu plus nu scade sub 7 litri mediu
                dar asta e
                daca aveam mai multi bani imi luam o jetta cu 170 de cai si consumam sub 7%
                sigpic Alexandria

                Comment


                • Originally posted by temicoxxl View Post
                  masinuta e Laureate plus iti dau si nr de inmatriculare OT 17 TMC. honda (benzina si nu hibrid) as fi vrut eu sa fie a mea da costa cat vreo 2.5 laureate plus... ideea e ca pe Cb la honda la un mers de 100kmh a scos pe ruta Rm Valcea - Slatina un consum mediu de 5.5% iar eu cu Laureateul meu plus am scos in conditii asemanatoare de mers 6.2%. Masina mea e luata in februarie (4) si are 5900 km parcursi pana azi. ma roade ideea cum un motor puternic (honda accord 200cmc 155cp) poate sa scoata mai putin decat 1.4mpi in conditii asemanatoare de mers... pe voi nu?
                  Tehnologie mai noua...daca cauti pe net o sa gasesti repede...e o tehnologie inteligenta care "stie" sa bage atata benzina in cilindri cat e necesar...de exemplu la semafor va alimenta doar un cilindru, cand sesizeaza acceleratia, baga benzina in toti cilindrii....asta e doar un exemplu, sa nu mai zic despre materialele care sunt folosite....am mai spus...Honda are cu totul alt pret si ceea ce-mi place la japonezi e ca, in comparatie cu germanii, platesti ceea ce conduci nu firma!Deci raspunsul e ca: Alta tehnologie, alta mentalitate, alta mancare de peste!Motoarele astea Renault (folosite acum pe Logan) sunt proiectate acum cativa ani pe cand Honda foloseste ultima generatie...acum te-ai lamurit?Comparatia Logan Honda nu-si are rostul!
                  In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                  Comment


                  • Cum a spus si darksid3: ce rost are sa compari Honda din 2007-2008 cu Logan din acelasi an? Ce preturi au cele doau modele? Ce costuri de intretinere au? Chiar crezi ca nu isi lua toata lumea mercedes daca avea bani? E aberant sa incepi sa vorbesti de masini scumpe in comparatie cu ceva creat special pentru buget redus. Hai sa comparam atunci si 2.0T de la Audi cu 1.4MPI de pe Logan, tot benzina sunt nu-i asa? Si sa stii ca dac amergi si cu ala fara sa te folosesti de "T" si te metamorfozezi in pensionarul perfect sa vezi ce consumuri frumusele iti scoate. Reveniti cu picioarele pe pamant si pricepeti odata ca masina pe care o ai si pe care ti-o permiti la un moment dat e cea mai buna alegere ca sa nu mai vorbi de drumurile de la noi care abia peste vreo 6-8 ani poate o sa arate intr-un anume fel incat sa iti dea mana sa cauti o masina cu garda mai mititica, mai stabila si cu un consum mai mic. Pana atunci, e periculos si pe autrastada sa te avanti prea vioi.

                    PS: Ca sa nu fiu total pe langa, am mers zilele trecute Bucuresti->Ploiesti si retur, 2 persoane cu un Logan 1.4 ca sa imi aduc aminte de a mea odrasla, 70 km/h localitati, 110km/h intre ele si am ajuns acolo cu un consum de 6.3%. CB-ul a fost resetat la plecarea din fata blocului in Bucuresti. Mi se pare rezonabil avand in vedere ca era si un pic aglomerat (dar nici eu nu m-am grabit nicaieri).
                    Ce vreti mai mult de la o masina pe care o cumperi cu 8000E noua?!!?!?(si chiar mai putin daca mai renunti al cate ceva).
                    Cui nu-i convine exista alternative la preturi similare: sa isi ia Spark cu AC la 7000E si sa ii consume in spumele marii cand sta la un drum lung umar in umar cu pasagerul ... no comment on the cute little bug, am avut Matiz before si nu as mai reveni la ceva similar sub nici o forma, parere personala .
                    Semnalizatoarele unora, nu se aprind din lipsa de bun simt. Mare defect tehnic!

                    Comment


                    • Dupa resoftare nu mi-a crescut consumul...desi am avut emotii.
                      Am parcurs 98 Km cu 5.5 l

                      Comment


                      • Catalin: da, cam asta e consumul la drum , aprox 6,3 % (in conditiile date de tine, asa cred ca mergem majoritatea la drum lung )

                        PS: pe ultimii 300 km, cred ca mi-a iesit sub 6% bine, am mers mai mult cu ~95/h la drum (am nevoie sa ma tina mult plinu asta..).
                        Last edited by Octavian; 30 April 2008, 12:30.

                        Comment


                        • Am fost ieri la tara 96,6 km si am consumat 5,5l si mi-o iesit o medie de 5,8l/100km avand o viteza medie de 60 km/h. Am fost 4 persoane adulte + bagaje, am mers si cu peste 130km/h, m-am bagat si prin depasiri si pe ultima portiune (12km) nu am mers cu mai mult de 50km/h (drum plin de denivelari si gropi----Iernut->Iclanzel). In iernut (86,6 km am avut consumati 4,8l benzolina)

                          PS: loganu ii resoftat de LeonTDI (multumit)
                          ...de doi lei :p

                          Comment


                          • In ultimele 3 zile am umblat cu masina de m-am saturat mai ales la drum intins(sper sa nu ma fii luat vreun radar)
                            la drum intins sunt foarte multumit mai ales daca nu trag de ea si schimb intre 2500 si 2700rpm
                            Its just a car ...

                            Comment


                            • Kiss FM in rodaj, consum ,, afara", dupa resetare 5,1%, pana la 90km/h, a urcat la 7,1% in oras, dupa care a scazut la 6,7%. O fi bine, o fi rau, nu stiu. Ideea e ca imi comvine.

                              Comment


                              • Pai mai astepata sa vezi ca va mai creste , consumul se stabilizeaza dupa ce faci aprox. minim 200 km cu masina . Acum am 2800 km cu Kiss-u meu si am resetat CB si am consum mediu de 8 % in oras schimbat la 3000-3500 rpm (din cand in cand mai sus) ..mai conteaza media vitezei cu cat e mai mare cu atat consumul e mai mic ...deci mai vorbim dupa vreo 200 km
                                sigpic

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google