Consum Logan 1.4 MPI

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • @VlaD2803
    ''Cat consuma 1.4mpi-ul la 90km/h treapta a 5-a?''

    Consumul depinde de o gramada de factori, nu doar de treapta de viteza sau viteza.
    In conditii normale, adica totul ''tipla'' ar trebui sa consume undeva intre 5,5 si 6. Cel putin asa arata a mea.
    http://www.loganclub.ro/forum/bv_55_wss-t42524p10.html

    Comment


    • Bucuresti-Costinesti-Constanta-Costinesti-Bucuresti.
      AC tot drumul. Pe autostrada am mers cat am putut de constant 110 km/h. La dus a batut bine de tot vantul din fata.
      Attached Files

      Comment


      • Pai cam ala e consum'...
        Loganu' e sensibil rau la vant din fata cand vine vb. de consum.
        Poate creste cu 0.5l - 1l / 100km cand iti bate rafala din fata. Depinde de viteza.

        Comment


        • Avand in vedere ca include si aproximativ 30-40 km in urban e ok.

          Comment


          • Un 1.4mpi mers constant cu 90km/h vad ca "papa" cam 5%. |
            Un 1.4mpi mers constant cu 60km/h vad ca "papa" cam 4-5%. |-> astea vazute recent pe youtube, pe filmari reale, pe masini stock.
            Un 1.4mpi mers constant cu 110km/h vad ca "papa" cam ~=6%.|

            Suna interesant.
            Nu am CB si de aia va intreb sa stiu si eu cum sa fac un drum maine, pana la Iasi, adica Moinesti-Iasi 180km , Iasi-Moinesti 180= 400km cu plimbat prin Iasi. Si sa stiu cam cati L de benzina sa pun . (eu zic ca de 180lei benzina, adica 30l imi ajung, luand in considerare un consum de 7%).
            Last edited by VlaD2803; 1 September 2013, 13:48.

            Comment


            • Originally posted by VlaD2803 View Post
              ...luand in considerare un consum de 7%).
              7% e mult, da' e bine sa iei acoperitor. O sa-ti iasa un 6.2-6.5%, depinde cum mergi.

              Comment


              • Vin si io cu un consum recent:

                Buc - (via Valea Oltului) - Sibiu (ceva fataiala in oras) - Balea Lac - Sibiu (iar fataiala in oras) - (via Valea Oltului) - Buc.
                Total: 786Km
                Vmed: 74km/h
                Consum: 6.1l/100km
                AC folosit f. putin, cam 10% din parcurs.

                Foto, n-am facut la bord

                Comment


                • Luati de aici consum de Bucuresti.

                  Mers numai si numai dupa ora 21. Acul a stat, in cea mai mare parte, la 50 km/h, iar vitezele s-au schimbat la 2300-2500rpm. Nu stiu cum reusesc cei care merg asa in mod normal, dar eu aveam tot timpul impresia ca ma calca masinile pe strada.

                  P.S. Nu incercati asa ceva acasa!
                  Attached Files
                  sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                  Comment


                  • Mi-ar fi foarte greu sa aplic asemenea stil sa vad cat iese cosumul )

                    Chiar daca imi propun, tot gasesc cate unu dilimache sa tragem o talpa, si ieri m-am dus sa iau niste lavabila, mai ceva lacuri, etc, just in case le-am asezat mai strategic in masina , m-am gandit sa nu fiu nevoit sa pun vreo frana ceva mai tare (asta era explicatia data la nevasta) , desigur ca am prins un reisar (un Astra) la o urcare pe pod care l-am mancat sa vada care ajunge primu in partea cealalata a podului.

                    E nasol la martoagele aste ca imediat simti daca ai greutate suplimentara, woofer, vreo 15 kg de lavabila, mai vreo 5 kg de lacuri si vopsele, mai o nevasta de 58 kg in dreapta...se simte clar.

                    Kojak, un consum super decent zic eu.

                    Comment


                    • cand sunt singur in masina foarte linistit si calm, schimb vitezele prin oras la max 2200 rpm (cateodata la 2000-2100), deci merg cu a V-a de cate ori am ocazia
                      pacat ca n-am CB sa stiu ce consum am scos, dar se vede diferenta la benzina ca nu mai scade ca inainte.
                      "Daca esti prost, stai acasa!"

                      Comment


                      • @vitriol, demential consum! Sa inteleg ca nu se va mai repeta?
                        Never ever n-am scos asa consum in Bucale, chiar si dupa orele 22.
                        Un 7.2 parca a fost minimu', tot asa pe la 10 -11 seara. La 2000 rpm, nu cred ca schimb decat din 1 in 2, rar.

                        @Octavian, consumu' asta mi-a iesit in conditiile in care la dus am fost singur in masina, fara bagaj si am ars-o pe autobanda constant cu 150-160. Valea Oltului, de asemenea am prins-o destul de libera, depasiri in tr. inferioare, si varfuri de vit. de 120-140 pe alocuri. Am prins un set de 2 masini care se miscau bine, si ma tineam dupa ei, o octavie tour si o astra noua. Astra era benzinara, octavia nu stiu ca eu eram intre ei. Probabil tractoras.
                        La intoarcere, s-a schimbat situatia, masina full + bagaj, o Valea Oltului infect de aglomerata...efectiv am avut zone de zeci (!!!) de km in care s-a mers cu 30-40-50(!!!), n-aveai loc sa arunci un ac pe contrasens si bineinteles trebuia sa depasesti numa' tiruri. Nici intr-a 4-a nu puteam s-o tin bine. Fierbeam, in plm. Am mers de zeci de ori pe Valea Oltului, am prins si accidente la greu, da' in halu' ala nu cred ca am mai mers. Am facut aproape 2 ore de la SB la VL
                        Cred ca d-aci mi-a iesit consumu' bun . M-am mai relaxat pe Dealu' Negru pe zonele cu 2 benzi la rampa.
                        Pe autobanda am rulat fin cu 120 constant cap - coada, eram cam ostenit si nu ma mai simteam in stare sa merg cu mai mult, plus ca noaptea ies caini la greu in carosabil.
                        Last edited by Kojak; 8 September 2013, 15:28.

                        Comment


                        • Originally posted by Kojak View Post
                          @vitriol, demential consum! Sa inteleg ca nu se va mai repeta?
                          Eu sper sa se mai repete, dar sunt rezervat in ceea ce priveste sansele de reusita.
                          Senzatia e placuta atunci cand observi ca ai facut aproape 200km cu 75 de lei, in conditiile in care stii ca pui benzina de 100 de lei si faci 170-180km.
                          sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                          Comment


                          • Clinceni,Ilfov-Valea Cerbului,Busteni (dus intors, plus vreo 10 prin Sinaia) = 308 km (pe ceasul de pe bord si gps de la telefon)
                            Cand am plecat de acasa eram pe rosu de vreo 15 20 km deci aveam vreo 4-5 litri(verificat cu testul de CB, 4 L imi arata); am bagat de 150 ron la intrare pe DN (aprox 26 L). Cand am ajuns acasa, am facut testul acela de bord cu butonul de pe ceas si conatactul ca sa aflu cati L au mai ramas(teren drept,verificat de mai multe ori), CB afisa 15 litiri. 31L - 15L = 16 L aprox
                            16 L / 308 KM * 100 = 5,2 L/100KM
                            3 persoane in masina fara bagaje. La dus mers 100,110 iar la intors 130 140. Bujiile neschimbate din 2004, masina are 60000 de km.
                            Acu poate am gresit eu pe undeva dar ma indoiesc,insa consumul mi se pare suspect de bun...

                            Comment


                            • nu te lua dupa ce spune cb uneori nu e chiar cum spune el..

                              Comment


                              • Originally posted by vitriol View Post
                                .........
                                Senzatia e placuta atunci cand observi ca ai facut aproape 200km cu 75 de lei, in conditiile in care stii ca pui benzina de 100 de lei si faci 170-180km.
                                Da, asta la B.

                                Cu 100 lei fac ~195-200 km urban Arad city, deci undeva la ~8,8-9%, dar mers cum ma taie capu, mai o forja, mai o inferioara...

                                Mers omeneste aprx 7,5-8% (primava-vara-toamna)

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google