Consum Logan 1.4 MPI

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • consumul instant la masinile ce nu au pe plansa de bord se calculeaza in mers. Se mentine viteza de 90km/h si se reseteaza cb-ul si se tine pe consumul mediu. Atat timp cat se merge constant consumul e cel de la acea viteza.

    Nu am desfacut bujiile avand in vedere ca masina asa merge de cand e noua imi e greu sa cred ca e o problema cu vreo bujie. Eu totusi cred ca plusul de kg pe care il are ph2 se vede in consum. Mai mult de 60% din drumuri au fost extraurbane.

    Comment


    • Originally posted by Octavian View Post
      La refuz poate nu m-am exprimat bine, pt mine inseamna limita (care eu mi-o stabilesc, fiecare si-o stabileste cum stie mai bine)...

      Poti sa scoti si 20% (am avut si atat) daca esti pe un circuit unde o tii numai in 4000-6000 rpm
      Ai văzut Toorop de ce am întrebat, apropo de PM-ul ce mi l-ai trimis? Fiindcă "la refuz" e ceva subiectiv, deși exprimarea creează confuzii, fiindcă la refuz ar trebui folosit pentru ceva când e la limită.
      Ceea ce înseamnă că n-a stat doar în limitare accelerația aia. Ceea ce înseamnă că e un consum care se poate scoate la vârfuri de 120-130 kmph (pe ceas), chiar și mai bun, cred.

      De aceea am cerut lămuriri despre viteze (eventual medie, dacă există un CB), stil de condus etc. Și astea ar trebui precizate de fiecare ce postează aici.

      Părerea mea...
      Somnul adânc ajută la prevenirea îmbătrânirii, mai ales dacă dormi la volan.
      Nu goni mai tare decât poate îngerul tău să zboare!

      Comment


      • Originally posted by o8MeLC View Post
        Consumul difera enorm de la masina la masina. Va dau exemplul masinii mele vs masinii pretenei mele. ......................................
        Sa nu mai zic ca este o diferenta enorma si de putere de accelerare intre cele 2. .....................................
        Toate trag si consuma aprx la fel indiferent de dotari, ia-o tu in folosinta o perioada si va trage asa cum esti tu obisuit.
        Acelasi lucru l-am patit cu loganu unui prieten, la un drum prin tara de 300 km i-am condus eu masina (el era cu alta masina) dupa ce a plecat cu masina lui acasa m-a sunat dupa nici 5 minute sa ma intrebe ce i-am facut ca asta nu e masina lui, ca demareaza minunat, ca urca mai usor/mai repede in turatii, ca numa un pic apasa acceleratia si raspunde minunat.
        Intr-adevar cand i-am luat-o parca era in smoala (daca si nevasta m-a intrebat "ce are ca nu se infige") , nu i-am facut o medie mare de consum (5,7% dupa CB) dar eu am alt stil de condus fata de prietenu meu, la final de drum tragea asemenator cu utilaju meu (al meu chel cu servo, al lui full).

        Originally posted by ursamajor View Post
        ..........................
        Ceea ce înseamnă că n-a stat doar în limitare accelerația aia. Ceea ce înseamnă că e un consum care se poate scoate la vârfuri de 120-130 kmph (pe ceas), chiar și mai bun, cred.

        De aceea am cerut lămuriri despre viteze (eventual medie, dacă există un CB), stil de condus etc. Și astea ar trebui precizate de fiecare ce postează aici.

        Părerea mea...
        E un traseu care il fac de vreo 7 ani 140 km, Arad-Timisoara-Bocsa (langa Resita) daca mergi normal scoti aprx 2 ore si 20 minute, daca mergi tare scoti aprx 2 ore, daca mergi foarte tare scoti aprx 1 ora si 40 minute poate si mai putin (pana la destinatie), cat am scos si ultima data, fara trafic foarte aglomerat.
        Normal la mine inseamna un ~60/h in localitati si 90-100 afara dupa ceas.
        Tare un 70 prin localitati si 120-130 afara, foarte tare un 70 in localitati (sar si la 90 pe iesiri) si blana afara (cat poate duce utilaju), adica varfuri de 150-160-170/h dupa ceas (120 si 150/h luati tot timpul pe III si IV).
        Last edited by Octavian; 19 April 2014, 08:24. Reason: Automerged Doublepost

        Comment


        • Un consum extraurban si un pic urban pe traseul Petrila-Deva-Simeria-Deva-Petrila. Din care aproximativ 20km au fost urban. In primi 90 de km catre Deva, a plouat in continuu...si nu am depasit 120 cu a 5a, dar am mers destul de constant cu 100-110 si au fost ceva forje pe a 2-a, a 3-a si a 4-a intre 4500 si 6000rpm. De schimbat,in gerenal schimbam intre 2250 si 3000, prin oras. Cand am ajuns in Deva aveam 85 media de viteza. La intoarcere, pana in Hateg am mers tot cam asa, doar o data am ajuns la 145 pe a 4-a, si din Hateg pana acasa, inca vreo aprox 45 de km, am mers foarte lejer, 70-80-90, ba chiar acolo unde era banda de urgenta intram un pic pe ea ca sa ma depaseasca altii. La sfarsit ... multumit de media de consum, in masina au fost 3 persoane, fara bagaje si fara A/C, avand in vedere forjele si probabil daca o tineam in acelasi stil pana acasa mai mult de 6.5 nu sarea.

          2014-04-16 17.37.28.jpg 2014-04-16 17.37.39.jpg 2014-04-16 17.37.47.jpg 2014-04-16 17.37.58.jpg 2014-04-16 17.38.05.jpg

          Sunt convins ca puteam sa scot linistit sub 6, daca mergeam pana in 100 si cu accelerari usoare nu forje, dar...o sa am timp dupa 70 de ani sa scot consum sub 6.
          Last edited by Toorop; 19 April 2014, 16:38. Reason: Completare post

          Comment


          • Consumul se face pe distanțe mari, mon ami, nu de la gară pân'la scară. Atunci se vede ce poate o mașină. Zic asta fiindcă acel consum mediu e RELEVANT, nu la sforțări de-astea tip placebo. Notează undeva kilometrajul și alături mălaiul pe care-l dai pe benzină. După vreo 5000 km, vezi care-i scorul. Ăla m-ar interesa și pe mine. Un consum mediu de 7-7,5% mixt ar fi excelent, nu brașoave de-astea de 5-5,5-6%, menite a ne atenua frustrarea că frigiderul nostru nu consumă cât un scuter.
            Somnul adânc ajută la prevenirea îmbătrânirii, mai ales dacă dormi la volan.
            Nu goni mai tare decât poate îngerul tău să zboare!

            Comment


            • Ce ati spus dumneavoastra acolo ar fi consumul mediu mixt pe 5000 de km intr-o anumita perioada de timp. Eu am postat un consum extraurban ;) Ideea e ca daca vrei sa faci un drum mai lung, la mare sau undeva in strainatate ori ai de facut o cursa cu cineva pentru care ceri bani, nu o sa calculezi benzina consumata in functie de consumul mediu mixt obtinut in ultimii 5000 de km...asa ca ce a-ti spus dumneavostra nu prea este corect. Si daca mergi 5000 de km numai extern poate scoti 7%. Iar masina consuma si in functie de cum mergi cu ea. Poti foarte bine la 200 de km sa consumi doar 12 l de benzina adica un consum de 6% dar si peste 10 daca o ti doar in forje. Si dupa cum stiti benzina se scumpeste, se ieftineste, iar daca calculezi kilometrii si ,,malaiul dat pe benzina`` nu o sa iasa ceva real, deci nu prea e relevant deloc acel consum...in felul acela mai mult calculezi cheltuielile cu carburantul in ultimii 5000 de km.

              Comment


              • Originally posted by ursamajor View Post
                Notează undeva kilometrajul și alături mălaiul pe care-l dai pe benzină...
                ... precum şi litrii cu care alimentezi efectiv la pompă (la cum fluctuează preţul combustibilului este mai mult decât necesar, asta dacă vrei să ţii o evidenţă cât mai strictă)!

                Comment


                • Originally posted by Toorop View Post
                  Ce ati spus dumneavoastra acolo ar fi consumul mediu mixt pe 5000 de km intr-o anumita perioada de timp. Eu am postat un consum extraurban ;)
                  Exact, e irelevant. Consumul mediu mixt interesează. Ai priceput? ;)
                  Somnul adânc ajută la prevenirea îmbătrânirii, mai ales dacă dormi la volan.
                  Nu goni mai tare decât poate îngerul tău să zboare!

                  Comment


                  • Uite un site unde se postează consumuri la diverse mărci și modele. Logan nu e printre cele mai eficiente. Și acolo apar brașoave cu duiumul, dar statistica își face treaba. Mai bine decât forumurile. ;)

                    Ce părere ai de acela care a postat consum de 3,91 l?
                    Attached Files
                    Somnul adânc ajută la prevenirea îmbătrânirii, mai ales dacă dormi la volan.
                    Nu goni mai tare decât poate îngerul tău să zboare!

                    Comment


                    • merge pe jos 3.9 l de apa

                      Comment


                      • Originally posted by ursamajor View Post
                        Uite un site unde se postează consumuri la diverse mărci și modele. Logan nu e printre cele mai eficiente. Și acolo apar brașoave cu duiumul, dar statistica își face treaba. Mai bine decât forumurile. ;)

                        Ce părere ai de acela care a postat consum de 3,91 l?
                        Nu are rost sa mai spun ceva pentru ca deviem de la subiectul threadului.

                        Comment


                        • 3.9 aveam si eu constant, pe CB, la 65 km/h pe ceas in tr. V, deci se poate. Era la limita subturarii (1750 rpm), nu vibra deloc.

                          Comment


                          • @Myke aoleo ce-ai zis, acum vine URSA sa te certe , ca pe mine nu m-o crezut ca am scos 5,4-5,7 % in exterior
                            sigpic

                            Comment


                            • Eu am 6% mixt, 80%exterior 20%oras ... Vreau sa pun GPL zilele astea, deci imi va creste la 7% ... 1.4 remapat...
                              Pe luneta mea sta semnu de la ''naic'' bine lipit

                              Comment


                              • Originally posted by Bad_Wolf View Post
                                @Myke aoleo ce-ai zis, acum vine URSA sa te certe , ca pe mine nu m-o crezut ca am scos 5,4-5,7 % in exterior
                                E normal, nu toti putem cadea de acord cu o parere. Eu aveam o medie cu 0,5 - 1 L/100 km mai mica decat a tatalui meu, desi el mergea mai incet decat mine (de exemplu, 6.4 vs 7.2). Si pentru el era un mister, dar nu stia ce e aia anticipare, frana de motor, basca, il subtura la greu (pleca in depasire cu tr. V la 60 si acceleratia la podea s.a.m.d.).

                                Tin minte ca, daca nu depaseam 90 km/h, consumul nu sarea de 5.5.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google