Consum Logan 1.4 MPI

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Sunt 220 km .
    am fost de 3 ori.

    Comment


    • Pe drum drept pe o distanta de vreo 20 Km!

      Comment


      • Sunt de acord cu theo_bv2002. Inca nu am facut un consum in oras...Dar cred k este peste 8,5%. Si ma mai enerveaza faptul ca nu indica bine benzina din rezervor. Ma refer la faptul ca prima linie se duce cel mai greu si celelalte se duc mai usor.
        sigpic

        Comment


        • Originally posted by bogdan_1984 View Post
          Sunt de acord cu theo_bv2002. Inca nu am facut un consum in oras...Dar cred k este peste 8,5%. Si ma mai enerveaza faptul ca nu indica bine benzina din rezervor. Ma refer la faptul ca prima linie se duce cel mai greu si celelalte se duc mai usor.
          ...Prietenii stiu de ce!.
          Last edited by viorelu; 23 September 2008, 08:00.

          Comment


          • O liniuta e echivalentu a 5 litri de benzina cum in rezervor intra mai mult de 50l e normal ca prima linie sa scada mai greu.

            Comment


            • Sunt de acord cu tine sebi4fc. Dar urmatoarele linii de scad mai repede. Sunt mai putini litri? Am crezut ca am scapat de socoteli, adica am bagat x litri, si trebuie sa fac y kilometri. Dar se pare ca inca mai trebuie sa mai calculez. Asta e. Mici imperfectiuni
              sigpic

              Comment


              • ...Deci ca o logica:de la ultima liniuta in sus sunt mai mult de 5 litri,liniuta aia o potia considera pana (probabil)la max 15 litri...Daca faci full rezervorul...Daia celelalte linii scad mai repede ca au 5 litri.La fel cand se duc toate liniutele mai poti merge cca 60 km cu combustibilul neafisat la liniute(si cu becu rosu).Ia baga si aici niste calcule ca tot ai calculatorul in mana.

                Comment


                • In Bucuresti intre 10 si 11 din pacate....

                  Comment


                  • 10-11% e ok in B.

                    PS: liniutele de la benzina NU sunt egale, nu au 5 litri fiecare. Faceti proba la drum lung (asa pe vreo 5-600 km) si veti vedea ca scad in mod diferit.

                    Comment


                    • Octavian ai dreptate! Eu am facut un drum de BALATON(UNGARIA) mai exact hunedoara-balaton(670 km) plin facut din hunedoara si am ajuns in balaton cu 12 litri tinand cond ca eram 4 pers in masina plus portbagajul full de deabia lam inchis,un condus cat de cat normal , putin mai tare pe autostrada cam pina la 170-180.Daca e sa te iei dupa liniute........Nam cuvinte.Poate stiti poate nu stiti,metoda "cheita" o folosesc eu sa verific litrii din rezervor! . 5 l consum mie mie cam greu de crezut.....Poate dak iti dai drumul la vale la relanti......Multumit de consum afara dar in oras imi sta pe creier consumul de 9-10!!

                      Comment


                      • Metoda "cheita"????
                        Ia dezvolta.
                        PS: ai avut un consum de 6%, asta daca ai bagat 50 l in rezervor. La stilul de mers adoptat insa, consumul ar fi trebuit sa fie mai ridicat. Insa nu ne-ai spus care a fost viteza medie....Nu cea maxima.

                        Comment


                        • Cred ca se referea la metoda cu cheia in contact si tinut butonu pe reset km.

                          Eu la drum lung am notat in carnetel kilometrii, de fiecare data cand a scazut cate o liniuta (la drum lung, in concediu).
                          O sa caut notilele si le pun aici.

                          Comment


                          • Proba , nu pot lasa post aici nici cum
                            Its just a car ...

                            Comment


                            • i daca iti faci plinul , in mod normal cu vreo 2 mil ai reusi dar intra si 2 mil si apr 500 (lei vechi) prima linie tine mult deoarece intra mai mult de 5 litri
                              fiecare liniuta ar trebui sa aiba 5 litri dar ultima tine mai mult pt ca are in jur de 8-9
                              becul de la benzina se poate aprinde si cand aveti 7 litri sau 6 , cateodata poate doar la 4 litri (cel putin eu am patit asa) , chiar daca aveti ambiance .. "trebuie resetat computerul acela..." cu faza cu acele cand se misca , de faceti acel test si va puteti uita cati litri mai aveti in rezervor . Dupa toate astea va apare ori eroare ori niste liniute punctate , asa ar trebui sa fie de obicei pt ca atunci stiti sigur 100% ca nu aveti eroare
                              sper sa fiu inteles cu explicatia data
                              am scos si eu consum de 5litri sau 5.5 noaptea in oras
                              Its just a car ...

                              Comment


                              • Da . Ma refeream la contactul pus si butonul reset apasat. O viteza medie pot zice cam 110(ungaria) ca in romania.........60!!

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google