Consum Logan 1.4 MPI

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by Octavian___30 View Post
    In Pitesti?? Hmmmm....Cam greu, da' daca tu zici e super OK.

    PS: se circula foarte ''frumos'' in Pitesti... ))
    cam peste tot au inceput orasele sa se aglomereze...Asta e
    fara linkuri externe in semnatura

    Comment


    • Eu am fost de vreo 3 ori cu treaba in Pitesti si sincer mi s-a parut ca circulati haotic rau. Tu probabil ca n-ai cum sa-ti dai seama fiind din oras, dar de afara altcumva se vad lucrurile, defapt se stie la general cum circula pitestenii )

      Acum legat de consum, sesizati ca o data cu venirea aerului rece, consuma mai putin/trage mai bine masina?
      Ieri cum a fost racoare si fara ploaie, mai sa nu o recunosc pe acelasi traseu care il fac aproape saptamanal in weekend(~300 km).
      La dus mi-am spus ca ''ok, poate bate un pic vantu din spate'', dar la venire parca mai al dracu s-a facut. )

      Comment


      • Randamentul e mai mare cu aerul rece....

        Comment


        • Ta daaaaam...Q.E.D. )
          Da mai, eu intrebam daca simt si altii pe vremea asta ca masina trage mai bine (de mult n-am mai vazut acu la 170)

          Comment


          • At i-ai dat?170?
            Si mie mi se pare la fel.Masina are chef de plimbare.

            Comment


            • Originally posted by ovimiha View Post
              - in panta cu vant din spate. - Nu mai induceti oamenii in eroare.

              Eu am scos azi 2.5 l pe 1500 de km facuti in oras. E bine?
              Sti...Era o reclama cu "amice...".
              Nu vreau sa te superi pe mine insa consumul asta a fost, o poate confirma bosketel si daca tot nu e ok vezi poza asta...
              De ce as vrea sa induc pe cineva in eroare?
              Faza cu panta si vant...Nu am intalnit-o.
              Asadar...Mareste ochii bine in poza asta.
              Si sa elucidez misterul: carrera 100 + resoftare.
              La 110 km/h aveam consum 5%.
              Gata!
              Attached Files
              Last edited by Ionut; 29 September 2008, 18:45.

              Comment


              • Si ca sa va mai uimesc cu un lucru...Stiti cat imi arata consum mediu la un logan 1.4 pe pista de incercari?
                21.7 %

                Comment


                • Tweety, o poza mai ''mica'' n-ai gasit? ))
                  Eu NU ma mir, am vazut si consum de 4,7% (Resita - Timisoara si retur) dar stiu foarte bine conditiile de mers.
                  Si cu 4,7% consum a avut si 100/h, in VALE.
                  De asta spun, nu putem sa scoatem un consum de dizal care chiar ca nu se chinuie sa scoata un 4,5-5% (dara fara sa o calce mai mult de ~110/h).

                  Comment


                  • Tweety vorbeste (a scos consumul de 4.8%) de aceeasi portiune de drum pe care eu am scos 4,5l% . Va garantez ca nu te chinui deloc sa scoti acel consum in conditii de trafic lejer . Dar poti sa scoti acest consum numai intr-un singur sens . Acest consum l-am scos de mai multe ori , media la un moment a scazut chiar la 4,2% .

                    Comment


                    • Mai bine haide-ti pe topicul de bancuri, acolo putem continua linistiti.

                      In alta ordine de idei, mi-au sarit in cap o gramada de oameni cand am spus ca am scos 5 preponderent urban.
                      Acum ce sa mai zic? Ca ma prapadesc de ras.
                      Alea nu-s conditii normale, sigur a fost in coborare, fa dus intors sa vezi consumul. Daca o tii tot in frana de motor poti sa scoti si 1 litru.
                      Apropo...Daca ai remapare e foarte posibil sa arate softul Cb eronat.
                      Asa ca verifica la pompa ca e imposibil asa ceva.

                      Iar consumul la 110 (instant) e foarte relativ, oricum nu poti tine constant adica fara sa accelerezi sau sa faci frana de motor, dica ori una ori alta asa ca o usoara frana de motor si poti avea un instant mic la viteze mari.

                      Pai inseamna ca pe traseul ala o sa consum 3%. Misto.
                      Last edited by ovimiha; 30 September 2008, 11:14.
                      Preferance - 83cp Chip Viata aici e scurta, asa ca ai grija unde "zbori".
                      http://www.loganclub.ro/forum/logan_...ela-t7519.html

                      Comment


                      • F bine punctat ovimiha.
                        Consumul in conditii normale, este intre 5.5,6 si 7-8. ( extraurban).
                        Mai putin de atat, ai conditii "favorabile".
                        Si eu am scos consum de 4.8% pe o distanta de 120 km, insa cu viteza cu 75 km/h. ( in mod uzual, necirculand astfel)

                        Comment


                        • 1. Nu am remapare si nu cred ca o sa-i fac in urmatorii 3 ani. E foarte posibil sa am erori de soft.
                          2 Cand o sa mai fac acest traseu o sa filmez , dar nu cred ca o sa urmareasca cineva 1.5 h de filmare a aparaturii de bord , asta daca are cine sa tina camera de filmat pentru ca sigur sotia o sa fie ocupata cu fetita mea .

                          Comment


                          • Eu cel mai bun consum cu logan 1,4 am scos 5,3l/100km cu 90 km/h Constanta-cernavoda
                            oras 8,3-9.0 l/100km
                            drive with speed than you die fast

                            Comment


                            • Ovimiha , am vazut ca mi-ai mai dat replici in posturile anterioare . La postul care mi-ai dat replica ai traseul de care vorbesc dus intors cu consum , viteza medie, distanta parcusa etc. . In alt post am spus ca am avut consum mediu pe 1500 km de 6.9l%. In postul 1165 am spus ca acel consum l-am scos intr-un singur sens (Campulung -Pitesti). Dar cine are ochi sa citeasca tot continutul postului ? Va sare in ochi doar consumul , vi se zgandara orgoliul de dizelari si incepeti sa explicati conditiile care credeti voi ca poate un benzinar sa scoata acel consum . Nu m-am laudat niciodata ca am consum mediu de 4si ceva sau 5 si ceva , am spus ca am reusit sa scot pe un anumit traseu si in anumite conditii un consum de 4 si ceva.

                              Comment


                              • daca iar incepeti cu dizal vs benzol inchidem topicul. Ce dracu, orice discutie deviaza spre chestia asta?
                                Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google