Consum Logan 1.4 MPI

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by Octavian___30 View Post
    Da' cine crezi ca merge cu 60 pe tr II in oras in mod uzual?
    eu si pina pe la 120 treapta a III - a
    toora,llumar fata spate,zender,borla,calc reno sport,1.6 93cp,vw mk1,1.8,sparco sprint,roll bar omp,centuri 6 puncte sandtler,bf goodrich,bbs,borla

    Comment


    • Man, tu nu esti pe treaba ta tavi se referea la aia normali
      Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

      Comment


      • Vrei sa zici ca eu nu sunt normal?
        va rog supermoderatorii sai dati warn lui seba ca foloseste un limbaj indecent pe acest forum
        trebuie sa mentinem in continuare un mod de convorbire civilizat si politicos
        toora,llumar fata spate,zender,borla,calc reno sport,1.6 93cp,vw mk1,1.8,sparco sprint,roll bar omp,centuri 6 puncte sandtler,bf goodrich,bbs,borla

        Comment


        • Am bagat Carrera 95...Maine fac iar teste

          Comment


          • Deci cu Carrera 95, 3 persoane in masina (aprox 235 kg) la 120 km/h am avut consum de 5,9-6,1%.

            Comment


            • Deci cu cea mai proasta benzina de pe piata ,surplus de greutate pe 1.4 MPI tu ai un consum de ~6 ... Sf jane.

              Comment


              • Deci ~6% la 120/h
                Dupa ultimele cosumuri date de tine Tweety, tind sa cred ca CB-ul are ceva probleme, mai exact iti arata cu ~0,5-1 Litru mai putin fata de realitate, serios.
                Incearca prin metoda plinului sa vezi daca iti mai ies aceleasi valori.

                Comment


                • O sa incerc...Insa in oras imi arata 9,6%-10%...Nu stiu ce naiba sa zic.

                  Comment


                  • Cred ca ii facem pe aia cu Skoda Fabia lor 1.4 TDi la consum si intram in Guiness B-R ) la ce consumuri se specifica aici pe forum . Metoda plinului e cea mai buna . Eu la vechiul 1.6 aveam o err de vreo 0.3 litri fata de ce arata CB la 100km. Dar acum vad ca la 25000 a inceput sa se potriveasca cu ce bag in el . Ce am observat cand am schimbat benzinele si am bagat 99+ (pe care motorul oricum o recunoaste Super98 max) a consumat mai mult dar a si mers mai rotund si aveam alt raspuns in pedala si cred ca nu a fost doar in mintea mea.
                    1.6 MPi Icy White

                    Comment


                    • Tweety, arunca harbul ala de-i zici comp de bord. Te minte cu nerusinare...Sorry, dar nu ai cum sa scoti consumurile alea decat eventual cu dizal. Mai pui aprox un litru si ajungi la realitate. Diferenta dintre 1.6 si 1.4 e de 0,4%. La tine e de peste 1%. Crede-ma ca nu esti tu cu singurul 1.4mpi resoftat care sa nu consume mai mult dupa resoftare. Verifica cu metoda plinului, CB are eroare, dar la tine pare totusi cam mare diferenta fata de eroarea standard a CB-urilor de pe logan
                      Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                      Comment


                      • Mai bine nu mai montam CB-ul...
                        Si totusi, in vara cand am fost la mare conform calculelor mele mi-a rezultat un consum de 6,2% (4 persoane + bagaje)...Crisneg avea 5,5 la 110km/h.

                        Comment


                        • Tweety, mai poate fi o cauza: consumul sa fie cel real, dar sa te fure la viteza (ai umblat pe la ace?). Daca ai posibilitatea verifica viteza cu un GPS.
                          Mie imi iese un 6%, dar sa nu depasesc ~110/h, si asta doar cu o persoana in dreapta.
                          Trec de 110 (120-rar 125/h) consumul creste si el ''gospodareste'' spre 7%.
                          Sincer in regim de 120/h cu 3 persoane in masina, 6% nu se poate.

                          Comment


                          • Mai la ace nu am umblat...Am schimbat tabloul de bord cu totul...
                            O sa incerc cu gps-ul.

                            Comment


                            • OK, s-ar putea sa ai o surpriza.
                              Pe iutube (daca doresti caut din nou si pun aici) am vazut doua clipuri cu Logan 1.4 , test 0-160 km/h. La ambele clipuri ceasurile/tabloul de bord schimbat, viteza nu corespundea cu turatia ca la una cu ceasuri/panou stock, adica turatia era mai mica cu ~200-300 rot/min la anumite viteze fata de una nemodificata. (tr IV si tr V, aceeasi treaba).

                              Comment


                              • Pune te rog link-ul..

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google