Consum Logan 1.4 MPI

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • N-as crede. Eu am mers cu de toate si tzava e curata (Petrom si OMV, ambele de 95 ca-s baiat sarac. (mai putin Lukoil cea mai proasta ever! Si Rompetrol).

    Maine cred ca o sa postez ultimul test de consum (alimentez la buza) sa vad cat mi-a luat 100% mers oras (Arad, ore de varf si permanent 2-3 persoane in masina-colegii).

    Comment


    • Asteptam cu nerabdare. Dar sa ne spui si regimul de mers.

      numai bine!
      sigpic

      Comment


      • Originally posted by santo View Post
        Cred ca noi nu ne intelegem pe acest threat.Unii vorbesc de consumul mediu ,altii de consumul in oras.In Bucuresti cred si eu ca e consumul mare dar la mine unde n-am semafor decat la trecertea de pietoni si e intermitent e ca in bucuresti NOAPTEA.Asa ca bucuresteni faceti consumul noaptea!!!
        Noaptea imi consuma 7 - 7.5 l/%, dar asta nu ma ajuta cu nimic pentru ca eu merg ziua cu masina. Si consumul mediu, merg 70% din km care ii fac pe luna,in oras, asa ca nu am cum sa calculez consumul mediu.
        sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

        Comment


        • In teava mea de esapament se poate servi masa asa-i de curata(pe inauntru).
          @Razzvan ai dat doua posibile explicatii, tu care crezi ca-i aia adevarata?
          @csebalyn nu-i taximetrist cumnatu dar parca-i copie la indigo cu persoanele pe care le-ai enumerat.
          Cel mai lent 1,6 8v

          Comment


          • Pai un plin de benzina la logan la mine intra cam 68 de litri si fac vro 850km in oras:P afara fac 1100 sau 1200 in functie de viteza de deplasare

            Comment


            • Cum naiba sa intre 68 de litri?????
              Ia schimba benzinaria, poate sunt ceva manarii p-acolo, ca nu se poate 68 de litri la Logan.

              Comment


              • Tavi, teava se innegreste de la cox... nu numai de la benzina proasta si mers subturat.
                accelerarile bruste cu pedala la podea murdaresc esapamentul. Poti merge tare si fara sa afumi, dar numai accelerand progresiov. Ceea ce nu-i cazul
                Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                Comment


                • Da da. Eu accelerez progresiv pana in ~3500 rot/min (ca degeaba o calc la podea) dupa care blana daca situatia o cere. Cam tot timpul fac asa.
                  Oricum o sa ma mai uit la mai multe tzavi de esapament (asa cum ma uit dupa curu muierilor).
                  Imi aduc aminte la fratello cand avea 1.4 MPI, tzava era neagra, nu o frigea deloc, dar nici chiar subturat nu mergea.
                  In fine, abia astept sa vad ce consum are a mea in oras, 100% oras )...Mai un pic.
                  Preconizez un ~9,1-9,3%. (90% ore de varf si permanent 2-3 persoane in masina, fara sofer!).

                  Comment


                  • Originally posted by Christnacht View Post
                    La Prestige mers cu 90-100 km/h are un consum de 5.5-5.6 max.Pe autostrada mers cu 130-140 km/h consum 7.3-7.5%.
                    Cu ce tip de benzina,Rompetrol sau Petrom?

                    Comment


                    • Scheiss egal cu ce benzina, cu petrom95 si petrom99, la 140km/h consuma pana in 8%. +/- 0.1%. La fel cu luk95, luk98, mol95, omv95. Rompetrol nu bag de cand am avut probleme cu ea

                      scuze, acum vad ca asta e topic de 1.4 dar mai sunt si altii cu 1.6 sau 1.6_16v, care-au ratat macazul
                      Last edited by Seba; 23 October 2008, 17:16.
                      Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                      Comment


                      • Update consum: dupa 264 km au intrat 21,17 litri.
                        Rezulta un consum de ~8,02%, putem rotunji linistit la 8,1% )
                        Conditii de mers:
                        - 100% oras (Arad) la ore de varf (8 dimineata si 4 amiaza), 90% mers cu 2-3 persoane in masina (fara sofer, adica moa).
                        - mers cu masina asa cum a cerut traficul, fara prea multe cedari de nervi si acceleratii fulminante.

                        Se stie cum e circulatia in Arad in ultimele doua sapt (sunt portiuni unde faci un km in 15-20 minute).
                        Sincer ma asteptam la un ~9-9,1%, asta pt ca am avut grija sa fie bun consumul. Se pare ca m-am inselat cu un litru ))
                        Multumit, si cam gata cu testele )))

                        Comment


                        • Originally posted by mrfler View Post
                          Pai un plin de benzina la logan la mine intra cam 68 de litri si fac vro 850km in oras:P afara fac 1100 sau 1200 in functie de viteza de deplasare
                          daca te chinui si nu intra mai mult de 55.Vezi a ai o sonda in rezervor si daca mai incarci mul peste ea s-ar putea sa ti se opreasca masina in mers.
                          CT-97-VIPsigpic

                          Comment


                          • Acum 3 zile, becul rosu aprins, am bagat de 120 ron benzina petrom95 (3.67ron) , adica 32L. Aveam 8 liniute, dupa 10km am ramas cu 7 . Pana acum am facut 210km si mai am 5 liniute .
                            Revin cand se aprinde becul si va spun cat am facut
                            sigpic

                            Comment


                            • Bucuresti-Cheia: 130 km- consum 10l,consum mediu: 7.7 % ( serpentine decat 4000-5500 rpm, in rest-cat s-a putut de repede).
                              Cheia-Bucuresti: 130 km- consum 17l, consum mediu: 5.4%.

                              Comment


                              • Nu inteleg...Sorry...La 130 km iti ia o data 10 l si alta data 17l si consumul mediu este 7,7% si 5,4%???

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google