Consum Logan 1.4 MPI

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • urgent help

    salut am logan laureat 1.4MPi din 2005 akum cateva zile am schimbat sonda lamnda cea din aval konsuma enervat dar fara sa imi dau seama k eu mai am inca o problema cu ea la mine niciodata nuurca apa la 4 linii sau dak urca asta se intampla o data la nuj cat timp. Am schimbat duminica termostatul am zis k e din cauza lui dar se pare k m-am inselat sputi-mi ce sa -i mai fac sa urce la 4 linii pentru k atunci am si eu un consum relativ acceptabil akum am 9
    am apukcat sa o aduc o data la 4 pe drum lung si am avut consum de 6
    multumesc anticipat

    Comment


    • Primul lucru, te rugam sa scrii romaneste, ca sa intelegem si noi astialaltii ce vrei sa ne spui, ca sa te putem ajuta.
      Un consum de 9 in regim de oras este in limita, cit ai vrea sa ia?
      Ai spus ca nu urca la 4 linii, dar nu ai spus in citi km. Daca mergi 2-3 km si mai este si frig afara, abea daca apuci sa vezi primele doua linii la temperatura motor.

      Comment


      • Eu unul sunt destul de multumit la consum..5.9 in afara si 7-8 in oras...Consumul se ridica si in functie de condus..asa ca atunci ca ma apuca nebunie de a calca pedala sa o aud turata pe la vreo 4000 intr-a 2..sau poate un pic mai sus...sau cand sar de 120-130...eu unul conduc ceva mai sportiv un pic agresiv. dar cand sunt cu consoarta si copila..sunt ceva mai cumintel..asa ca totul depinde si de asta
        CARPE DIEM!

        Comment


        • Consumul in oras e o chestiune relativa, depinde mult de orasul in care circuli...

          Comment


          • Va rugam nu mai folositi termeni de la MIRC sau eu stiu ce chat...
            Vorbiti romaneste, ca din romania sunteti...
            Rog moderatorii... sa ia masuri impotriva celor care vb cu termeni din chat-uri...
            Multumesc

            Comment


            • Originally posted by critix View Post
              ........................
              Rog moderatorii... sa ia masuri impotriva celor care vb cu termeni din chat-uri...
              Pai ce facem mister, aruncam cu pietre si in timpul asta noi facem la fel ca victima...
              sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

              Comment


              • Uneori anumite prescurtari ale cuvintelor denota lipsa botoanele de pe tastatura..Adevarul este ca suntem pe un forum unde trebuie sa se inteleaga bine ceea ce discutam! D@nn tu ai dreptate consumul depinde si de orasul in care circuli..si cum eu sunt dintr-un mic orasel cu doar 2 semafoare...este altfel.Motorizarea asta 1.4mpi e buna la consum fiind mai mica..dar daca o calci bine...cam aspira si asta prin rezervor
                CARPE DIEM!

                Comment


                • Originally posted by vitriol View Post
                  Pai ce facem mister, aruncam cu pietre si in timpul asta noi facem la fel ca victima...
                  Nu facem la fel ca victima...
                  Totusi... la felul cum vorbeste respectivul...

                  Comment


                  • dupa 3 full-uri consecutive am facut calcul iar consumul rezulta a fi de 8.7L la suta de km .
                    cu 65L (atat intra in rezervor pana la gat) s-a circulat ~750km , la fiecare full acelasi rezultat.
                    urban-mixt
                    sigpic

                    Comment


                    • raspuns

                      imi cer scuze daca v-a deranjat prescurtarile mele problema cu cele 4linii este foarte grava. La Doua liniii se ridica in cateva minute dar la 4 nici in 2 ore de mers continuu multumesc pentru intelegere

                      Comment


                      • Schimba termostatul, a ramas blocat pe deschis. Te costa in jur de 100 ron cred toata povestea.

                        Comment


                        • l-am schimbat deja si tot degeaba

                          Comment


                          • Atunci este posibil ca sonda de temperatura care trimite informatia spre bord sa fie defecta, mai mult ca sigur se poate vedea la o diagnoza. Daca este asa, ar trebui sa se vada si pe bujii, ca merge cu amestec prea bogat, dar diagnoza este baza.

                            Comment


                            • Acelasi lucru am patit si eu(doua liniute non-stop, schimbat termostat cu unul de origine, si la fel tot 2 liniute, intr-o zi mi s-a ridicat la 4 dar si-a revenit la 2 liniute). Consumul mediu afisat de CB e de cam 6.4 (mixt, dar mai mult exterior). Am inteles ca e si sonda de temperatura defecta, cu ce ar afecta daca n-as schimba-o in afara de afisarea a 2 liniute in bord non-stop?

                              Comment


                              • Nu stiu daca sint doua sonde de temperatura sau doar una. Daca sonda care trimite la bord este si cea care trimite computerului de injectie, atunci consumul este crescut, pentru ca el vede ca motorul nu a ajuns la temperatura optima de functionare, si in consecinta amestecul este mai bogat. De aici si bujii afumate si alte neregularitati in mersul motorului.
                                Daca sint doua sonde si e defecta doar cea care trimite spre bord, nu sint probleme de functionare. Dar tind sa cred ca este doar una, este o masina low cost.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google