Consum Logan 1.4 MPI

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by Nepotu123 View Post
    Merg destul de mult asa cum ai descris tu(90-100km/h constant) si nu scoti 5.3%... consumul bate spre 6 (5.8-5.9). Daca ai consum instant si stabilizezi la 90-100 km/h pe drum drept o sa vezi.
    Spune-i 6% ca atata iese )
    La 5,3% cum spui, tre' s-o chinui cu ~80/h.

    Comment


    • @Cristi_LCD,masina,de cand o am,adica de un an,nu a vazut consum peste 8% si pot spune ca anu trecut in lunile octombrie si noiembrie a vazut doar orasu,aproape zilnic,si cu ceva forja buna de tot din cand in cand si nu a sarit de 8%.
      Si e adevarat,singurele strazi cu cate o banda pe sens sunt cele din cartiere,in rest,de la 2 pana la 6 benzi(in zonele cu sens unic) pe arterele principale,cele mai circulate.
      Daca mai aproba astia si legea aia cu cei 20 km/h admisi peste viteza legala,nu stiu ce o sa fie,sper doar sa nu o aprobe.Si asa se merge destul de tare,60km/h minim.
      Limba noastra'i o comoara, in adancuri infundata..
      My ride

      Comment


      • Plecare Bv. Preciziei ora 10.50 -> Bv Iuliu Maniu -> Carrefour Orhideea -> Sosire Gheorghe Duca(parca asa se scrie ) ) .Apoi Punct intermediar Facultatea de drept pe Bv. Elisabeta si punct de intoarcere Bv. Preciziei.Consum 7.5 , mers extrem de economic , turatie medie 2000 , distanta 21 km pe CB , nu am dat sa vad si viteza medie in schimb.Asa se conduce cand ai o liniuta la benzina

        Comment


        • eu cind am o liniuta la benzina ii dau forja pina la prima benzinarie

          Comment


          • Bucuresti - Busteni si retur. in localitati am mers in limita legala 70km/h in treapta 5, iar in afara am mers 90-100 km/h.
            Attached Files

            Comment


            • 870 km extraurban, 67 km/h viteza medie. 6,1% consum mediu. multumit!
              sigpic

              Comment


              • Constanta - Bucuresti si retur plus 100 de km in Bucuresti, in total 574 km, 41,6 litri de benzina consumati, consum 7,25l/100 km, consum facut la pompa. Pe computerul de bord consumul a fost ceva mai mic, 7%.
                http://images.spritmonitor.de/428841_5.png Logan 1.4 MPI

                Comment


                • Moinesti-Iasi...am mers constant in jur de 80 90 km/h.... nu stiu daca e cel real dar atata a spus computerul de bord
                  Attached Files

                  Comment


                  • daca ti-ai dat drumul la vale spre iasi, intr-a 5-a, fara sa accelerezi, e real. si mie imi arata 4.0 dupa ce am coborit din copou pina pe europeanul iasi - sculeni. cam 2.5 km, facuti aproape cum am zis mai sus. insa dupa inca vreo 30 km de mers normal (max 110 km/h) deja se dusese la 6.6. e adevarat era si frig afara, cam 2 grade.

                    Comment


                    • nu prea stiu cum e drumul de la moinesti la iasi doar ca are 175 de km nu 2.5 cum ai spus tu.
                      masina la maximum 110 consuma sub 6, spre exemplu la 100 consuma 4.9...5. vezi cum stai cu bujiile sau persiunea in pneuri.

                      Comment


                      • stau bine, tocmai i-am facut revizia si am schimbat anvelopele (am trecut pe cele de vara). noroc ca am vazut si useri care raporteaza consumuri asemanatoare cu al meu, altfel cadeam in depresie. cei care consumati 7% urban si 4 extraurban, zic sa mergeti la renault cu masinile, ca nici ei nu cred ca stiu ce minune tehnologica au creat. nu-mi zi mie, te rog, ca loganul 1.4 scoate 4.4% altfel decit la vale, sau impins, indiferent de lungimea traseului. ba, cu cit distanta e mai mare consumul la un mers super economic ar fi normal sa se duca undeva spre valorile din specificatiile producatorului.
                        Last edited by f10rin; 28 March 2011, 23:37.

                        Comment


                        • o sa fac un filmulet special pentru cei care nu cred consumurile la diferite viteze. am consum instant si cam stiu ce vorbesc.

                          eu mai sus am facut 300 km , din care 50 au fost urban( weekend, Bucuresti) si am scos 5.5. daca resetam cb-ul cand eram deja pe dn1 sigur avean un consum sub 5.

                          daca citeai si alte pagini ai fi vazut ca am postat si consumuri extraurbane de 7.6l/100 doar ca la viteze de 120-130 si la temperaturi foarte scazute, la un condus de 80-90 mi se pare imposibil sa nu scada sub 6.

                          Comment


                          • sub 6 da, fara discutie, cred ca in specificatii pt extraurban e 5.4. mie mi se parea exagerat 4.4, ma gindesc ca cei de la dacia au tras de masina cit au putut ca sa scoata acel 5.4. am citit si alte pagini, si nu spun ca minte cineva, dar sint citeva consumuri parca un pic trase de par. poate ar fi bine ca pe linga pozele cu CB sa se dea mai multe detalii despre factori care ar putea influenta consumul, de ex. versiunea masinii (banuiesc ca un laureat are 100-150 kg mai mult decit un Logan chel), temperatura de afara, tipul de anvelope, etc.
                            Last edited by f10rin; 29 March 2011, 00:34.

                            Comment


                            • Traseul Sacele-Brasov(Complex Real).37 km facuti doar urban,am resetat CB cand am plecat din fata blocului.
                              Tin sa precizez ca nu am mers nici foarte linistit.Poate daca schimbam linistit sub 3000 rpm afisa mai putin.
                              Si da,aia e viteza medie facuta in oras.

                              P.S: ora afisata pe CB este ora la care am facut bineinteles pozele,nu ora la care am facut drumul respectiv.Pe la ora 18,cand nu era chiar foarte liber traseul.
                              Attached Files
                              Limba noastra'i o comoara, in adancuri infundata..
                              My ride

                              Comment


                              • Originally posted by o8MeLC View Post
                                o sa fac un filmulet special pentru cei care nu cred consumurile la diferite viteze. am consum instant si cam stiu ce vorbesc.

                                eu mai sus am facut 300 km , din care 50 au fost urban( weekend, Bucuresti) si am scos 5.5. daca resetam cb-ul cand eram deja pe dn1 sigur avean un consum sub 5.

                                daca citeai si alte pagini ai fi vazut ca am postat si consumuri extraurbane de 7.6l/100 doar ca la viteze de 120-130 si la temperaturi foarte scazute, la un condus de 80-90 mi se pare imposibil sa nu scada sub 6.
                                Daca ai facut 50 si urban, din cei 300, nu poti avea 5.5 %.
                                Iar 4.4 % pe Moinesti Iasi, pur si simplu n-ai cum, deoarece:
                                1. N-am vazut Logan sa consume sub 5 indiferent daca-l tii in a 5-a cu 60 la ora tot drumul
                                2.De la Moinesti la Bacau ai drum cu pante. De la Bacau la Iasi vii pe DN2, drum foarte bun si nu cred ca o tii doar in 80-90/h cand drumul te imbie sa o calci, dar ma rog. Chiar la 90 /h in a 5-a nu poti avea consum sub 5%.
                                Cum zicea colegul din Iasi, mergeti la Renault sa va bage in Guiness Book, ca nici ei n-au indraznit sa dea asa consumuri in hartoagele oficiale.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google