Consum Logan 1.4 MPI

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • afara orice logan consum putin...dar in bucuresti e jale cu 1.4....am facut peste 60 mii km in buc un un ph2.
    intre 10-12 la suta.
    cu 60 l nu faceam 600 si se aprindea rosu. faceam in jur de 520-540 km.

    afat cb arata 6.4 cu a.c ..si nu am mers la consum...in localitati limita si afara 120,130 km la ora.

    un 1.4 consuma 10 l in oras...si un 320 benzina din 2004 sub 10 l.
    Last edited by Alex21; 29 March 2011, 10:40.

    Comment


    • nu stiu cum va consuma voua sub 5 ... ca mie in afara, mers normal mai mult de 5,5L/100km nu scade si am si 1,6mpi !
      Logan TAXI http://www.loganclub.ro/forum/logan_...4.html?t=27374

      Comment


      • si mie tot cu 1.6 afara imi consuma 6 % la mers 90-100

        Comment


        • lasati ma consumul ca se strica motoru ... pedala la fund sa se exprime motoru (bine inteles cat poate) sa se curete ...

          1.4 stock mers o saptamana traseu ...(ora 7)drumul taberei -> grivita -> apaca->(ora 6) grivita-> drumul taberei ( trecand de 4 ori pe podul grand la ore de varf) consum 8.1 ..timp de o saptamana neresetat

          1.6 Albinutza mers o saptamana acelasi traseu dar cu reprize de nebunie pe la lujerului prin pasaj ... consum 8.6 neresetat timp de 1 saptamana

          benzina bag de unde apuc ...

          afara

          1.4 mers normal 100-110 km/h - 5.9-6 l
          1.6 Albinutza nu exista mers normal - ture si depasiri - 7.5 -8.5 l
          Last edited by cos_min_i; 29 March 2011, 10:57.

          Comment


          • Eu n am nici un rost sa mint asa ca...daca ma credeti de bine daca nu la fel...intradevar moinesti bacau e plin de curbe si drum cu o singura banda de mers dar l am prins relativ liber si am mers incet...cat despre bacau iasi mai mult am incurcat circulatia dar tinand cont ca drumul e cu doua benzi am mers linistit pe prima banda...))

            Am plecat dimineata in jur de 10 din Moinesti si la 12.45 eram in Pacurari.Traseul asta il fac destul de des de vreo 3 ani si pot spune ca am avut consum si de 9.5 pe acest drum dar in conditiile in care acul nu a stat sub 140-150 km/h.

            Nici eu nu cred ca a consumat atat dar eu v am aratat ce a spus computerul de bord...daca el minte eu ce sa fac ))

            Ca versiune e Laureate cu vreo 77 de mii la bord si cu cauciucuri de iarna ca n am apucat sa le schimb

            Comment


            • Ca sa ai un consum de 4.4% poate sa mergi constant cu 60 km/h in tr. 5 dar si atunci posibil sa dea peste. Ori sa parcurgi un drum cu o coborare lunga in care mergi in frana de motor. Evident mai e si varianta in care CB nu afiseaza valori reale.
              Din ce am observat si din experientele proprii consumul extraurban la 1.4 mpi sta cam asa:
              5-5.5% mers economic, cu incarcatura mica, deobicei fara AC.
              6% mers normal (60-70 km/h in localitati si 100-120 in afara) incarcatura medie si Ac folosit ocazional. Cu incarcatura mare pe masina, eventual si cu Ac folosit mult consumul urca spre o valoare de 6.5%.
              La mers tare consumul sare de 7%.

              Consumul urban depinde foarte mult de oras.
              Daca in orasele mai mici, cu un trafic mai fluent se pot obtine valori de 7.5-8% in orasele aglomerate gen Bucuresti consumul e in general 10% sau chiar peste.

              Valorile astea sunt pt temperaturi bune, iarna se mai adauga un litru in plus.

              Comment


              • Originally posted by mr.K View Post
                Daca ai facut 50 si urban, din cei 300, nu poti avea 5.5 %.
                si daca atat am avut consumul ce vrei sa fac? am facut poza prin care am demonstrat asta. resetarea cb-ului s-a facut la plecarea din parcare sambata si pozele au fost facute duminica la intoarcere in acelasi loc. nu stiu cat cunosti bucurestiul dar eu stau in berceni, adica in sudul bucurestiului si ca sa mergi spre ploiesti trebuie sa traversez pana in nord tot bucurestiul.

                Am dat acum pe gps de la mine de acasa pana la iesire pe dn1 si au iesit 21.8 km. avand in vedere ca alimentez de la o benzinarie mai departata si nu prea in drum se fac cei 50 km spusi si poate si ii depasesc.
                Last edited by o8MeLC; 29 March 2011, 17:40.

                Comment


                • Originally posted by o8MeLC View Post
                  si daca atat am avut consumul ce vrei sa fac? am facut poza prin care am demonstrat asta. resetarea cb-ului s-a facut la plecarea din parcare sambata si pozele au fost facute duminica la intoarcere in acelasi loc. nu stiu cat cunosti bucurestiul dar eu stau in berceni, adica in sudul bucurestiului si ca sa mergi spre ploiesti trebuie sa traversez pana in nord tot bucurestiul.
                  CB-ul mai si minte;) ...
                  Logan TAXI http://www.loganclub.ro/forum/logan_...4.html?t=27374

                  Comment


                  • un consum facut acum aproape un an. aveam si filmulet dar l-am sters. era dimineata la ora 4 pe drum plat de la Bucuresti spre Alexandria.

                    si ca spuneai ca cb mai si minte. cand am bagat benzina sambata am bagat de 100 lei la pretul de 5.11 deci 19.56l. inainte de a alimanta aveam 2 liniute. cand am ajuns acasa duminica dupa cei 300 km cu acel consum de 5.5 aveam cosnumati aproximativ 17 litrii si aveam 3 liniute, adica se vedeau cei 2 litrii bagati in plus.
                    Attached Files
                    Last edited by o8MeLC; 29 March 2011, 18:26.

                    Comment


                    • Eu nu inteleg dc o faceti pe gica contra...pur si simplu se intampla cateodata sa mai si consume putin masina in functie de cum mergi...oricum toate relatarile noastre sunt pe baza computerului de bord si nu cu metoda plin la plin...deci e posibil sa fie mincinos consumul...

                      Comment


                      • pentru toti cei cu consumuri miraculoase (sub 5 extraurban, sub 8 urban): ar fi interesant pentru noi ceilalti, poate si pentru voi, daca ati face si un calcul "de la plin la plin". eu chiar sint curios sa aflu daca exista CB-uri care calculeaza cu erori mari consumul, sau chiar sint loganuri 1.4 cu consum de diesel.
                        mi-e si frica sa intru pe topicul similar de la dci-uri, ma gindesc ca daca a nimerit unul de-acolo un CB din asta mai hot, o sa vad poze cu consum sub 2 extraurban

                        Comment


                        • eu zic ca ar fi bine sa se scoata cb-ul la toate masinile ca da consumuri prea mici. eu am spus cum am dedus ca cb nu m-a mintit ultima data si nu stiu cum la unii cb-ul minte si la altii cb-ul nu minte.

                          Comment


                          • @08MeLC: tu ai dedus pe baza liniutelor, pe care tot CB-ul ti le calculeaza sint la fel de relative ca si consumul mediu afisat. singura metoda cit de cit sigura e de la plin la plin, alimentare de la aceeasi benzinarie, aceeasi pompa, ambele dati pina la primul "clanc".

                            Comment


                            • daca si plutitorul minte atunci eu ma duc si dau foc la masina. am auzit acum ca pe benzina de 95 plutitoturul se scufunda si minte si pe benzina de 100 leviteaza si mereu arata mai mult.
                              Inchei discutia. sunt unii prea frustrati ca unii nu se grabesc si scot consumuri mici si ceilalti vor sa arate ca au masina "da curse" si fac consumuri de 7 extraurban

                              garantezi tu ca de fiecare data pompa va face la acelasi numar de litrii in rezervor? te-ai gandit cum se face de pompa sare desi benzina nu ajunge in gura pompei ?

                              Comment


                              • Daca dai foc la masina, da-mi mie motorul tau si ti-l dau pe-al meu iar apoi poti sa-i dai foc linistit!!
                                4 pistons + GPL + tuningu' casei = km multi & 1.5 dCi 85 BoiP

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google