Consum Logan 1.4 MPI

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Faceti calculele pana la capat si dati si stilul/viteza de mers.

    Comment


    • Cel mai bine ilustrezi consumul cu poze de pe computerul de bord ale distantei parcurse, media de viteza, litrii consumati, media consum. Daca nu faceti poze macar retineti datele astea si scrieti asa... eu zic ca e cel mai ok si cel mai concludent. Daca nu aveti CB, e cam greu de estimat consumul si cam imprecis, in cazul asta pentru a da un consum exact trebuie sa aplici metoda plin pe plin.

      Comment


      • Intotdeauna cand am dat consum am facut metoda plin la plin, aceeasi pompa aceeasi pozitie a masinii.
        Si intotdeauna am rotunjit in sus, poate daca mergeam in jos ajungeam la unele valori declarate de colegi.

        Eu spun ca prin RO un ~6,5% e echitabil extraurban(eu scot ~7,5=8% dar merg tare) si oras undeva la ~8,5%...9%.
        Restul e poveste la 1.4

        Comment


        • La 7.5-8% mergi peste 130-140 km/h. Am obtinut si eu 7.4% extraurban dar am avut media orara de 100 km/h, tinand cont ca nu eram pe autostrada si nu puteam merge constant, a trebuit sa compensez cu viteze relativ mari 140-150 km/h ==> consum mare. 1.4mpi ca orice motor consuma in functie da talpa. Extraurban daca nu sari de 100-110 km/h consumul scade sub 6%. Urban depinde de oras, cat de aglomerat e acesta, ce rute alegi, la ce ore circuli etc. In orase mai mici unde se circula cat de cat bine, fluent, fara blocaje se poate scoate si 7-7.5%. Intr-un oras aglomerat, iar Bucurestiul e exemplul perfect.. consumul nu prea scade de 9-10%.

          Comment


          • Exista suficiente dovezi postate pe thread-ul asta. Probabil o sa filmez vre-o 200 de km, la un drum, sa spulber orice indoiala dar nici atunci nu va fi in regula . Bine ca CB-ul nu e subiectiv.
            In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

            Comment


            • Ce mit vrei sa spulberi cu filmarea ? Cb-ul la Logan e foarte exact, daca faci consumul prin metoda plin pe plin si apoi te uiti ce-ti afisaza pe bord, eroarea e nesemnificativa.

              Comment


              • Bucuresti - Ramnicu Valcea - Baile Govora- Calimanesti si retur

                Pe a1 la dus am mers 110- 120km/h, iar la intoarcere am prins 30 km de ploaia in care am mers cu 80-90, restul de autostrada am mers intre 130 si 140 in fuctie de trafic (consum instant la 140 era de fix 7l/100km). Pe celelalte portiuni s-a mers cum mergea coloana. In consum intra si tot bucurestiul dus si intors.
                Attached Files
                Last edited by o8MeLC; 14 June 2011, 00:34.

                Comment


                • Originally posted by Nepotu123 View Post
                  La 7.5-8% mergi peste 130-140 km/h. Am obtinut si eu 7.4% extraurban dar am avut media orara de 100 km/h, tinand cont ca nu eram pe autostrada si nu puteam merge constant, a trebuit sa compensez cu viteze relativ mari 140-150 km/h ==> consum mare. 1.4mpi ca orice motor consuma in functie da talpa. Extraurban daca nu sari de 100-110 km/h consumul scade sub 6%. .........................
                  Asa este, asta zic eu ca e mers tare: un consum ~7,8% mers 120-150/h, frane, depasiri, urcari etc...
                  Cel mai uimit ca sa zic asa am fost la un drum de Arad-Brasov-retur: ~7,6% si depasit cam tot (130-150 unde se putea). Mi s-a parut super OK.
                  420 km in 5 ore si 20 min ... )) cu tot cu opriri de pipi si alimentat si baut cafea.

                  Comment


                  • 130-150 kmh sustinut fara autostrada(depasiri,frane, acceleratii dese) cam inseamna "pedal to the metal" la 1.4(cel putin la Loganul meu).

                    Comment


                    • cand scot 6.5-7% extraurban regret ca am mers ca prostu, vazand ce repede scad linile la benzina
                      "Daca esti prost, stai acasa!"

                      Comment


                      • Take a number!
                        sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                        Comment


                        • la drumul respectiv maicamea consuma 6 litri, iar eu 7 chiar 8......extrem de rar 6 )
                          "Daca esti prost, stai acasa!"

                          Comment


                          • Ma, eu am incercat sa fac si drumuri la mers incet. Crede-ma ca ajuns acasa, ma simteam de 3 ori mai obosit decat daca as fi condus in stilul meu. Si cand te gandesti ca diferenta aia este de 5-6 lei la 100 km, eu zic ca isi merita toti banii si ajungi acasa linistit.
                            sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                            Comment


                            • da, ai dreptate, dar la maicamea nu ii place sa merg in stilul meu, ei ii place incet si sigur fara depasiri nebune...etc...deci si eu trebuie sa ma mai conformez si astfel mai fac o economie de scot un consum de ~5.5 si conduc si dupa placerea lu maicamea )
                              "Daca esti prost, stai acasa!"

                              Comment


                              • octavian iti mai spun odata si tie, consumul il faci cu stiul de condus, nu poti spune u ca sub 6.5 nu scoti in romania, eu intr adevar nu am scris, dar la intoarcere din arad targu mures mi a aratat 5.3 la 360 de km facuti pe com de bord, iar dus intors cum zici u plin plin mia iesit undeva la 5, 5 la 720 de km

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google