Consum Logan 1.4 MPI

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Ma refeream la o viteaza DECENTA de deplasare pe drumurile patriei.

    Stiu foarte bine ce inseamna sa scoti sub 6%, inseamna sa te tarasti si sa incurci circulatia si asa anevoioasa.
    Personal nu agreez stilul asta de condus, doar de dragul unui maxim 1 L economie.

    Ce spui tu se preteaza la un dizal, care la 5% te mai si misti, nicidecum la benzinar.
    Dar desigur ca fiecare conduce cum vrea, pe motivul ca se merge legal cu stilul taras ca melcu

    PS: sau poate ai si tu un 1.4 special si cu 5,5% ai mers lejer cu 110-120 pe ceas ))

    Comment


    • hm, sincer sa fiu pana n 110 merge, dupa stie toata lumea cum e, mai depinde si de aglomeratie etc.

      Comment


      • Am mai spus-o si am s-o mai spun: la mers LEGAL, scoti lejer sub 6%. O sa pun poze si filme pe fiecare pagina. Mers LEGAL inseamna max 100 km/h in afara si 50-70 km/h in localitati. Daca ii dai in goarna ca disperatul, o sa ajungi cu maxim 20 de minute mai devreme la destinatie, risti sa-ti iei amenzi sau sa te faci pilaf.
        Nu ma refer la cei care conduc cu sub 15-20 km SUB limita legala, acolo da, e mers de capcaun.

        LE:

        Autostrada A1-Soseaua centura Bucuresti-DN1-Campina si retur. Strict mers legal. Media de viteza 81km/h (aproape 82, chiar)
        Attached Files
        In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

        Comment


        • Si daca nu mergi legal, un 80-90 in localitati si 100-110 in afara, atat timp cat ai un stil de mers constant(nu viteza viteza pana in curu' masinii din fata, frana blana, apoi acceleratie blana in depasire) poti obtine foarte usor valori sub 6% chiar si cu persoane/bagaje in masina si AC. Cam asta e consumul extraurban la 1.4 mpi, 5.5-6% la un mers linistit, decent... fara a incurca traficul absolut deloc.

          Comment


          • Nu incurci nici un trafic la o medie de 70-80km/h. Cine vrea sa te depaseasca, o face din graba sau il mananca talpa sau are bolid, iar pe un drum cum e DN1 intre Bucuresti si statiuni, unde sunt radare in cascada, nu stiu daca exista 2-3 masini care sa te depaseasca in conditiile astea. Toti merg la fel. Asta se intampla in Romania, nu Zimbabwe.
            In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

            Comment


            • am un prieten care a cumparat un logan 1,4 in noiembrie are acum 10 mii a fost la constanta si este disperat ca a scos 9,9 la suta, mie mi se pare mult (mai ales ca ma dispera pe mine cu detalii si cu faptul ca ii ia mult desi eu am alta motorizare)sa stiti ca merge ca disperatul eu nu am mai vazut , cred ca si 50 de metri daca merge aceleraza puternic si pun e frina de citeva ori si a mers si cu 130 la ora.Eu am spus ca este din cauza stilului de conducere sau cine boala stie ,l-am sfatuit sa vina la logan club sa mai schimbe si el idei cu alti oameni care au aceeasi motorizare ca pe mine unu ma disperat .

              Comment


              • Originally posted by darksid3 View Post
                Nu incurci nici un trafic la o medie de 70-80km/h. Cine vrea sa te depaseasca, o face din graba sau il mananca talpa sau are bolid, iar pe un drum cum e DN1 intre Bucuresti si statiuni, unde sunt radare in cascada, nu stiu daca exista 2-3 masini care sa te depaseasca in conditiile astea. Toti merg la fel. Asta se intampla in Romania, nu Zimbabwe.
                Medie de 80 pe traseul tau unde mergi drept, nu urci nu cobori.
                Vin-o tu in zona noastra si vezi daca la o medie de 80/h (!!) mai scoti sub 6%.
                Ia baga un Arad-Bistrita sa vezi cat mai scoti tu 6%...

                Nepotu, 80-90 localitati si 100-110 afara se traduce mai degraba un 80 localitati si un 100 afara si o medie orara de...70?

                Comment


                • La stilul asta descris de mine media orara se apropie de 80 km/h. Nu pot sa merg cu 60 km/h prin localitati nici ars cu tigarea, mi se pare stresant, zici ca stai pe loc, la 60 o las doar cand e rost de radar, in rest 80-90 iar in afara intre 100-120, asta cand nu ma grabesc, am masina incarcata, sunt cu familia, etc. Ma amuza cei care trec vruuuum cu 140 km/h in afara localitatii, iar apoi 50-60 in localitate, ghici cine-i depaseste ?. Frate, daca te grabesti macar fa treaba calumea . Daca nu e graba nu vad rostul in a merge peste 120-130... ajungi cu 20-30 min mai repede la destinatie, cu 7.5-8% consum si numai relaxat nu poti sa stai in Logan la vitezele alea, vorbesti ca in club cu pasagerii... adica trebuie sa zbieri .

                  Comment


                  • Originally posted by Octavian___32 View Post
                    Medie de 80 pe traseul tau unde mergi drept, nu urci nu cobori.
                    Vin-o tu in zona noastra si vezi daca la o medie de 80/h (!!) mai scoti sub 6%.
                    Ia baga un Arad-Bistrita sa vezi cat mai scoti tu 6%...

                    Nepotu, 80-90 localitati si 100-110 afara se traduce mai degraba un 80 localitati si un 100 afara si o medie orara de...70?
                    Atunci nu mai generaliza pentru intreaga Romanie. Si Arad si Bucuresti si Ploiesti, tot in ROMANIA sunt. Ideea e ca se poate in conditii normale si nu speciale.
                    In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                    Comment


                    • bah tavi, tu vezi ce scrii? ai zis ca omul merge cu minim 80 si maxim 100, iar tie in conditiile astea iti iese media de 70...wtf???
                      Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                      Comment


                      • Am avut ieri o zi full cu niste drumuri in judet(multe drumuri comunale de rahat cu gropi, pietris, etc, opriri foarte dese, mers maxim 110 kmh si cu acceleratii usoare): distanta ~280 km, viteza medie ~58 kmh, consum mediu 5,5 l/100(cred ca e cel mai mic consum pe care l-am vazut pe CB pana acum, da chiar am mers la consum). Avantaj in zona mea ca totul se desfasoare pe "plat" si nu prea se chinuie masina.

                        Comment


                        • Originally posted by Seba View Post
                          bah tavi, tu vezi ce scrii? ai zis ca omul merge cu minim 80 si maxim 100, iar tie in conditiile astea iti iese media de 70...wtf???
                          Tocmai ca asta am vrut sa subliniez, mers cum fac multi cu 80-100 si al drac ca media nu sare de 70...

                          Comment


                          • Daca CB-ul a fost resetat de pe loc si mai sunt si opriri, media de viteza scade drastic chiar daca mergi cu 80-100.
                            In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                            Comment


                            • Originally posted by darksid3 View Post
                              Atunci nu mai generaliza pentru intreaga Romanie. Si Arad si Bucuresti si Ploiesti, tot in ROMANIA sunt. Ideea e ca se poate in conditii normale si nu speciale.
                              Consumurile date de tine la drum lung eu le vad particulare si nu reflecta traficul general din RO.
                              Un drum drept cu doua benzi si o autostrada chiar nu reprezinta drumurile generale din RO.

                              Uite alt exemplu: Arad-Moneasa-retur (~200 km).
                              Mers 80-95 afara si 60-70 localitati.
                              Consum ~6,2%.
                              Pe alte trasee ar fi iesit probabil un 5,5% cum am vazut la altii aici.
                              Daca ai de depasit, mai opresti pe la interectii, cam asta e.

                              Nu spun ca la 90/h nu merge un ~5,3% dar conditiile de trafic spun totul, si e absolut cu totul alta treaba un drum relativ drept cu doua benzi, fara curbe stranse, fara denivelari nenumarate si/sau o autostrada unde o poti tine la un 90/h si nu 70-80-90-100, iar incetinesti ca vine curba, iar urci in viteza.

                              N-avem atatea drumuri drepte si trafic asa fluent ca sa le generalizam.

                              Comment


                              • Astept cu interes niste dovezi. Fara suparare.
                                Eu, cand am avut ocazia am postat si am si specificat stilul si drumul.
                                "Traficul general din RO" suna prea relativ.
                                Last edited by darksid3; 17 June 2011, 16:08.
                                In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google