Consum Logan 1.4 MPI

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Corect, am gresit eu, din neatentie!
    Rectific:-rezulta ca AZI am consumat 2.2l de benzina pe distanta de 34.7 km, obtinand consumul de 0.0634L/km deci ~6.34% - consum urban!
    Last edited by Seba; 23 August 2012, 00:03.

    Comment


    • La 28-30km/h ca medie in oras, consumul e ~ 7.5%.

      La 18-20 km/h viteza medie urban, consumul e 9.5-10%.

      Probat asta la 3 Logan 1.4 mpi.

      Probabil cine obtine asa putin urban (6.4%), chiar liber sa fie traseul, a "pacalit" computerul un pic, la resetare.
      Se numeste furtul propriei caciuli sau nestiinta.
      Last edited by mr.K; 21 August 2012, 10:16.

      Comment


      • si mie la 25,8km/h am 9,2.........? cam, cam.....

        Comment


        • Originally posted by mr.K View Post
          La 28-30km/h ca medie in oras, consumul e ~ 7.5%.

          La 18-20 km/h viteza medie urban, consumul e 9.5-10%.

          Probat asta la 3 Logan 1.4 mpi.

          Probabil cine obtine asa putin urban (6.4%), chiar liber sa fie traseul, a "pacalit" computerul un pic, la resetare.
          Se numeste furtul propriei caciuli sau nestiinta.
          Cum as putea sa "pacalesc" CB-ul daca:
          *am parcursi 627.9 km, de la ultima resetare;
          *am consum mediu de 6.4%;
          *am 40.5L consumati;
          *am viteza medie de 28.7km/h
          Aveti pozele doveditoare, doar nu le-am scris cu pixul!

          In plus in data de 20.08.2012:
          *am parcurs de la 593,2km la 627.9km = 34,7km;
          *am consumat de la 38.3L la 40.5L = 2.2L;
          *consumul mediu pe CB~6.4%;
          *viteza medie a crescut de la 28.2km/h la 28.7km/h.

          Comment


          • Cum as putea sa "pacalesc" CB-ul daca:
            O metoda ar fi sa-l resetezi in mers.

            Comment


            • Originally posted by mr.K View Post
              O metoda ar fi sa-l resetezi in mers.
              Cu tot respectul mr.K, eu alaltaieri, aveam 627.9 km parcursi de cand nu am mai resetat CB! Astazi am mai parcurs ~28km in oras (Brasov), deci am in prezent 655km parcursi de la ultima resetare, si am mai consumat 1.6L, viteza medie 29.0km/h; va las pe dvs. sa faceti calculele consumului la mine! Pun si pozele doveditoare astazi,mai tarziu!

              Comment


              • Nu cred ca aici trebuiesc puse poze doveditoare ci la Dacia. Sa stie si ei cat de incapabili au fost cand au afisat cifrele consumului, oficial
                In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                Comment


                • Nici Dacia nu va crede ceva de genul 5.7% in oras.

                  Comment


                  • Fiecare crede ce vrea! Eu va postez pozele mai tarziu, apoi trageti concluziile!
                    Last edited by Seba; 23 August 2012, 00:04.

                    Comment


                    • Tu-ti dai seama ca vei revolutiona tot marketingul Renault?
                      Pai daca urban iti iese 5.7%, extraurban va fi 3.8%, cat Lexus Hybrid.

                      PS: trimite producatorului si calculele de la 1.6 16V, am vazut ca ai lamurit si acolo toate dubiile.
                      Last edited by mr.K; 22 August 2012, 14:21.

                      Comment


                      • ce consum de cartea recordurilor. daca 1.4 consuma asa infim in oraS 1.2 MERGE CU AER CRED .

                        Comment


                        • Cum de ai masurat 1.6 L? Prin ce metoda?
                          Cred ca se poate scoate in Brasov un consum foarte mic, deoarece sunt foarte multe sensuri giratorii, iar apoi daca mergi dinspre periferie spre centru, mi se pare ca-i drum in panta.
                          Eu unul cred in consumul lui, chiar daca in conditii de urban nu exista consumul asta.
                          E ca si cum te-ai da pe ce Cotroceni spre Eroilor, duminica...

                          Nu mai contorizati consumul de Brasov ca fiind consum urban, ca nu prea e urban acolo, mai mult extraurban.

                          Comment


                          • Mersi ca am macar un sustinator!
                            42.1L (inregistrat de CB cand am ajuns acasa azi) - 40.5L (litri consumati inainte de plecare dimineata) = 1.6L
                            [B]655.7 km inregistrati cand am ajuns acasa dupa-amiaza) - 627.9km (inregistrati pana la plecarea de azi dimineata) = 27.8 km.[/B]
                            Are dreptate Cezar, prin Brasov sunt sensuri giratorii, sunt si semafoare, e un trafic aglomerat la anumite ore, dar in general, majoritatea timpului se circula destul de lejer, (fara ambuteiaje, fara "bara la bara", deci nu e trafic de Bucuresti!) As spune ca raportul urban/extraurban e 70/30
                            Last edited by Seba; 23 August 2012, 00:04.

                            Comment


                            • Vezi ca acel tip de masuratoare te induce in eroare...Nu este foarte exacta.
                              Pardon, daca iti arata CB, si nu in meniul secret, atunci este cat se poate de exact. Am facut aceasta remarca ca sa nu se incurce "pepenii"

                              Comment


                              • @dantis, singur pe drum sa fii in Brasov si tot nu scoti 5.7%.
                                Nu mai fa calcule empirice, de genul celui de sus.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google