Consum Logan 1.4 MPI

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Reiterez rugamintea de pe pagina anterioara.
    se indura cineva cu 1.4 si Ci?

    Comment


    • Consum instant nu am dar CB imi arata la 80-90 km\h 5,4-5,5 l %

      Comment


      • Sunt mirat cand citesc consumuri de 6% in arafa loganul meu consuma 8%la 130km/h benzina si 10-11%urban, cea ce ori am au masina defecta ori unii merg cu a5a in localitate ca ceva nu este la locul lui (turatia 2800-3200rpm cam asta este prin orasa 2a-a3a) a si inca o nelumurire cum constati consumul dupa CB sau plin/plinscazand distantai ntre plinuri

        Comment


        • Originally posted by antonicamrs View Post
          Consum instant nu am dar CB imi arata la 80-90 km\h 5,4-5,5 l %
          pai ori ai consum instant ori nu
          sau tu ai zis consumul mediu calculat pe o distanta parcursa de tine cu 80-90? asta stiu si eu dar as vrea date mai precise=>>consumul instant

          Comment


          • Originally posted by RSX View Post
            pai ori ai consum instant ori nu
            sau tu ai zis consumul mediu calculat pe o distanta parcursa de tine cu 80-90? Asta stiu si eu dar as vrea date mai precise=>>consumul instant
            uite cum am dedus eu ca golanasul meu cnsuma .
            cand am cumpart masina (logan gpl) cunoscatorii m-au sfatuit ca prima mie de km sa nu merg pe gaz ci pe benzina cea ce am si facut (2000KM nu 1000Km).
            am facut plinul pana "plutea benzina pe capac" am mers prin oras 300km m-am dus si am alimentat de la ceiasi pompa si am facut consumul pe 100km, dupa care am facut A2 de la cap la cap )BUC-FETESTI-BUCURESTI si am alimentat din nou.
            acum merg pe gaz am deja 2500km/35zile de la achizitie.
            concluzia:eu umblu pe gaz si sunt extraordinar de multumit (raport calitate/pret) dar cu consumul de benzina mi se pare cam mare sau poate la logan gpl asa o fi nu stiu daca ma poti lamuri de ce loganul meu consuma mai mult ca alte loganuri.

            Comment


            • Salut. Am masina de 7 luni, motor 1.4, benzina Petrom 99+. Consum 5.2-5.7 extraurban, 8-9 urban (depinde de trafic). Pana acum 3 luni am bagat Lukoil 98 dar mi se pare ca "huruie" motorul cu ea. Mi se pare a merge mult mai bine cu Petromu de 99. Pe ruta Cluj-Debrecen si retur am avut 5.8%. Ieri am facut 110km (Cluj-Tarnaveni)... 5.3% fara opriri si in orase a fost lejer. Viteza maxima ieri 90-100km/h. Din cate am observat consumul minim il scot la 2500-2800 turatii.

              Sarbatori Fericite

              Comment


              • Fratilor am ramas mut ieri cand am vazut un consum la o masina de 2000 cmc benzina. va zic despre ce masina e vorba si va reamintesc despre laureatul meu plus care nu scade sub 6% in conditiile optime de trafic (cu ce conditii vreti voi ... p-alea le-am indeplinit). nasu' meu si-a cumparat de 2-3 sapt o honda accord benzina 2000 cm cubi si 155 caluti. masina e in rodaj si a venit ieri pe la mine (drum rm valcea -slatina...aprox 100 km) si nu i-a dat peste 100 km/h. am ranas blocat cand am vazut 5.5 % consum. faceti si voi comparatii si exprimati-va pareri. eu unul vreau sa vand loganu' si sa iau ceva vechi pe motorina pe la mx 40000km(preferabil renault symbil diesel 85 cp dotat ca am ca loganu' laureate plus an fabricatie minim 2006). precizez ca masina mea are 5800kmn si este luata din 4.02.2008. vreau pareri pe tema asta. sustinatorii motorului 1.4 mpi sa ma sfatuiasca si sa si apere optiunea.

                N-are rost sa va zic cam ce performante poate avea honda aia la un consum de 8-9%.

                Apropo am mers prin oras dupa resetare CB (cam 20-30km) cu trafic dificil sambata inainte de paste si imi arata consum mediu de 12.2%.
                Last edited by Cristi_Xp; 28 April 2008, 01:59.

                Comment


                • Ai bani de honda accord new.......te mai uiti la consum ? )
                  sigpic

                  Comment


                  • Pai si tu daca nu sari de 100/h, consumul va fi sub 6% )
                    Lasa Honda aia, n-are nici o legatura cu 1.4 al nostru...si nu-ti iei Honda sa mergi cu 90/h ''la consum''.
                    TE ASIGUR ca daca te dai la ea vei vedea un 9-10% fara probleme, normal raportat la performante e excelent. Si in oras (daca luam Bucurestiul, unde n-are rost sa spui sa consum ai) o sa aibe un 12-13 asa... ''lejer''.

                    PS: si mie imi place cand merg cu Peugeotu 407 al lu' bossu si vad la ~110-120/h un 4,8% instant (masina de 1500 kg, 2L diesel).

                    Comment


                    • `m-ai spart`!

                      Cum ai scos tu mah 5,5% cand fabricantul iti da 6.2 mai ales ca ai piciorul greu(se vede la Logan)???
                      Te-ai legat de un tir? Sau esti super profi si ai mers la aspiratie??? Nu prea cred!!! Pe semne s-a imbatat iepurasul...

                      Comment


                      • Aaa...tu cu cine te certi??

                        Comment


                        • bla bla bla

                          Cu o honda acord, cica 5,5? Sau? E cumva hibrida? Doar atunci se explica...

                          Comment


                          • Aaaaaaaaaaaaaa...da, s-ar putea sa ai dreptate...da' daca el zice... )

                            PS: sorry, am crezut ca nu-ti place consumul de 1.4 la sub 100/h

                            Comment


                            • Si eu tot asa am inteles .. in fine .. am facut vreo 85-90 km cu 4 litri de benzina ..eu zic ca e destul de bun .. 4 persoane in masina :> mers lejer si afara si oras .. mai mult in afara
                              Its just a car ...

                              Comment


                              • Oooooo...asta e sub 5% bine...undeva cred ca la 4,7-4,8%. Pana acum am auzit o sg. pers. (si vazut pe CB) cu un asemenea consum.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google