Consum Logan 1.4 MPI

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Toate hartile sunt cam la fel.
    Posibil sa aiba curba cuplului modificata, si sa fie mai puternica in ture mici.
    Dar surplusul de cai ii castiga cam la sfarsitul plajei de turatii.
    Nu prea vad explicatia.

    Comment


    • Atunci ramane cealalta cauza ... Benzina .

      Comment


      • Aceeasi senzatie am avut-o si eu ca la viteza maxima, nu se schimba mare lucru dupa remapare, deci se modifica un pic curba de cuplu la inceput, ca daca s-ar modifica si sus in ture, ar aparea caii aia si masina ar fugi mai tare. Poate acum o sa inteleaga "zmeii" ca 15CP prin chiptuning la benzinar aspirat nu se poate
        Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

        Comment


        • La benzinar aspirat in general ai o crestere de 8-10% ...

          Comment


          • Am vazut eu niste harti cu remapari, si nu era mare branza. Cam 7-8 cai castigati la sf plajei de turatii.
            Am auzit de altele si mai dezastruoase: gen 3-4 cai castigati.

            Comment


            • Pai unele motoare sunt deja stoarse direct din fabrica ... ( uita'te la kia cee'd cu 109 cp din 1.4 16v)

              Comment


              • Nu am habar de remap-uri dar...O harta(softu ala) "tunata" se scrie direct? Adica in prima faza nu se citeste softu deja existent "in masina" apoi se modifica(dupa gust) si dupaia se rescrie?
                si daca tot sunt off...Injectoarele de 1.6 merg pe 1.4? Si daca da are cineva cunostinta de efecte?

                Comment


                • Raspuns la off-topic: deja sunt ACELEASI injectoare pe ambele motoare. Deci n-au nici un efect
                  Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                  Comment


                  • Bucuresti -Piatra Neamt, mers prin Piatra, apoi retur, 7.1 %, pe o distanta de 850Km, in afara localitatilor forja (tr.2 70-80, tr.3 100-110 chiar si 120, la un moment dat mi-a taiat injectia pe la 122-123, tr. 4 - 140---vit maxima 150-160), iar in localitati 70-80-90 (cred ca am si luat un radar fix, care a fost montat acum de curand)...4 ore am facut pana la Bucuresti (360Km).Mi se pare nitel cam mare consumul, mai ales ca eu eram obisnuit cu alte cifre pe CB, dar daca iau in considerare felul in care am mers, si turatiile la care am schimbat treptele....Cred ca este ok.

                    Last edited by gionik; 2 September 2008, 17:32.
                    sigpic

                    Comment


                    • Mare pe naiba ) E foarte bun. Te asigur ca sunt multi care nu cred ca in stilul asta de mers se poate scoate un ~7-7,2% cu 1.4.
                      Nici eu nu am crezut (si acum mi-e greu sa cred, dar pompa nu minte) ca in stil similar (o idee mai incet) am scos 6,9%.
                      La drum lung daca stii sa mergi cu ea, nu consuma mult.

                      Comment


                      • Ce inseamna ,,daca stii sa mergi cu ea"??

                        Comment


                        • Sa mergi la consum ... Cat mai mult in treapta 5 la 2800rpm, depasiri cat mai putine si fara sa retrogradezi sau sa apesi tare pe pedala, sa anticipezi traficul sa nu fi nevoit mereu sa franezi dupa care sa reiei accelerarea etc etc ....Booring stuff pentru 60 de mii la 100 de km .

                          Comment


                          • Pai cum sa spun, folosesc termenii lui Sorin (din TM) ''trebuie sa cunosti dinamica masinii'' si a motorului desigur.
                            Ca exemplu edificator in cazul nostru (1.4 ): scoti un consum bun pe viteze 120-140, DEGEABA (pun asa pt ca foarte important, cred ca aici e secretul) o calci tu la podea pe anumite portiuni, probabil ca urci in 150-155 dar tributul e mare, automat daca folosesti acceleratia in podea, scoti cu totul alt consum (in regimul asta de 120-140 mie la inceput mi-a iesit si 8,5% la drum lung..).
                            Ok, folosesti acceleratia tinuta in podea dar pt portiuni scurte de distanta si timp, sa ajungi pe la 120-130/h, apoi o lasi pe la jumate (cred ca ai observat ce greu urca de la 140 in sus, chiar n-are rost daca vrei un consum decent, si asa viteza este destul de mare).
                            Deci ca idee.

                            PS: hai Razvane....la 2800 rot/min (adica ~100-110/h) e mers ''frumos'', acolo chiar scoti consum foarte bun, eu spun un consum decent si o viteza buna.
                            Last edited by Octavian; 2 September 2008, 18:40.

                            Comment


                            • Sau mai simplu...Sa apesi pe acceleratie ca si cum ti-ai apasa pe propriile cojones!
                              In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                              Comment


                              • Nu am computer de bord ca sa pot spune ce consum are masina mea .. deobicei bag benzina de cate 30 ron si merg cam 110km . Cand bag de 50 ron merg cam 160km iar cand bag de 100ron merg cam 300km . E ok pentru un 1.4 nu ? .
                                mentionez ca stau in afara orasului deci consumul este mixt . Sunt 6 km pana in oras si inca 10 pana la munca . tinteti cont ca trebuie sa ma intorc si acasa .
                                in general merg cu treapta a 3-a la 2500-3000 rpm prin oras iar in afara orasului cu treapta a 4-a pe la 2800rpm iar cand am viteza, a 5-a la 2700rpm . Voi cei cu computere de bord , ce consum aveti indicat la aceste trepte si turatii ? Cum ar fi mai economic sa merg tinand cont ca deabia imi permite salariul sa pun benzina doar ca sa merg pana la munca zilnic si sa raman cu niste bani in buzunar :P . Iar cu microbuzul nu mai vreau in niciun caz sa merg
                                Last edited by Pigoo; 2 September 2008, 19:37.
                                sigpic

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google