Consum Logan 1.4 MPI

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Mi s-a intamplat si mie sa alimentez cu 6 litri si ceva si sa nu se stinga becu.
    Acum va dati seama ca becu ala nu se aprinde fix la o anumita cantitate ramasa, iei o gropapa, urci un deal, se poate aprinde.

    Nu stiu ce spune manualu, dar in principiu pe rezerva ar trebui sa fie mai mult de 5 litri. Oricum, e bine sa iei in calcul 5 litri rezerva pt siguranta.
    Si cel mai bine e sa nu mergem prea mult pe rezerva, eu am remarcat ca pe rezerva cand pun contactu si se amorseaza pompa de benzina, e o idee mai zgomotoasa, dovada ca nu prea mai sta in benzina.

    Comment


    • Eu v'am zis ... Bagati pana la a n liniuta ... Si cand mai aveti 15 l completati iar .... Nu mai asteptati sa vi se aprinda becul ...

      Comment


      • Multumesc pentru raspunsuri!

        Comment


        • Pitesti-Valcea-Manastirea Cozia, cu intoarcere pe Curtea de Arges (aprox 200km), 4 persoane in masina, mers cu o viteza medie de aprox 50km/h (vit. Max 100-110km/h, constant in tr 5 cu 80-90 km/h) am avut un consum mediu de 5.3l/100km. Consumul a fost calculat cu ajutorul CB care a fost resetat la plecare!

          P.S.: In oras consumul este de aprox 7.5l/100km.
          P.S.2: NU este indicat sa se mearga cu martorul de benzina aprins (decat in cazuri exceptionale) deoarece pot aparea defectiuni la pompa de benzina (parca asa se numeste).
          sigpic

          Comment


          • In oras ( brasov) vara 8 l, iarna 10 l, in afara orasului vara 5.0-5.5 ,iarna in jur de 6.5 afara.
            Bineinteles consumurile acestea sunt cu mers normal 90-100-110 in afara si in oras depinde de trafic.(in oras nu o menajez ca nici mie nu imi place sa ma incurce cineva) .Aceste consumuri au fost verificate prin metoda plinului la aceeasi benzinarie si la aceeasi pompa.pana la al 3-lea declick
            Last edited by gyuriro; 21 November 2008, 14:31. Reason: am uitat sa precizez ceva

            Comment


            • Asta mi se pare un consum bun si realist.
              Da cand aud la altii ca au un consum de 5 spre 6 cu o vteza medie de 120 asta nu mai pot sa cred.
              Sau maxim 7 in oras...Eu nu stiu ce masini aveti fratilor sau pe unde stati,dar eu in oras(Arad) sub8.5 nu am putut scoate.

              Comment


              • sunt reglate bine parghiile din stanga fata!

                nu mai da "quote" cand raspunzi la ultimul post!
                Last edited by Seba; 21 November 2008, 23:23.
                CT-97-VIPsigpic

                Comment


                • @Red_Alin In ce turatii schimbi treptele? Daca "treci pe rosu":P iti consuma mai putin ca nu stai la semafor si accelerezi
                  sigpic

                  Comment


                  • Treptele le schimb la 3000.
                    Si cum e sa f..I pe ,,stop"??)

                    Comment


                    • Nu stiu cum e
                      dar incearca sa le schimbi mai jos. La plecare imi arata 7 litri, am mers vreo 30-45km, oras + afara din oras si la oprire tot 7 litri imi arata (o liniuta la benzina). Trage tu concluzia
                      sigpic

                      Comment


                      • Si tu la cat schimbi?
                        Apai prietene decat sa schimb sub 2500 doar pentru a economisi un litru de benzina,iar pe aialalta parte injectoarele sa ma lase pe la 60 de mii de km ..Scuza-ma

                        Comment


                        • Eu de obicei merg mai lejer. O mai fortez din cand in cand. Dar de obicei merg la consum si o schimb intre 2000 si 2800 rpm
                          sigpic

                          Comment


                          • Nu te lasa musai injectoarele daca mergi sub 2000rpm, dar se infunda, scoate fum, tremura motorul, detonatii, etc...Si pana la urma nici economie la benzina nu-i mare cand mergi subturat. De ex la 60km/h in tr5 consuma ceva mai mult decat la 60 in tr4.
                            Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                            Comment


                            • Originally posted by bogdan_1984 View Post
                              Eu de obicei merg mai lejer. O mai fortez din cand in cand. Dar de obicei merg la consum si o schimb intre 2000 si 2800 rpm
                              Offtopic:
                              Daca asa schimbi treptele la un motor pe benzina o sa-l omori cu zile!...Si nici n-o sa traga cum trebuie!Treaba ta, e masina ta
                              In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                              Comment


                              • Offtopic. Ok! Mersi pentru sfat, de aceea m-am inscris pe forum, ca sa primesc si sa dau sfaturi.
                                sigpic

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google