Consum Logan 1.4 MPI

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • pe timp de vara, deva - timisoara, 4 persoane, portbagaj plin, mers undeva la 90-110 constant(am prins drum liber) fenomenalul 4,8% asa zicea CB

    un consum in afar e undeva pe la 5-5,5, doar cand am fost pana in austria mi-a aratat 6,2 la o viteza medie de 101,7km/h
    in oras ia undeva pe la 8,5

    Comment


    • In afara de obicei am un maxim 8 (GPL), pe drumuri nationale si europene merg cu 120, unde prind mai mult iar oras acum 2 saptamani cand m-am uitat aveam 14% (mers cum trebuie pana in 3000, apoi 6000, apoi 4000, apoi 2500, iar 4000, iar 6000, combinat intelegeti insa fara scarturi si bruscari, unde prind ii dau).
      4 pistons + GPL + tuningu' casei = km multi & 1.5 dCi 85 BoiP

      Comment


      • @diabolique: ai uitat sa precizezi doar ca drumul nu e drept si ce-ai consumat 12% in urcare pe cosava ai recuperat coborand mai bine de 100km spre timisoara. nu e panta mare, dar se simte al naibii de bine. incearca in sens invers, sa vezi cum mai pui 1 litriu la consum. asa am patit si eu prima data cand am mers cu ochii pe consum, sa vad cat si in ce conditii. de la tm la deva ia sensibil mai mult.
        Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

        Comment


        • Am facut un alt fel de consum, de pe 12.12.2008 pana pe 13.04.2009 am scris pe o foaie toate alimentarile. Astfel am facut 5510 km cu 403,9 l benzina. Consum 7,33%. Rulaj stil pensionar, in afara loc maxim 100km/h, in loc 70. Masina cu 2 persoane, rar 3. Franat cu motorul, placutele de frana au foarte putina uzura. 80% din distanta parcursa a fost in afara localitatii.

          Comment


          • Salut, eu mi-am remapat motorul de 2 luni de la 75 la 82 de cai la DIMSPORT, sunt foarte multumit, nu merg mai repede ca de obicei adica lagal in oras si ceva peste in afara, asta insemnand 120, 130 in afara si am consum mix de 6,7 pe calculatorul de bord, consum facut saptamana trecuta. DECI ESTE FOARTE BINE LA CONSUM SI DUPA REMAPARE, SPER SA NU AM NOXE LA VERIFICARE ASTA ESTE SINGURA TEAMA PE CARE O MAI AM.

            Comment


            • La verificare va fi totul OK.
              Un Logan----YNG-----
              Numai bine.

              Comment


              • sal prin oras loganul meu 1.4mpi nemodificat consum 8% mediu
                in afara consuma cam 6 % locuiesc in brasov adica cam toate drumurile din afara localitati sunt pe dealuri vai , sunt multumit avand in vedere ca nu pre merg cu ea subturata , si inca ceva am incercat cu ea sa merg cu ea subturata si am obesrvat ca consumul ar fi un pic mai mare ,decat sa mergi cau motorul intrun mod mai sport , vai nati observat asta ?
                sal

                Comment


                • Eu sincer nu am observat asta,ba din contra consumul scade asta e clar.Dar faza e ca nu se merita pentru 1 litru ,1.5 maxim sa mergi cu subturata.A mea in ultimul timp consuma cam mult dar nu imi dau seama de ce.(10 in oras si 7 afara.)Conduc tot ca inainte schimb undeva dupa 3000,fara accelerari bruste,deci un regim de condus normal spre sportiv.

                  Comment


                  • 9.7 pe cb

                    salutare la toti,sunt nou venit pe aici,si am ceva nelamuriri, am logan laureat 1.4,si pe cb imi arata 9,7consum mediu,de precizat ca locuiesc in calarasi unde traficul nu e chiar asa de rau,rog pe cei cu experienta sa-mi spuna daca este normal un asemenea consum mediu,de precizat ca nu merg deloc sportiv si schimb viteza pe la 2200rpm.
                    Multumesc

                    Comment


                    • La 2200 rpm schimbi vitezele?)))) ai diesel?...schimba la 3000 RPM, apesi acceleratia bland si o sa vezi consum mai redus si nici nu omori motorul cu zile
                      In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                      Comment


                      • Daca mergi mai mereu pe str Bucuresti, nu e chiar ok. Insa daca mergi pe celelalte artere ale orasului, ( cum posibil si faci), avand in vedere ca tr a 3 a vede destul de rar, consumul este ok.
                        Incearca totusi sa resetezi CB.

                        Comment


                        • 2200 rpm??? asa cum schimbi la rpm-ul asta, asa poti schimba si la 1500. poate si mai jos. 9.7? zi mersi ca e atat. de cand mergi asa?
                          sigpic

                          Comment


                          • Marce bun venit pe forum.
                            Mergi cu motoru prea subturat.
                            Cum spune ''primitoarea'' gazda Darkside, schimba treptele mai sus (2700-3000 rpm) cu accelerari suple (nu acceleratia in podea).

                            Comment


                            • Sau mai bine pleaca cu a 3-a de pe loc sa fie sigur ca nu mai schimba deloc...lasand gluma la o parte, eu am consum in Bucuresti 9.7 maxim si o calc de-o ia dracii daca am ocazia...minim la 3000 rpm schimb vitezele si asta la condus linistit
                              In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                              Comment


                              • Multumesc pentru raspunsuri.
                                Am 34.000km la 30.000 am fost la revizie si sa intimplat ceva neasteptat,curgea ulei pe la distributie,de atunci am consum de 9.7 pe cb pina sa merg la revizia de 30.000 imi arata 8.3 .8.5 de mentionat ca pina la revizia de 30.000 am folosit ulei mobil1 dar pentru ca a trebuit sa-mi schimbe distributia va dati seama ca nu am stat linga ei la service si mi-au pus dacia oil.
                                Sa fie oare de la ulei ??? sau ca au schimbat distributia ???
                                multumesc

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google