Consum Logan 1.4 MPI

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • " Vama veche - cernavoda (pe drumul vechi) apoi revenit pe A2 - Bucuresti."
    Cu alte cuvinte, nu am mers pana in bucuresti pe drumul vechi, ci doar pana la cernavoda. De la cernavoda am luat-o pe A2.
    Acesta este consumul afisat de CB.

    Comment


    • Constantin, conditiile de care spui tu le-am avut si eu: drum relativ drept (cateva zone cu suis, coborare, dar distante mici), astfalt impecabil, vreme frumoasa si exact ca si tine am schimbat treptele doar cat sa ajung la treapta dorita, in rest turatie constanta 2100-2400 si franare doar la oprire. Mai mult decat atat, am fost curios sa vad cat reusesc pe treapta a 5a la coborare cu foarte putine apasari pe acceleratie, iar pe o dist de aprox 2km CB-ul imi afisa undeva la 3.1%. Iti dai seama ca nu am de ce sa mananc *****, mai ales ca eu consider motorul asta destul de gurmand la cilindreea pe care o are.

      P.S.: Testul relevant va fi luna asta, am facut plinul (cu ocazia asta voi verifica si exactitatea CB-ului) si voi incerca sa adopt un stil de condus cat mai economic, evident, fara sa incurc traficul. Pana acum am parcurs 110 km (70% extraurban - 30% urban) si CB-ul indica un consum de 6%. Din pacate media va creste sigur deoarece voi avea drumuri doar urbane si cu toate ca incerc de cele mai multe ori sa ocolesc aglomeratia pe centura, franarile si mersul in treptele 1 si mai ales 2 omoara consumul bun
      sigpic

      Comment



      • real sau fantastic?
        Last edited by darksid3; 10 June 2009, 09:40. Reason: Automerged Doublepost

        Comment


        • Ce anume? Faptul ca in frana de motor consumul e mai mic decat la ralanti?
          In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

          Comment


          • mai mic?! egal cu zero este in frana de motor. si uite asa umbla vorba ca loganul consuma mult, pt ca unii nu stiu sa mearga econom.
            sigpic

            Comment


            • Originally posted by bogdan_1984 View Post
              cum puii mei 6,2?
              ..................
              Daca mergi cat de cat ''calculat'' (fara accelerari aiurea) cu un ~110 afara si 60-65 localitati, iese un ~6% (eu atata scot fara AC).

              Pe Arad-Brasov am scos sub ~7,5% desi am facut 480 km in 5 ore si 20 min ))))
              Am depasit cam tot (camerele fixe erau dezactivate atunci, acum mai snt??).

              Comment


              • Originally posted by bogdan_1984 View Post
                mai mic?! egal cu zero este in frana de motor. si uite asa umbla vorba ca loganul consuma mult, pt ca unii nu stiu sa mearga econom.
                L-am testat eu pe un drum forestier in coborare cam 33 km de la Bolboci pana la Moroieni, parcurs intr-o ora si cu consum de 400 ml...consumul nu e chiar zero dar cu siguranta e mai mic cu 50-60% decat cel la ralanti.
                In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                Comment


                • moama ce citat sunt
                  dar cand este in vale si se lasa in frana de motor si viteza este constanta, cat este consumul?
                  conteaza treapta de viteza si turatia?
                  sigpic

                  Comment


                  • In principiu nu...atata timp cat rotile dau lucru mecanic catre motor si nu invers
                    In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                    Comment


                    • Originally posted by bogdan_1984 View Post
                      dar cand este in vale si se lasa in frana de motor si viteza este constanta,
                      Cand se va intampla asta ... o sa fi noul Einstein....

                      Comment


                      • probabil ai vrut sa sscrii "o sa fiu" adica tu
                        nu am chef sa explic cum se poate ajunge la asa ceva, ai putea sa iti pui putin mintea la contributie, nu numai sa jignesti pe altii. pentru ca se poate mentine o viteza constanta.
                        vad ca moderatorii au treaba azi, pentru ca unii se plictisesc in fata calculatorului.
                        sigpic

                        Comment


                        • Normal ca avem treaba...mai si muncim.
                          Haideti sa revenim la subiect si fara mistouri.
                          In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                          Comment


                          • M-am plimbat ieri cu 3 litri 50 de km.De la mine din fata blocului pana la Curtici dus intors sunt 50 de km.Deci un consum de 6 %,ceea ce e bine zic eu.(mers inafara cu 100-110km/h).

                            Comment


                            • 6 litri in afara zic eu ca e normal
                              Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

                              Comment


                              • Salutare!
                                Sunt incepator, dar discutile acestea "aprinse" pe tema consumului m-au determinat totusi sa scriu si eu urmatorul post!
                                Dupa observatile mele, consumul minim pentru cine are rabdare sa mearga cu vitezele acestea este in jurul a 2500rot/min adica 70km/h in treapta a 4-a si respectiv 90km/h in treapta a 5-a. Un astfel de mers constant duce consumul undeva intre: 4...5%.
                                Daca nu ma credeti,nu am de ce sa scriu sa ma aflu in treaba, incercati cei ce au CB(macar 5-10 km) si veti vedea ca asa este.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google