Consum Logan 1.4 MPI

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by vitriol View Post
    Itzi zic eu consumurile.
    - 90 km/h - 5.5-5.7 l/100km
    -110 km/h - 6.2-6.4 l/100km
    -130 km/h - 7.5-7.7 l/100km
    -150 km/h - 10.5-11.0 l/100km
    -160 km/h - 12.0-13.0 l/100km

    Toate consumurile de mai sus sunt vazute de mine pe autostrada in 4 ani de cand ma dau cu Loganul 1.4 MPI.

    P.S. Nu putem vorbi de un consum la 5000 rpm cu treapta a 5 a, poate cu a 4 a.
    13.0l la 160? N-am stat niciodata sa calculez exact dar cred ca se poate scoate un consum mult mai bun la viteza asta. Cu prima ocazie o sa fac un calcul sa vad cat scot, pe autostrada merg mereu cu viteza maxima.

    In oras imi consuma aproximativ 11l/100km orice as face. Am condus si economic, imi arata 9/100 dar pana am ajuns sa-i fac iar plinul era iar 11. Am Logan de 1.4 luat anul trecut. Am mai avut unul din 2005, cam la fel, ala consuma in jur de 9 in oras. Asta nou exagereaza desi n-am folosit AC.

    Comment


    • O fi mai greu decat celalalt.Poate e de la rodaj,sau ai depasit rodajul?

      Comment


      • Da, de mult, cum am luat masina am plecat cu ea intr-o calatorie lunga, consuma cam 16, parca dupa 1000km si-a revenit consumul. Adevarul ca nu prea am mers usor in perioada de rodaj si probabil ca d'aia consuma acum in disperare

        nu mai da "quote" cand raspunzi la ultimul post!
        Last edited by Seba; 11 June 2009, 18:09.

        Comment


        • Consum

          Salut!

          Sunt si eu incepator pe aici.Sunt posesor de Logan 1.4mpi Ambiance din 27 februarie.Am 2013 de km,in momentul asta cu el,mers in afara vreo 600 de km,restul in oras.Spune-ti-mi va rog se vad performante mai bune la consum dupa 2000-3000 km?acum vad ca la mers in afara cu 110km/h imi duce cam in 7%.

          Precizez ca primii 1000 de km,nu am turat motorul mai mult de 2800-3000 rot/min,si o singura data am avut mai mult de 3 persoane in masina,deci i-am facut rodajul aproape ca la carte.

          Multumesc

          Comment


          • Sandero 1.4:
            - 3 persoane in masina, bagaj nesemnificativ
            - traseu de aproximativ 240 Km (extraurban),
            - consum mediu 6.4 (la inceputul calatoriei masina avea aproximativ 186 Km la bord - deci e in rodaj),
            - viteza maxima 120 Km/h, in rest am mers constant cu 100-110
            - prin sate viteza de 40-90 Km/h (pe unde s-a putut cu 90),
            - fara aer conditionat,
            - turat motorul de cateva ori in depasiri intr-a 4-a pana la 3500-3600 rot/min,
            - viteza medie ~ 62 Km/h

            Eu zic ca e rezonabil avand in vedere ca nu am atins mia de Km inca...
            Last edited by bunicuta; 13 June 2009, 19:40.

            Comment


            • ai tras asa putin de ea dar nu cred ca are ceva
              ce ziceti consumul care il arata pe CB e real ? sau nu indica corect
              ca eu din cate am obs ..parca consuma mai mult decat indica pe CB
              Its just a car ...

              Comment


              • raduprov, am uitat sa precizez ca ultimii 20 Km eram 5 persoane in masina (am luat la ocazie doi vecini de bloc).
                Am tras nitel de ea, daca e sa-i sara uleiul, acum e momentul cat e noua, saraca, daca ar sti ce-o asteapta dupa rodaj (resoftare si curatat injectoarele in fiecare zi la turatii fierbinti )

                Comment


                • N-are nimic.
                  Eu nici 200 km nu aveam cu ea si am sarit de 4000 rpm in drum pre casa parinteasca (sa ma laud cu utilaju).
                  De noua n-am lasat-o sub 120.
                  La 50000 km motorul merge mai bine ca niciodata.

                  PS: la 800 km la bord a vazut lejer 5500 rpm si la drum lung 160 pe ceas.

                  Comment


                  • Asta nu inseamna ca e si bine ce ai facut....sau de urmat
                    Faceti rodajul cum trebuie.
                    Am incheiat off-topicul.
                    On: 9.6 in Bucuresti, cu Ac....viteza medie 18 km/h. Acceptabil, desi ma uit la colega mea cu bravo 1.4 120, si are consum mai mic: 9.2, la viteza medie de 17 km/h.

                    Comment


                    • Nu cred ca este o legatura intre viteza medie si consum...Poate doar daca o viteza medie scazuta presupune mai mult stat la semafoare...

                      Comment


                      • Asta e clar ca la noi la RO nu prea are legatura, conteaza foarte mult traficul, degeaba scot eu 70 media, cand pe traseul respectiv m-am chinuit sa depasesc coloane de tiruri. , trafic aglomerat adica

                        Comment


                        • Referitor la consum,daca afara imi ia un 6 litri aproximativ,in oras imi trece de 10 si nu inteleg de ce.
                          Stilul de mers neschimbat si anume schimbat vitezele la 3000 maxim fara accelerari bruste.Deci un stil de mers normal zic eu.Nuj stiu ce sa mai fac sa imi scada si mie consumul in oras.
                          Cel mai bun consum in oras a fost un 8,5,dar atunci chiar am condus subturat.

                          Comment


                          • Eu n`am mai resetat CB de cand am luat`o si schimb la 3000 de fel + sportive cand ma apuca )) consum 7.3 mediu .. o am de vreo 5000 km ... multumit de consum dar nu pot spune acelasi lucru si despre pretul benzinei care tot creste si creste si creste.... p.s. doar Benzina Petrom si Omv
                            Daca tot o calci... calc`o pana la fund

                            Comment


                            • Si mie in Arad mi-a urcat un pic consumul, aproape de 10% , cred ca din cauza aglomeratiei (au dat drumu la tiruri prin oras si e mai aglomerat dimineata si la pranz).

                              Comment


                              • Tavi mie imi consuma demult atata.Stii bine ca doar ti-am mai zis.
                                Trebuie intr-o zi sa vii cu mine sa ii facem consumul in oras sa vezi si tu.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google