Consum Logan 1.4 MPI

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • ...cam maricel consumul...totusi la mine efix-ul are(dovedit pt. a treia oara...revin la 95 simpla) un efect de lenevire a motorului...dar scade consumul putin...habar nu am de ce

    Comment


    • ovidello, cam mare diferenta doar din cauza bujiilor. daca pui cu 4 electrozi sa ne asteptam sa produca banzina motorul? vezi sa nu fie altceva care sa-ti dea consumul ala marit, ca doar de la bujii e cam greu sa fie.
      Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

      Comment


      • Schimba benzina, efix de la rompetrol e slaba si proasta, aditivii minune poa' sa-ti infunde pana la urma injectoarele.
        Eu acum sunt in proba de consum oras mers alert.

        Comment


        • Saptamana trecuta am fost si eu in proba de consum. La aceleasi ore ale zilei, cu trafic ceva mai lejer pt. ca multa lume e plecata in concediu, mers fara ac (m-am zgarcit). Pe o distanta de 197 km exclusiv urban, medie de viteza 26.7 km/h (deci nu am mers nici subturat nici mai incet decat cum merg de obicei) am scos un 7.9 l/100km. Aruncati cu pietre, nici mie nu mi-a venit sa cred! Benzina Petrom 95 combinata cu Efix 95 si Carrera 95. Inca nu am resetat CB-ul, luni si marti am mers cu ac-ul si a crescut la 8.3 l/100km.
          Last edited by vitriol; 5 August 2009, 08:30.
          sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

          Comment


          • eu folosesc doar efix de 95 si 'petrom' de 95.
            mie mi se pare ca de la petrom mereu e mai lenesa ..si cu efix e mai sprintena....deci..cred ca e placebo...sau depinde de la ce statii alimentezi.
            Ps: la mine cu efixx consuma mai putin....diferenta infima.
            Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

            Comment


            • Petrom 95 si mie mi se pare lenesa, poate cea mai lenesa benzina pe care am incercat-o (sa nu punem la socoteala Agip sau Lukoil pentru ca de la astea nu am mai alimentat de vreo 7 ani).
              sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

              Comment


              • am de gand sa fac un experiment :
                Pana in prezent am mers cu benzina de 95 de la rompetrol si am avut consum in oras de 6.3 pe Cb...azi...desi ma durut sufletul...am facut plinul cu 99+ sau 98...(aia de la petrom)
                Sunt tare curios cum va fi consumul...ptr ca masina pare sa traga la fel ca cu cea de 95...
                Acu ideea este ca zilnic am apsolut aceeasi cursa...la aceleas ore in acelas trafic....sunt tare curios...Ca prima impresie cu 99+ mi se pare mai silentioasa masina...si cred ca chiar este.
                Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

                Comment


                • O ciudatenie,ce mi s-a intamplat azi: am facut un drum nu foarte lung,de 58 km, M-Ciuc la Vlahita si retur. Am bagat benzina inainte de drum,dar doar de 20 lei = 5.07 l de petrom 95.
                  M-am uitat in submeniu (neavand CB) si mi-a afisat 9 l. Dupa ce am ajuns acasa,m-am uitat din nou,km parcursi 58, benzina in rezervor 7 l. E posibil sa fi scos consum de 3.44 ?
                  Drumul spre Vlahita mai mult in rampa,la intoarcere - evident - multe coborari unde am profitat din plin de frana de motor. Bagaje nu am avut,eram 2 adulti si 2 copii.
                  Nu am depasit 3000 de rpm decat odata,la o depasire.
                  Inca o data: se poate consum de 3.44? Sau imi da eroare?

                  Comment


                  • Sigur eroare: diferenta intre planuri, cand ai verificat nr de L din rezervor.

                    Comment


                    • Diferenta intre planuri...asta nu am inteles-o. Am verificat inainte de plecare si dupa sosire,deci nu au fost diferente de altitudine ( ) ) si nici masina nu a fost in panta...la altceva nu pot sa ma gandesc

                      Comment


                      • deci...cu parere de rau..mie cu benzina de 99+ de la petrom..imi consuma mai mult in oras cu 0.7 L si mai putin in afara cu 0.5 L
                        Pacat ca , cu cea de 95 e mai iute...nu mai bag de 98 never....
                        Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

                        Comment


                        • Consum de oras (Arad) mers fara restrictii : 10% .
                          Circulat preponderent dimineata si dupamasa la orele de varf deci.

                          Comment


                          • daca merg mai subturat consuma mai mult sau mai putin?scuze daca a mai fost pusa aceasta inrebare,dar nu am avut timp sa citesc tot thread-ul

                            Comment


                            • In oras, la mers subturat vei avea cam acelasi consum daca mergi normal...adica daca schimbi la 2200 rpm (exemplu) mereu. Daca folosesti masina la turatia apropiata de cuplu, adica un 2800-3000 RPM, consumul va fi o idee mai mare insa va fi totul in parametrii.
                              Mersul subturat fara a schimba treapta de viteza (exemplu vit. 5 la 70 km/h) iti va aduce un consum mic.
                              In ambele cazuri nu se recomanda pentru ca va creste sansa de a avea diferite probleme cu sistemul de alimentare sau evacuare.
                              In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                              Comment


                              • multumesc!!!

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google