Consum Logan 1.4 MPI

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • 700 km parcursi in 2 zile. un consum estimativ de 6,5%. zona a fost preponderent muntoasa. folosit frana de motor, in mod excesiv in zona de campie depasiri multe in forta, adica schimbat la ~ 5000-5500 rpm
    sigpic

    Comment


    • conteaza foarte mult stilul de condus al fiecaruia.dar in afara la o viteza de 120km/h cosumul se ridica peste 6%

      Comment


      • Clar.Testat de mine ieri.O distanta de 200 de km dus intors ,13 litri de benzina consumati,deci un consum de 6.5

        Comment


        • Salut. uite am facut si eu un drum Bucuresti - Rm Valcea.si cand am plecat din Bucuresti .pe autostrada spre Pitesti aveam consum la ea 7.2 evident am circulat toata saptamana in oras. si dupa vreo 20km parcursi la maxim 95km/h pe autostrada...resetez valorile de la CB..si merg asa frumos vreo 2-3km.dupa care imi afiseaza consum de 5.2 dupa care incepe sa oscileze cand sus cand jos..si a ajuns pana la 4.8l/100km,,,si dupa ce am mai accelerato asa putin a crescut la 5.4 si a ramas constant

          Comment


          • Bucuresti - Mangalia, tur-retur + alte plimbarici de-alungul litoralului, in total 752 km si un consum mediu de 5.9 l/100, fara AC si mers cat mai bland (110 pe autostrada, demaraje lente prin oras...)
            Cand e vorba de bani, toti suntem de aceasi religie...

            Comment


            • cine are un cb poate confirma algoritmul simplu ca in treapta finala inmultiti cu doi miile de la turometru si cam da cu mica marja consumulin litri ,nu e precis ci doar orientativ pentru cei care nu au cb ca mine .....ex. 2ooorpm in treapta 5 in jur de 75-80 km/h =2x2=4litri la ora consum 3000 rpm /treapta5/110km/h=3x2=6litri, 4000rpm/5/140km=4x2=8litri cam asa in general si doar pentru treapta 5 ,mai conteaza conditiile de trafic ,soferul si incarcarea masinii

              Comment


              • Confirm si eu. Interesanta judecata, insa cum ai ajuns la concluzia asta?

                Comment


                • Confirm si eu consumurile. Foarte apropiate de cele pe care le-am remarcat in 3 ani. Dar de unde rationamentul?

                  PS. Depinde si de conditii - vant lateral sau fata, urcare / coborare, etc. Dar in mod normal cam aici se invar consumurile Dar nu mai merg cu tr5 la 2000 rpm nici sa ma tai.
                  GL-22-TOF

                  Comment


                  • Originally posted by preferance View Post
                    ........... doar orientativ pentru cei care nu au cb ca mine .....ex. 2ooorpm in treapta 5 in jur de 75-80 km/h =2x2=4litri la ora consum 3000 rpm /treapta5/110km/h=3x2=6litri, 4000rpm/5/140km=4x2=8litri cam asa in general si doar pentru treapta 5 ,mai conteaza conditiile de trafic ,soferul si incarcarea masinii
                    Orientativ cam stim cu totii cat consuma.
                    Treaba e ca niciodata prin calcule de genu nu vei ajunge la ceva foarte apropiat de real.
                    Adica stim ca la ~80/h ia ~4,5% in teorie (nu iei 4%) , 110 ~6% (dar poate fi si 6,5-7, incarcatura, trafic), 140/h ~7,3-8,5% (incaracatura, trafic).
                    Defapt iti faci o idee aproximativa de consum prin ceva calcule, mai simplu e sa vezi cam cu ce viteza mergi si iti faci o idee (mai scoti dejtu' pe geam sa vezi cum bate vantu....treburi d-astea babesti).
                    Metoda de calcul e departe de a inlocui CB-ul. Ala cat arata chiar atata ai consumat (01-0,2 litri diferenta, poate).
                    Last edited by Octavian; 23 September 2009, 21:25.

                    Comment


                    • La onitalnire Tavi i-am facut si eu consumul instant cu lap top-ul lui Lau.Si mi-a zis ca si la el exact ce e pe CB e si pe programul din laptop,deci CB-u e cat se poate de corect.

                      Comment


                      • normal ca cb-ul stie tot ca de aia e acolo nu am zis nik de el dar mai sunt "saraci"ca mine si pitestiul a fabricat si modele far" cb....asa ca rationamentul e simplu si vine dealungul celor 40 000 km facuti pina acu de golanul propiu,ma bucur sa aud ca poate ajuta pe altii ca mine fara cb sau se potriveste si cu indicatiile celor care au cb....am si zis ca nu e exact pentru ca depinde de anumiti factori ,dar....
                        Last edited by preferance; 27 September 2009, 17:02.

                        Comment


                        • pai si eu am consum de 6.3 maxim 6.9 in oras, dar evident condus ca pensionarii, adica schimbat treapta viteza pana in 2200 - 2400 ture , condus foarte lin si fara bruscari , folosesc frana de motor foarte mult si uneori cand vad semaforu de la 300 m o las sa se duca singura scoala din viteza !

                          Comment


                          • Lasa domnule, ca la tine oras inseamna Dn1. Ia spune ce viteza medie ai... Si nuita: Mai avem unii astfel de masini, mai stim si putin fizica
                            1400 km- 1000 km extraurban, restul in Bucuresti
                            49.3 km/h viteza medie
                            Consum afisat de Cb 6.9.

                            Comment


                            • "folosesc foarte mult frana de motor" si "o las sa se duca scoasa din viteza" se cam bat cap in cap. daca ai folosi frana de motor, ai face economie mai buna decat lasata la liber. consumul in frana de motor e net inferior celui la ralanti.
                              Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                              Comment


                              • Voi chiar nu realizati ca 1.4 e cel mai bun/best deal: fuge cu 200, consuma 6% si bate tot la liniute...

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google