Consum Logan 1.4 MPI

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Singura data cand am scos 7.8l/100 km...a fost cand am facut Timisoara-Bucuresti in 6 ore si vo 18 min...cu un DSN...motorul a scazut sub 3000 rpm doar cand stateam la stop
    Da...depinde si foarte mult cum circuli.
    P.S. Timisoara - Arad - Timisoara...de regula iese pe la 5.4-5.5...(cu 100 afara si 60-70 in localitati)
    Ideea ii ca folosesc cu incredere frana de motor, nu accelerez ca sa am de ce frana
    Tu pe ce traseu ai scos 5.8l?

    Comment


    • Originally posted by Octavian___30 View Post
      Nu vreau sa comentez prea mult consumurile tale, posibil sa fii mai grijuliu/meserias la scos consumuri mici.
      Eu la 90-100 (rar 110 asa mai prin depasiri) cu greu am scos 5,8% - conteaza si traficul clar plus ca am zis ca nu se mai termina traseul (~300 km).
      Regim de mers 120 afara si ~70 localitati scot lejer ca sa zic asa un 6,3-6,5%.
      Poate pe traseul facut de tine treci prin foarte multe localitati, altfel nu-mi explic.
      7,5% la mine inseamna 70-80 localitati si 130-150 (intins) afara, nu condus haotic.
      8,5%...blanuri mai nesimtite pe tr III-IV si mers cu 140-160 (asta e haotic).

      PS: da'-ti spun io - 5,5% cu 120 afara si ~70 localitati...mai rar asa ceva
      Nici eu nu cred.Deci chiar nu are cum.

      Comment


      • Red_Alin mdea...gresit...6.5...scuze...

        Comment


        • Ce idioti sunt astia de la Dacia, nu au estimat corect nici un consum la 1.4, nici intraurban, extraurban nici nu mai vorbesc, au dat mare rasol! Voi nu vedeti ca sunteti penibili? Resetati CB-ul la vale si va faceti consumul pe 3-4 km? Chiar nu vedeti ca va ia lumea la misto? Media de consum cunoscuta de mine este de 8.7-9 in oras, facuta de soferi flamanzi pe cateva mii de km! Voi resetati CB-ul, va duceti pana la piata si va afisati cu mandrie consumul! Totusi motorul de 1.4 nu functioneaza aproape numai cu aer!

          Comment


          • Penibil esti tu ca nu sesizezi o poza pusa ca fapt divers.
            In alta ordine de idei, mai documentati-va inainte sa postati...penibil.
            Ia dati un ochi aici
            In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

            Comment


            • consumurile care le declara producatorii sunt facute in laborator... UE i-a obligat pe toti producatorii ca se nu mai existe diferente prea mari intre consumurile masinilor.... in realitate sta cu totu altfel..intervin alti factori... dealuri....vai ... vant lateral .. etc

              Comment


              • Originally posted by bolovan View Post
                ........
                P.S. Timisoara - Arad - Timisoara...de regula iese pe la 5.4-5.5...(cu 100 afara si 60-70 in localitati)
                Ideea ii ca folosesc cu incredere frana de motor, nu accelerez ca sa am de ce frana
                Tu pe ce traseu ai scos 5.8l?
                Arad-Deva si retur.

                Eu pe AR-TM scot consum mare pt ca depasesc mult.
                Cea mai mare prostie sa te chinui pe traseul asta sa scoti timp bun, dar nu ma pot abtine
                In mod normal cum spui, mai mult de 90-100 si 70-80 localitati (unde se poate) n-are rost pt 5-10 minute avans.

                In general la drum lung prin tara (500-1000 km) scot 7,2-7,4% dar merg asa ''semileizar'', putine masini care ma depasesc, 120-140/h sustinut (si nu fac prostii).
                Pe AR-Deva am scos odata (ma grabeam si drumu relativ liber) o ora si 20 minute (158 km) si pe AR-Brasov 5 ore si 20 min (410 km). Consum ~7,4 maxim.
                Asta ca fapt divers ))

                Comment


                • Originally posted by vasile78 View Post
                  Ce idioti sunt astia de la Dacia, nu au estimat corect nici un consum la 1.4, nici intraurban, extraurban nici nu mai vorbesc, au dat mare rasol! Voi nu vedeti ca sunteti penibili? Resetati CB-ul la vale si va faceti consumul pe 3-4 km? Chiar nu vedeti ca va ia lumea la misto? Media de consum cunoscuta de mine este de 8.7-9 in oras, facuta de soferi flamanzi pe cateva mii de km! Voi resetati CB-ul, va duceti pana la piata si va afisati cu mandrie consumul! Totusi motorul de 1.4 nu functioneaza aproape numai cu aer!
                  Scuza-ma ca te intreb...dar tu in ce oras circuli? si cu ce masina?
                  Ce stil de condus ai daca tu scoti 8.7-9 litri in oras...? nu am auzit pe nimeni cu un asemenea consum la Logan, de 7.6 maxim am auzit...chiar si pe timp de iarna in oras nu imi ia mai mult de 7.5-7.6.
                  Daca ar consuma Loganu 9 litri....crezi ca le-ar mai conveni unora sa faca taximetrie cu el?

                  PS: Nu suntem penibili noi ca scoatem consumuri bune....dar poate esti tu ca scoti consum de Jeep cu Loganu...
                  Daca ceva functioneaza, nu-i bine sa-l repari

                  Comment


                  • @darkside nu poza m-a "off-uscat", daca era numai poza i-mi dadeam 2 pumni in ochi singur si ma linisteam! Alaltaieri dimineata am resetat CB-ul si am plecat prin oras, dupa jumatate de ora dau sa vad consumul mediu si am avut parte de o scurta fibrilatie atriala... arata 6.5 % ( de vreo saptamana schimb numai la 2000 RPM ca sa reduc consumul), azi am mai facut ceva kilometri (ieri+azi = vreo 150 km) cand am dat sa vad consumul mediu... surpriza 9%!!! In jur de 3000RPM masina mea ia cam 9.8%, deci nu mai vreau sa incerc condusul la consum! Precizez ca nu fac niciodata liniute, nu ma grabesc, nu am suficienti bani incat sa i-mi bat joc de pedala de acceleratie! Am colegi posesori de 1.4 care sunt soferi "educati pentru consum" (lucram la stat, deci fiecare stie cum sa-l traga pe razatoare),si nu am auzit "basme" ca ale voastre! Deci mergeti macar 100km in oras fara sa resetati si apoi postati consumul... Va salut!

                    Comment


                    • se poate scoate consum sub 8 ,cu mers normal....lejer....in oras...vara.apsolut oricine vrea sa vada ,il invit sa imi faca consumul.
                      Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

                      Comment


                      • consum de 8.6 am avut si eu pana acum 2 sapt , insa acum am un consum mediu de 10,9. Poate sa-mi spuna cineva de la ce este.

                        Comment


                        • da, ti-am raspuns pe un alt topic unde ai pus aceeasi intrebare...nerabdator mai esti...
                          Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                          Comment


                          • Denis1984 ma crezi ca, ieri, in Bucuresti, in timp ce conduceam un Logan 1,5DC[COLOR="Red"]I[COLOR="Black"], pe ruta Gara de Nord spre Cotroceni, apoi stanga pe malul Dimbovitei, dreapta prin fata Casei Poporului, stanga pe bld. Unirii pana la magazinul Unirii apoi retur la gara de nord, am avut umilul consum de 10,8%. drept pentru care aplic si eu aceeasi intrebare: "de la ce este?". si cred ca tot eu imi raspund si te rog sa ma corectezi: de la traficul din Bucuresti in special cel de la orele de varf.

                            si asta datorita faptului ca in fiecare zi cand urc prima data la volan, resetez bordul.
                            Last edited by 07hzp; 16 October 2009, 21:33. Reason: Automerged Doublepost
                            Eu beau sigpic

                            Comment


                            • Asa este si eu ieri in jurul orei 15,30 am fost in zona Gara de Nord, o distanta de o suta de metri am facut-o intr-o ora, distanta pe care in mod normal o faci in cateva secunde, de aici se poate trage usor concluzia ca traficul este cauza consumului mare de combustibil. Ce am observat admirand peisajul pt ca oricum nu aveam ce face, in mijloacele de transport in comun erau cativa calatori iar in autoturisme nu era decat soferul si cel mult un pasager, adica omul si masina. Povestile cu criza cred ca la noi inca nu-si face efectul . Ce mi-a placut cel mai mult a fost disperarea politiei care deja intrase in panica, merita si dintr-astea nu decat sa ia in primire cate o trecere de pietoni si sa vaneze soferii mai ceva ca arbitrii ofsaidul.

                              Comment


                              • Am si eu o intrebare. Decand s-a schibat vremea, s-a racit nu mai folosesc aerul conditionat, inainte il folosem non stop la priam treapta. In concluzie ma asteptam sa consume mai putin, macar 0,5%, dar nu parca consuma chiar ceva mai mult. Din cate sauzisem iarna consumul ar fi ceva mai mare, dar totusi iarna nu prea a venit doar ceva frig. Sincer mi se pare aiurea sa nu scada putin consumul.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google