Consum Logan 1.4 MPI

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • eheeee

    eu am facut in septambrie craiova-bucuresti "aeroport conada" si retur si mi-a papat 40 litri... adevarat pe autostrada 160km/h si in rest mediu cam 100-120...ce ziceti mi-a papat bine? logan preference 1.4 mpi 3 persoane in masina si ceva bagaje...
    sigpic

    Comment


    • Foare important de stiut "preferance'"...

      Comment


      • Originally posted by Ionut View Post
        Foare important de stiut "preferance'"...
        Exact PREFERANCE dar zicetimi am consumat bine sau nu???
        sigpic

        Comment


        • Pai e foarte bine...au fost aproximativ 500 km, nu?
          Si faci asa: daca in 500 km...40 l, atunci in 100 km...?
          ?=100x40/500=4000/500=8l%...
          deci e un consum foarte corect avand in vedere: 3 persoane, bagaje, 160 km/h...
          Last edited by Ionut; 13 February 2010, 11:53.

          Comment


          • consumul difera de la sofer la sofer. mai depinde si de greutatea pe care o ai in masina dar si de portiunea de drum pe care o parcurgi.

            Comment


            • Uite si de la mine un cosum de oras cu deplasari de maxim 4 km.
              -consum : 9,5l/100km
              -benzina consumata : 9.4l
              -viteza medie : 24km/h

              Comment


              • Cu 47,5 litri am facut ~535 km. 400 afara, 135 oras, deci ~8,9%
                Mers foarte tare frate, in oras forje 135km si afara 120-150, adica aproape cat a putut ea/dansa. (70-100 localitati la drum), asa meserias, depasit tot tot, ca un loganist adevarat (un 320d s-a dus la un deal, da' n-am vrut io sa-l ajung... )

                Chiar am vrut sa vad, mers in forje cat poa' sa ia combinat.
                Last edited by Octavian; 14 February 2010, 21:54.

                Comment


                • Mers numai in oras (Timisoara), bagat benzol de 100 de lei (24,16l) . Am mers pana s-a aprins becul, 268 de km.
                  Consum mediu 9%.

                  Comment


                  • Deja m-am obisnuit. Daca fac plinul cu benzina constat ca rezervorul masinii e mai mare cu 5 - 10 litri fata de capacitatea din cartea tehnica. Depinde de statia peco. Observatia e valabila la toate tipurile de masini. Normal ca cosumul facut dupa aceasta metoda e anapoda! Buzunarul cu bani simte cel mai bine. Nu faceti asa ca va inervati degeaba!

                    Comment


                    • Rezervoru masinii chiar e mai mare decat spune cartea.
                      Cel mai real test de consum ramane (parerea mea) metoda plin-plin.

                      Comment


                      • metoda plin-plin cu eroare de 2litrii la un plin de benzol din afisajul cb si inca 2-3 litrii eroare de utilizator (ca oricat scuturi masina, nu bagi de fiecare data aceeasi cantitate de benzol), ai o rezolutie de te doare mintea. comp de bord o fi un mare idiot, dar la unii afiseaza bine...
                        Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                        Comment


                        • si eu sunt de acord cu metoda plin-plin
                          sigpic___________

                          Comment


                          • Originally posted by Seba View Post
                            metoda plin-plin cu eroare de 2litrii la un plin de benzol din afisajul cb si inca 2-3 litrii eroare de utilizator (ca oricat scuturi masina, nu bagi de fiecare data aceeasi cantitate de benzol), ai o rezolutie de te doare mintea....................
                            Daca ai rabdare, cu clicuri multe o umpli pana-n gat, aceeasi benzinarie, aceeasi pompa, aceeasi pozitie a masinii, ~aceeasi temperatura afara. A da...se arde rezistenta de la sonda de nivel daca o umpli pana-n gat
                            Erorile le-am eliminat eu n-avea frica, adica pe bord am facut 547 km, nu 535, alimentat exact 47,3 litri (nu 47,5). Adica ar fi iesit un ~8,65% dar ne ducem catre 8,9%.
                            Cred ca e arhisuficient ca sa-ti faci o idee de consum real, ca e 8,9 sau 9% tot aia e pt mine.

                            Comment


                            • deci..eu tot nu sunt lamurit. Va rog ziceti-mi si mie care ar fi consumul normal iarna si vara, urban si extraurban. la mine acum este 9,8(asta indica) cand erau multe grade, dar cu minus avea in jur de 11:-?nu am calculat niciodata, sa fiu eu sigur. deci care ar fi normal, avand in vedere ca e motor mic, masina grea:-/

                              Comment


                              • E normal tot, si 9,8 si 12%.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google