Consum Logan 1.4 MPI

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by Alin0007 View Post
    Asa o fi. Eu sub 6 nu scot niciodata.
    Pai daca mergi cat de cat normal si nu te tarasti ca o rama in soare (cum fac p-aci unii colegi dornici de recorduri stupide) e normal sa ai 6+% .
    Si asa cu ~6% trebuie sa vrei sa mergi la consum.

    Comment


    • sal.
      am si eu un logan 1.4 si computeru de bord imi arata un consum extern de 6.4 la o viteza medie de 90-100km/ora iar in oras imi arata un consum de 8 la suta

      Comment


      • Originally posted by Octavian___31 View Post
        Pai daca mergi cat de cat normal si nu te tarasti ca o rama in soare (cum fac p-aci unii colegi dornici de recorduri stupide) e normal sa ai 6+% .
        Si asa cu ~6% trebuie sa vrei sa mergi la consum.
        Hahaha...misto asta cu rama la soare...daca te referi la mersul meu cu 70-80 km/h,pur si simplu ma plictiseam acasa si am hotarat sa pierd o ora in plus pe drum...atata tot,si daca tot s'a nimerit,de ce sa nu fac un record?!sau macar o incercare...oricum sa spui ca e stupid,e cam mult-poate te enerveaza banii,cine stie.Daca spuneam ca am mers numai 150-160 cu consum 9-10 poate eram pe placul tau,nu prea mai fac d'astea pe soselele din romania,si cu siguranta nu cu un logan-deh...batranetile.o zi frumoasa va doresc.

        Comment


        • 430 de km facuti la un consum de 8.2 l/100. 250 de km au fost facuti in Bucuresti, iar restul de 180 au fost facuti extraurban.In bucuresti aveam un consum de 9.2l/100, extraurban nu stiu sa fac media. In extraurban a fost foarte aglomerat, multe depasiri pe tr3 si a 4 pana in 5500 si cand prindeam liber dadeam cat puteam, varfurile au fost de 165. sunt foarte multumit avand in vedere ca filtrul are peste 10k km.

          acum 2 saptamani murea motorul si era destul de puturos motorul, la accelerari la treaqpta 5 la peste 110 tindea spre 0. dupa ce am curatat motorasul pas cu pas cuplul a revenit si masina consuma mult mai putin. acum se simte si mai bine remaparea. inainte pentru a ajunge la 150 trebuia sa o chinui pe treapta a 4 pana la 140, acum ajung destul de usor cu treapta a 5. (destul de usor in comparatie cu imposibilitatea de inainte. nu spun ca zboara)
          Last edited by o8MeLC; 2 May 2010, 21:26.

          Comment


          • in peste 700 km parcursi de la activarea CB la loganul meu, am un consum mediu mixt (preponderent extraurban) de 6% la o viteza medie de 47 km/h
            sigpic

            Comment


            • Dupa montajul CB am resetat azi comp si am alimentat ,iar dupa 31 de km facuti in oras ce-i drept destul de liber orasul mi-a iesit o medie de 7,5%.Nu stiu daca e mult sau e normal

              Comment


              • mers numai in oras..media orara 34 km/h , mers doar in limita legala, consum 6.0 la 100 km . trafic lejer. mers si in centru si trecut orasul dintr-o parte in altul,nefolosit centura orasului. Cel mai mult folosit tr4 la 5 km/h si mers pe la 1800-2000 ture. Schimbat pe la 2500-2700.
                Last edited by mumus; 3 May 2010, 22:03.
                Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

                Comment


                • In ultima luna am facut 436 km prin Bucuresti si am avut un consum de 46,4 litri de benzina, asta insemnand 10,64 l/%.
                  http://images.spritmonitor.de/428841_5.png Logan 1.4 MPI

                  Comment


                  • Azi mers in afara orasului..cu max 90 km/ora consum 4.6 , intrat pe drum rau rau,+ mers printr-un sat vreo 5 km...numai cu tr 2 (dus total pana in 50 km) la final 4.9

                    intors mers tot asa...+ vreo 3-4 depasiri cu retrogradari si mers tare pe distante scurte 5.2


                    eu zic ca consuma super ok masina.
                    Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

                    Comment


                    • 4.6 consuma la 75 km/h in tr a 5 a. Am experimentat de n ori, si asta doar pt dezvoltarea rabdarii. Sau poate ai mers la vale. Tot experimental, am facut un traseu SInaia-Bucuresti si am scos sub 4. Insa in conditii de "laborator", irelevante fiind in rest.

                      Comment


                      • Da ai dreptate Cezar...am zis max 90. deci si 75-80-90.
                        Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

                        Comment


                        • consum logan 1,4

                          nici nu stiu cum sa incep. din cate am citit pe forum despre consum la logan 1,4 cred ca aveti mariiiii probleme cu cu masinile respectiv motorul. precizez ca nu vreau sa ma laud cu masina mea dar pot sa ma laud cu experienta mea de condus avand in 7 ani de carnet auto aproape 180000-200000 de km (cu loganu am deabia 48000 in aproape 4 ani). chiar asta astazi am venit din regatul moldovei adica din bocsa-pascani 590km mers cu gps pe cel mai scurt traseu. traseu prin munti . viteza medie 68-70km/h iar CONSUMUL DE 5,6 (mam mirat si eu) 3 persoane cu bagaje 2 genti mari. am mers constant cu 90-105km/h foarte rar iam dat 120km/h. schimbat viteza la 2800-3000r/min ACUM CREDETI CE VRETI DAR NU VREU SA VA JIGNESC CA NU PREA STITI SA MERETI CU O MASINA DE CLASA MICA CU DOAR 75CP. am citi la cineva 5000 de tureeeee????? numai bine si CONSUMURI CAT MAI MICI....

                          Comment


                          • Nu e vorba ca nu se stie merge cu acest motor,insa nu toti merg la consum,nu pe toti ii intereseaza consumul,asa ca las-o moale...+ ca unii mai au anumite probleme gen: bujii,senozori,fise,filtre imbacsite,clapeta acceleratie,toate acestea aducand un surplus de combustibil implicit un consum mai mare

                            Comment


                            • Originally posted by superman1983 View Post
                              viteza medie 68-70km/h iar CONSUMUL DE 5,6 (mam mirat si eu) 3 persoane cu bagaje 2 genti mari. am mers constant cu 90-105km/h foarte rar iam dat 120km/h. schimbat viteza la 2800-3000r/min ACUM CREDETI CE VRETI DAR NU VREU SA VA JIGNESC CA NU PREA STITI SA MERETI CU O MASINA DE CLASA MICA CU DOAR 75CP. am citi la cineva 5000 de tureeeee????? numai bine si CONSUMURI CAT MAI MICI....
                              Viteza medie 70 km/h, da tu nu ai trecut prin nici o localitate nene, nu ai redus niciodata, cand ai oprit masina ai calcat la fund pedala de frana la 80 km/h, cand ai plecat de pe loc ai plecat cu acceleratia blana? Consumul este normal pentru un condus batranesc la max 90 km/h, si daca te-ai mirat si tu de consumul asta inseamna ca nu ai prea des consum asa de mic, asa ca nu mai da sfaturi gratuite altora...

                              Comment


                              • Supermane ai dreptate, nu toti stim sa scoatem scoatem viteze medii de 70 km/h cu maxim 105 la ora si pe langa asta si un consum de 5.6 l/100km.
                                Ontopic: Bucuresti - Drajna - Slobozia - Harsova - Constanta - Cernavoda - Bucuresti, 6.4 l/100km cu o viteza medie de 67 km/h. Autostrada cu 120 km/h, iar pe DN 100 - 110 km/h in afara localitatilor si 65 km/h in localitati.
                                sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google