Consumul mediu 1.6 16v 105CP

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Ia explica si mie daca ai mers cu 5 mii de ture , cum s-a curatat mai bine catalizatorul decat in treapta 5 la 3500-4000 ture ? parerea mea e ca dupa 2500 de ture se curata la fel catalizatorul la orice turatie , vorbesc pe drum intins ...
    Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

    Comment


    • pe a 5 a am pinion de dci 65. daca ii dadeam 4000 cu a 5 a aveam 160 kmh

      nu aveam unde sa ii dau atat. asa ca 4000 5000 rpm cu a 4 a

      Comment


      • Si io ma gandeam sa pun pe supernova un 2.0 16v de pe renault sport , un motor ceva mai vechi , l-am gasit la un prieten la vreo 20 mil cu tot cu transmisie , dar mi-e scarba de acte la rar sa ma tiganesc cu aia sa-mi dea acte pe ea ... si e munca multa, stau linistit la 100/h
        On topic : 16v consuma putin extern atat timp cat nu te dai la el , masina la vreo 5 mii km , deci tipla, pe a2 la 140/h arata pe cb 6.5 %
        Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

        Comment


        • Dupa ce in prealabil a mers vreo 100 km cu 80 km/h....
          Altfel 8% e legea, poate ceva sub.

          Comment


          • Era consumul instant din meniul secret ... nu am ce sa laud, asta e ce am vazut ...
            Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

            Comment


            • 6.5 l/h....ca in meniul secret nu afiseaza consumul /100 km.

              Comment


              • cum nu ? stiam ca la ph1 (unele) au consum instant in cb, functie activa, insa la ph2 s-a scos consumul instant de pe cb din cauza unor giboni care au facut reclamatie ca le consuma masina 28 % ( dar nu vorbim de capete de creta acum) si a ramas consum % facut pe o medie mai mare de km . Instantul stiu ca a ramas in meniul secret si il poti accesa , dar de consumul pe ora nu stiam ...
                Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

                Comment


                • Samy,,ca sa intri in meniul secret trebuie sa tii apasat butonul de reset inainte de a pune contactul...Treaba asta in mers nu ai cum sa o faci,,,adica sa intri in meniul secret in timp ce masina ruleaza!
                  Iar ala ,,daca intri acolo este litri/ora,,dupa cum spunea si Cezar!

                  Comment


                  • la 140 a mea consuma intre 7 si 8. cine zice un consum fix minte. nu exista asa ceva. consumul difera de fiecare data oricat de mult am crede ca avem aceleasi conditii

                    p.s. la 140 nu mai am 4000 rpm .am 3500 3600 . inainte imi lua 8 8.5

                    Comment


                    • Asa si eu daca merg cu 80 de km/h am consum de 4,5% ,,4,7% si daca ii dau apoi la 140-150 viteza imi arata cb-ul 5% ,,5,5% consumul instant
                      De fapt e mediu la fiecare 400 de metri parcursi.

                      Comment


                      • nu e mediu pe fiecare 400m. e mediu pe toata distanta

                        daca mergi 50 km cu 8 % si 50 km cu 4 % media pe 100 km va fi 6 %

                        Comment


                        • Ma refeream ca cb-ul arata din 400 in 400 de metri consumul...adica se actualizeaza din 400 in 400...Sau tu nu stiai de asta Alessandro?
                          Media stiu sa o calculez si eu...dar functia cb-ului este sa actualizeze consumul la fiecare 400 de metri parcursi,,fie in afara orasului,,,fie in oras!

                          Comment


                          • ba da stiam. numai ca nu am inteles ce ai dorit sa zici

                            Comment


                            • Originally posted by Ivan Marian View Post
                              Ma refeream ca cb-ul arata din 400 in 400 de metri consumul...adica se actualizeaza din 400 in 400...Sau tu nu stiai de asta Alessandro?
                              Media stiu sa o calculez si eu...dar functia cb-ului este sa actualizeze consumul la fiecare 400 de metri parcursi,,fie in afara orasului,,,fie in oras!
                              Actualizeaza doar la 400 DUPA RESETARE. adica dupa ce ai resetat trebuie sa parcurgi 400m sa iti arate, dar odata resetat se actualizeaza instant media.
                              Din ce zici tu eu inteleg ca se actualizeaza doar in 400m in 400m si nu e asa.
                              Dacia Logan Prestige 1.6 16v - B 21 xxx

                              Comment


                              • Bossake..e din 400 in 400 de metri,,si nu doar dupa ce resetezi.
                                Daca tu resetezi e normal ca sa iti afiseze imediat dupa aia 400 m...dar ia sa mergi la drum intins si sa lasi cb-ul tot timpul activat si o sa vezi ca variaza odata cu cresterea sau micsorarea vitezei,,,numai ca noi avem viteza variabila si nu sesizam consumul mereu afisat,,,cand 60..cand 80...cand 100 si tot asa..chestie probata de mine,,adica bagam piciorul in ea crestea consumul afisat dupa circa 400 de metri si tot asa ..apoi daca scadeam viteza,,scadea si consumul.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google