Consumul mediu 1.6 16v 105CP

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • consumul la logan 1,6 16v 105 cp

    SALUT pe toata lumea sa va zic realitatea am un motor 1,6 16v din 2009 august loganul a fost luat de nou de mine in legatura cu un consum mixt va pot zice 7,6 la % km iar daca conduc mai sportiv (140 la ora imi ia 7.8 la % cu benzina de 95 de la lukoil) si nu am probleme pana acum nu stiu pe viitor

    Comment


    • Consum mediu pe 1700 km - 6.9%, viteza medie - 40 km/h. Condux mixt, atat in oras (30%) cat si in afara (70%), mers linistit dar si forja. Pentru mine, consumul declarat de Dacia (mediu - 7%) este 100% real.
      '08 Logan Prestige PH1 - 1.6 16V - Mineral Blau Pearleffekt

      Comment


      • scuze la toata lumea - nu am avut timp sa citesc tot topicul:
        - a observat cineva diferente in consum cand trece de pe benzina de 95 pe benzina de 98? - rog pe cei experimentati sa comenteze avantajele si dezavantajele folosirii benzinei de 95 sau 98

        Comment


        • Eu nu am observat vreo modificare.Alimentez cu efix sau carrera 95.
          Forum neinteresant. Delogat definitiv.

          Comment


          • Timisoara_Lipova_Deva, trafic destul de mare, viteza medie 85 kmh

            Enjoy the videos and music you love, upload original content, and share it all with friends, family, and the world on YouTube.
            sigpic

            Comment


            • consumuri

              salutare, eu am un 1.6,16v de 130 CP am mai adaugat 25 , in fine si la drum pe autostrada in Germania am iesit cu un consum de 6,2 viteza max.140 km/h si am strabatut cam 450-500 km.
              Acum aici in tara in oras imi ia cam 7,5 iar in afara 6.8 asta ce arata CB, am constatat ca cu OMV 95 de la petrom are putere mai mica ca si cea de la Rompetrol EFIX.
              in rest nu am observat modificari in consum- majore. Asadar zic eu ca difera de la auto la auto si de la stil la stil.

              Comment


              • cum ai mai adaugat 25?

                ps: cu cat cifra octanica este mai mare cu atat se arde mai repede ... si deci creste consumul ...
                sigpicMy ride

                Comment


                • I-am dat eu.
                  Duster 4X4 1.5 dci 110 magarusisigpic

                  Comment


                  • pe ultima 1000 km consum mediu 7\100 cam jumate in oras jumate afara.AM alimentat o sinugura data de la omv si mie mi sa parut ca masina este o idee mai puturoasa.Prefer petrom sau rompetrol

                    Comment


                    • Originally posted by DeLuXe View Post
                      cum ai mai adaugat 25?

                      ps: cu cat cifra octanica este mai mare cu atat se arde mai repede ... si deci creste consumul ...
                      Nu se arde mai repede, arde atunci cand trebuie si posibil ca efect secundar sa si traga o idee mai bine.

                      Comment


                      • Asa este, cifra octanica mai mare inseamna ca benzina se aprinde mai greu, dar asta inseamna ca arderea poate fi controlata mult mai bine.
                        Din ce stiu eu, cai in plus cu cifra octanica mare se obtin la motoarele turbo cu raporturi mari, motoare care oricum au nevoie de benzina foarte buna pentru a functiona in parametri.

                        Comment


                        • Originally posted by yedy33edy View Post
                          salutare, eu am un 1.6,16v de 130 CP am mai adaugat 25 , in fine si la drum pe autostrada in Germania am iesit cu un consum de 6,2 viteza max.140 km/h si am strabatut cam 450-500 km.
                          Acum aici in tara in oras imi ia cam 7,5 iar in afara 6.8 asta ce arata CB, am constatat ca cu OMV 95 de la petrom are putere mai mica ca si cea de la Rompetrol EFIX.
                          in rest nu am observat modificari in consum- majore. Asadar zic eu ca difera de la auto la auto si de la stil la stil.

                          Da-ne si noua niste detalii despre caii putere pe care ii ai.
                          Mi-as cumpara si eu un motor de 130CP plus ca mi-ar placea sa mai adaug inca 25CP mai tarziu.

                          Cum ai reusit sa scoti 6,2 pe autobahn, ca eu nici in zonele limitate nu aveam mai putin de 8l/100km.
                          In ce oras scoti 7,5 si cu ce viteza te deplasezi afara ca sa scoti 6,8 ?

                          Care e secretul ?

                          Comment


                          • Deformarea realitatii...asta-i secretul.

                            Comment


                            • Tur : Craiova - Filiasi - Targu-Jiu - Hateg - Timisoara
                              Retur : Timisoara - Lugoj - Caransebes - Drobeta-Turnu-Severin - Filiasi
                              Distanta : 704 KM
                              Incarcare : 4 persoane + portbagajul plin ochi
                              Consum mediu : 7.3% (cand foloseam frana de motor in curbe si traficul era lejer)
                              7.5% (cand am inceput sa folosesc frana de pedala mai mult, iar traficul s-a aglomerat)
                              Carburant : Benzina de 95 de la Petrom
                              Viteza max. : 150 Km/h
                              Stil de condus : mai agresiv decat de obicei.

                              Comment


                              • baieti care este consumul vostru mediu in oras???? la mine, cu resetare acum o saptamana, in oras ( bucuresti cazul meu) imi arata 9.8-9.9% !!! nu este cam mult?
                                Dacia Logan Laureat, 1.6 16V 105cp, Bleu Electrique

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google