Consumul mediu 1.6 16v 105CP

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • nu este. asta este consumul ei. depinde de trafic si de cum ii dai.
    azi am scos 14 % de la iancului la gara si inapoi. cox maxim

    Comment


    • Timisoara, 15-26 NOV 2010, ceva peste 200 km, consum afisat pe CB 9%.
      sigpic

      Comment


      • Doctore, iar ai mers la consum?

        Comment


        • Nu vad ce ti se pare anormal la consumul asta.
          sigpic

          Comment


          • Originally posted by yedy33edy View Post
            salutare, eu am un 1.6,16v de 130 CP am mai adaugat 25 , in fine si la drum pe autostrada in Germania am iesit cu un consum de 6,2 viteza max.140 km/h si am strabatut cam 450-500 km.
            Acum aici in tara in oras imi ia cam 7,5 iar in afara 6.8 asta ce arata CB, am constatat ca cu OMV 95 de la petrom are putere mai mica ca si cea de la Rompetrol EFIX.
            in rest nu am observat modificari in consum- majore. Asadar zic eu ca difera de la auto la auto si de la stil la stil.
            daca in urmatoarea saptamana nu vii cu detalii concrete despre loganul de 155cp, ai zburat pentru minciuni. adica ne insulti inteligenta cu afirmatii de-astea gratuite cu 50% plus de putere si -33% consum fata de o masina stock. patrutuning e un forum unde probabil ai fi apreciat pt asa ceva. daca ne convingi, imi cer scuze de pe-acuma pentru post, dar altfel, "vacanta" scrie pe tine...
            Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

            Comment


            • mai bine il puneai sa iti dea o poza cu permisul
              Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

              Comment


              • Originally posted by dr_mke View Post
                Nu vad ce ti se pare anormal la consumul asta.
                Nimic. Este cat se poate de normal, chiar si pentru unii cu talpa grea.

                On: Bucuresti-> Eroii Revolutiei - Policolor si retur, zilnic ~8% pe CB

                Comment


                • La ce ora te duci si te intorci ? eu poate decat sambata si duminica as putea sa scot ~8 pe traseul asta. Sau poate dimineata sa plec pe la 6.30 cand e liber si sa ma intorc ori la 1-2 ziua cand e liber ori dupa 8-9 seara

                  Eu zi de zi fac Eroii Revolutiei -Arcul de triumf dimineata la 9 si pe la 3-4 inapoi si nu scad niciodata de 9.5, iar ca medie pe o sapt e cam 10-10,5.
                  Last edited by bossake; 30 November 2010, 23:39. Reason: edit
                  Dacia Logan Prestige 1.6 16v - B 21 xxx

                  Comment


                  • Astazi am batut Timisoara dintr-un capat in altul fix la ora de varf, seara. Consumul a crescut la 9.6%, dar in mod sigur va mai scadea zilele urmatoare
                    sigpic

                    Comment


                    • Ruta Mioveni - Brasov si retur (plus 30 km in orasul Brasov) in total 360 km, consum rezultat - 5,8 l/100km.

                      Comment


                      • sal la mine consumult uraban resetare acum 300 km numai oras arata 10.3
                        stilu de mers schimbat viteze 2500 -4500 rotati si cand am ocazia peste 5000

                        Comment


                        • Originally posted by bossake View Post
                          La ce ora te duci si te intorci ? eu poate decat sambata si duminica as putea sa scot ~8 pe traseul asta. Sau poate dimineata sa plec pe la 6.30 cand e liber si sa ma intorc ori la 1-2 ziua cand e liber ori dupa 8-9 seara

                          Eu zi de zi fac Eroii Revolutiei -Arcul de triumf dimineata la 9 si pe la 3-4 inapoi si nu scad niciodata de 9.5, iar ca medie pe o sapt e cam 10-10,5.
                          Dimineata la 7:40 plec de acasa si la ~8:10 am ajuns la Policolor.
                          Seara la 18:00 plec spre casa si cel tarziu la 18:30 ajung. Seara se merge mai bine decat dimineata, iar pe Vacaresti unde era mai tot timpul coloana, de o saptamana se merge foarte bine. Cred ca au programat altfel semafoarele din intersectia de la BIG..cine stie.

                          Si viteza medie pe CB este undeva pe la 30 km/h

                          Comment


                          • Pentreu consum, conteaza foarte mult reglarea corecta a presiunii cauciucurilor. Dupa ce am reglat-o (era cu 0,2 bari sub cea prescrisa) am castigat 0,5 l/100 km, a scazut de la 8,9 la 8,3.
                            Atentie ca presiunea in caucicuri scade cand se raceste vremea. Daca era ok acum doua luni la 20 grade, acum la 0 grade veti avea o surpriza...

                            Comment


                            • 0.2 bar este foarte putin, nu de acolo ai scaderea de consum. Eu am testat pe mai multe mii de km presiuni cu 0.5 bari peste indicatiile producatorului si nu am castigat 0.5 litri la suta asa cum afirmi tu.

                              Cu tot respectul
                              sigpic

                              Comment


                              • Cu tot respectul..conteaza presiunea in pneuri...ideea este sa mergi cam la fel de fiecare data ca sa observi consumul ala!
                                Eu daca merg ..sa zicem..pana la Constanta cu 120 de km/h cu 2.0 atmosfere am un consum...Daca merg cu 2.4 cu aceiasi viteza sigur am alt consum..adica mai mic!

                                Nu stiu cum este traficul urban la Arad sau Deva..dar in Bucuresti consumul este influentat de traficul si traseul ales al fiecarei ore din zi si aici presiunea nu prea conteaza...Dar la drum lung(extraurban) presiunea conteaza mult si in mersul motorului si implicit al consumului.
                                In Bucuresti trebuie sa tii presiunea mai mica pt ca sunt multe gropi si linii de tramvai si doar aici conteaza presiunea(eu o tin la 2.0) dar in afara la drum lung le umflu la 2.4..chiar 2.5...Dar repet,ca sa vezi diferenta trebuie sa obtii un mers cat mai stabil!

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google