Consumul mediu 1.6 16v 105CP

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Pe segmentul de autostrada Turda - Cluj, mers 185 kmh constant, am avut 12.8% si acolo este urcare cat incape. Partea aia o am chiar si filmata.

    Dupa cum spuneam, consumul de autostrada variaza foarte mult din cauza vantului. Nu-i tot una sa ai vant din fata, din spate, lateral sau deloc. Cele mai mari variatii de consum pentru aceiasi viteza de croaziera pe autostrada le-am avut. Logan 1.4 cu consum de 16% la mers constant de 160 kmh in bord a avut careva ? Am scos eu
    sigpic

    Comment


    • Cu vant lateral mai mult de 140 nu ii poti da pt ca este periculos si te arunca de pe o banda pe alta!
      Am prins eu un vant din asta pe A2 cand am mers la Slobozia si cand treceam de 140 deja trebuia sa tin volanul ferm in mana,,,iar cand treceam de podurile alea pe A2 din cauza curentului puternic se formau rafale de vant si chiar era deja riscant sa o iau pe aratura pt ca brusc o lua loganul razna cand am trecut de astfel de poduri!!!

      Comment


      • Parere proprie si personala
        sigpic

        Comment


        • Eu la 170-180 pe ceas am cam 13.5 instant. (ma rog, resetat si asteptat 400m sa afiseze). Totusi modul in care se comporta suspensia stock la logan nu prea te imbie la teste de consum la viteza asta .

          Si mi se pare un consum foarte bun, o octavia 1.9 tdi 90cp cu soft, are la 180 cam 9.5-10.
          Dacia Logan Prestige 1.6 16v - B 21 xxx

          Comment


          • Dupa resetare consumul scade, la inceput este mai mare.
            sigpic

            Comment


            • Da' nu s-ar putea schimba titlul topicului? Peste 1900 de "interventii"?
              Cred ca s-ar potrivi mai bine ceva de genul "consum mediu special/anormal"...

              Comment


              • Pe Transfagarasan , asta vara, ce consum ai avut coane Ozoane ?
                sigpic

                Comment


                • Ala nu e consum mediu. Ala e maxim un consum mediu "special/anormal" cum am zis...

                  Comment


                  • Originally posted by dr_mke View Post
                    Dupa cum spuneam, consumul de autostrada variaza foarte mult din cauza vantului. Nu-i tot una sa ai vant din fata, din spate, lateral sau deloc. Cele mai mari variatii de consum pentru aceiasi viteza de croaziera pe autostrada le-am avut. Logan 1.4 cu consum de 16% la mers constant de 160 kmh in bord a avut careva ? Am scos eu
                    17,3% cu 1,6 8V Ph1 la 178 la suta pe vitezometru mers constant 5 minute, pe autostrada M5 in Ungaria.
                    Vibratii foarte puternice in volan dupa ce am trecut de 160, trebuia sa-l tin cu ambele maini.
                    Last edited by Wotan; 20 January 2011, 03:17.

                    Comment


                    • sa stii ca eu nu am avut pic de vibratii chiar si la 190, doar zgomotul exterior e al naibii de deranjant si dupa 185 a inceput efectiv sa ...fluiere ceva. Nu stiu ce. la 180 nu facea.
                      Dacia Logan Prestige 1.6 16v - B 21 xxx

                      Comment


                      • Originally posted by Wotan View Post
                        17,3% cu 1,6 8V Ph1 la 178 la suta pe vitezometru mers constant 5 minute, pe autostrada M5 in Ungaria.
                        Vibratii foarte puternice in volan dupa ce am trecut de 160, trebuia sa-l tin cu ambele maini.
                        vibratiile nu cred ca sunt de la viteza mare de deplasare,ci mai degraba de la sistemul de rulare-anvelope sau jante usor descentrate.....

                        Comment


                        • Nici eu nu am simtit vibratii in volan sau alte cele,fluieraturi...tu sigur Wotan ai ceva descentrat la sistemul de rulare.
                          Oricum Ozon ,,,noi vorbim de consumul mediu intre 175-200 km/h

                          Comment


                          • Nu era masina mea, ci o masina de firma cu 100.000 de kilometri rulati, forjata in delegatii de fiecare data de alta persoana...

                            Comment


                            • Originally posted by Wotan View Post
                              17,3% cu 1,6 8V Ph1 la 178 la suta pe vitezometru mers constant 5 minute, pe autostrada M5 in Ungaria..............
                              N-are cum domle.
                              Eu m-am contrazis mult si bine cu utilizatorii 1.6 mpi care sustineau ca la 170/h au consum de 10-11% ...

                              Comment


                              • Agregatul dumitale, 1.4 mpi,in conditii de ECU stock, consuma la 160 kmh in treapta a 4-a, cu pedala la podea, 23%, iar la viteza maxima in treapta a 5-a, o idee peste 170 kmh, pedala tot la podea, o mustata sub 11%, in conditii de drum plat si vant neglijabil.

                                Consumul mediu bate cu cel indicat de producator in conditii de utilizare normala si CORECTA.
                                sigpic

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google