Consumul mediu 1.6 16v 105CP

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Eu nu calculez nimic ca nu-s avion sau naveta spatiala. Cand ramane o singura linie sau se aprinde becul ma duc si alimentez.

    Intrebare: de ce ai renuntat la celebrul pinion ? Aveam eu dreptate cu campia vs. alte forme de relief ?
    sigpic

    Comment


    • nu din cauza asta.mergeam linistit cu el si la munte si la mare.
      asa mi a venit. nu mai tragea masina la 2000 2500 la fel de bine.

      Comment


      • Eu cred ca ai tras in sfarsit conculzia ca performantele au de suferit si consum idem, in orice alt regim decat cel de autostrada de campie.

        In alta ordine de idei, cum maine m-am decis sa-mi pun inapoi rotile de vara, am fost si am filmat pret de cca 8 km, mers constant cu 80 kmh in a 5-a, consumul cu pneurile de iarna, Dunlop SP WinterSport 3D, presiunea indicata de Dacia. Maine seara voi filma acelasi traseu dar pe gume de vara, Continental ContiEcoContact 3, pe acealsi model de jante, ca sa nu fie discutii. Mi-s si eu curios de diferenta dinte ele.

        Temperatura exterioara 10 grade Celsius, eu singur in masina.

        Enjoy the videos and music you love, upload original content, and share it all with friends, family, and the world on YouTube.
        sigpic

        Comment


        • Duminica am facut iar traseul Bucuresti-Ploiesti-Bucuresti.

          Fiind cald am zis ca sunt sanse mari sa scot un consum bun:

          Bucuresti-Ploiesti 5.8 l/100km (100 - 110 km/h in afara localitatilor; 78 in localitati)

          La intoarcere am vrut sa vad daca se poate un consum si mai bun

          Ploiesti-Bucuresti 5.6 l/100km (acul pe la 87-89 km/h in afara localitatilor; 78 in localitati)

          Mentionez ca de data asta am calculat valorile plecand de la aeroportul Baneasa si inapoi tot pana la aeroportul Baneasa, fiindca anterior faceam calculul plecand de acasa (Piata Obor). Valorile respective includ si mersul prin Ploiesti cam 6 km (x2)

          Practic mers aproape de 90 km/h am scos exact consumul din carte pentru extraurban.

          Comment


          • Pana postez consumul pe gume de vara, alta clip pentru delectarea colegilor de forum. La intoarcere am facut o tentativa de cosum sub 4%, sincer m-am mirat ca am reusit cu anvelopele de iarna.

            Enjoy the videos and music you love, upload original content, and share it all with friends, family, and the world on YouTube.
            sigpic

            Comment


            • Asta da consum... Dar un pic ai fentat... motor cald, resetat in mers si viteza constanta...

              Comment


              • Asta e un consum minim. E interesat si asta de vazut, dar o indicatie mai relevanta este consumul mediu.

                Daca poate face consumul respectiv de 3.9 l/100km pe o distanta de 20 sau 50 km, atunci e intradevar o indicatie de luat in seama.

                Consumul mediu corect s-ar face pe un traseu tur-retur.

                Comment


                • Cel facut in vara a fost pe mai mult de 40 km, 3.8%
                  sigpic

                  Comment


                  • Originally posted by ion_R5 View Post
                    Daca poate face consumul respectiv de 3.9 l/100km pe o distanta de 20 sau 50 km, atunci e intradevar o indicatie de luat in seama.

                    Consumul mediu corect s-ar face pe un traseu tur-retur.
                    Da Ion,,,Tur/retur daca mergi asa,,ala o sa fie consumul la final ,,in jur de 4%!
                    Dar pe mine unul sincer va spun ca ma ia SOMNUL LA VOLAN si casc cu lacrimi..pt ca apare monotonia.
                    Am incercat si eu sa merg din curba ia de la Afumati spre Urziceni cu 80 la ora ,,dar mai mult de 20 de km nu am reusit sa fac ca ,,cascam de parca as fi fost deocheat si eram plin de lacrimi pe fata.
                    Am mai incercat de inca vreo 3 ori isprava asta in alte dati,,dar tot asa MA IA SOMNUL datorita plictiseli de a tine pur si simplu covrigul in mana si drept urmare i-am dat bice la cai si am luat-o la goana ca sa am parte de actiune!
                    Last edited by Ivan Marian; 14 March 2011, 19:07.

                    Comment


                    • Dupa cum am promis, am fost la probat consumul cu anvelopele de vara, Conti EcoContact 3. Acelasi traseu, 12 grade afara (10 ieri), aproximativ aceiasi ora pentru trafic liber. Diferenta este sesizabila clar, in minus evident, atasez clipul doveditor. In scurt timp o sa fie gata si un clip pe acealsi segment de drum, de asta data rulare cu 100 kmh stabilizat cu un consum surprinzator pentru multi.

                      Enjoy the videos and music you love, upload original content, and share it all with friends, family, and the world on YouTube.


                      PS > diferenta de consum creste o data cu viteza.
                      sigpic

                      Comment


                      • Surprinzator de mic consumul la 100 km/h. Sa nu mai vorbesc de diferenta intre 80 si 100 de doar 0,2 l.
                        O sa incerc si eu sa filmez pe 10 km la 100 km/h stabilizat cu prima ocazie.
                        Poate alti colegi fac si ei testul asta si posteaza videoul pe forum.

                        Comment


                        • Astazi am circulat absolut legal ! 60-70 kmh in localitati si 100-110 afara, cu un singur varf de 140 kmh cand am depasit 2 TIR-uri. Ruta mea clasica deja, Deva_Lugoj_Timisoara, trafic extra lejer, anvelope de vara. Consumul rezultat se pusca fix cu ce declara Dashia in cartea tehnica, cu o viteza medie buna, dar care fara traficul super lejer nu ar fi fost posibila cu un asemenea regim de condus ! Asta-i cu referire directa la Octavian, fara sa fi plecat la ora 8 seara din Deva nu puteam obtine medie aproape de 80 kmh mergand asa de incet.

                          Enjoy the videos and music you love, upload original content, and share it all with friends, family, and the world on YouTube.
                          sigpic

                          Comment


                          • Dupa mai bine de 80 km in Timisoara viteza medie s-a injumatatit, consumul a urcat la 6.5%. Dupa drumul inapoi la Deva, consumul a scazut doar la 6.3% si viteza medie a crescut abia la 50 kmh, de la40 kmh cat era la iesirea din oras. Ca sa ajunga inapoi la 80 kmh trebuia sa merg pana la Viena. Povestile despre viteze medii, consumuri si viteze ''rezonabile'' plus trafic de oras rog sa fie lasate in pace . . .

                            Astazi am filmat integral drumul spre servici si inapoi, cam 80 km in total. Pun link numai pentru drumul de intoarcere acasa. Din km afisati, aproximativ 10 km sunt trafic de oras, restul drum judetean cu multe curbe, trafic si urcari. Cine nu are rabdare sa urmareasca tot, consumul este chiar la final.

                            Enjoy the videos and music you love, upload original content, and share it all with friends, family, and the world on YouTube.
                            sigpic

                            Comment


                            • Originally posted by dr_mke View Post
                              Pana postez consumul pe gume de vara, alta clip pentru delectarea colegilor de forum. La intoarcere am facut o tentativa de cosum sub 4%, sincer m-am mirat ca am reusit cu anvelopele de iarna.

                              http://www.youtube.com/watch?v=N_BPvtzXKTo
                              nu -tie mila de motor? nu stiu eu f bine dar numai bine nu cred ca-i este
                              Dacia Logan Laureat, 1.6 16V 105cp, Bleu Electrique

                              Comment


                              • Originally posted by dr_mke View Post
                                ....................Asta-i cu referire directa la Octavian, fara sa fi plecat la ora 8 seara din Deva nu puteam obtine medie aproape de 80 kmh mergand asa de incet.

                                .............................
                                La ce referire?
                                Eu am scos medie de 117/h Arad-Deva si consum mai mult decat ok (~7,6%).

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google