Consumul mediu 1.6 16v 105CP

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • La delegatiile minune unde cu trafic de oras inclus ai medii de 80 kmh, lucru fals.
    sigpic

    Comment


    • Nu trebe sa crezi tu musai.
      Am avut si peste 80 media pe 900 km.
      Si asta la un consum jenant de 6,2-6,5% functie de sarcina (1400-1600 kg)

      Asta n-o sa resusesti tu cu benzinaru in veci.

      Comment


      • De ce nu postezi tu la sectiunea adecvata si de ce ai 1.4 mpi si nu dCi ?

        Sa fie benzinaru' meu sanatos, daca-i pun injectie secventiala GPL de la PRINS sau BRC pretul per km va fi mai mic decat orice consum din visele umede ale dizelarilor. Mi-s curios atunci cu ce vei fi contra. In plus costul de aprox 1500 euro ai instalatiei se amortizeaza cam in jumatate din km necesari pentru amortizarea unui dCi la preturile cerute in ziua de azi de Dashia, care-i nesimtire curata pur si simplu.
        sigpic

        Comment


        • Care e combinatia cu instalatiile astea asa scumpe ? O instalatie de gaz decenta stiu ca este pe la 550 euro, astea sunt de 3 ori mai scumpe. Ce stiu sa faca ? Consuma mai putin gaz, trage mai bine pe gaz comparativ cu restul, sunt mai fiabile, interval mai mare de revizie, etc...?

          La 550 euro mie mi se pare rentabil, in ~8 luni imi scot banii pe instalatie dar la 1500 euro deja e cam mult la un rulaj de 20 000 anual.
          Last edited by Shakar; 19 March 2011, 13:15.
          '08 Logan Prestige PH1 - 1.6 16V - Mineral Blau Pearleffekt

          Comment


          • mai tavi, eu stiu ca tu ai ceva cu 16voltiu si ca esti fan dizal, dar vorbim de consum de benzinare. si nu-i musai vreun concurs de consum, asa ca nu te mai tura...lasa masina de servici, ca nu-i vorba de aia, aici, acum.
            Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

            Comment


            • Când o sa imprumut un suport de bitzikla o să mai fac o serie de teste de consum la viteze stabilizate. Tare ma tem ca vor fi diferente socante. Eu prefer sa transport bitzikla cu rotile demontate, in masina.
              sigpic

              Comment


              • Originally posted by Seba View Post
                mai tavi, eu stiu ca tu ai ceva cu 16voltiu si ca esti fan dizal, dar vorbim de consum de benzinare. si nu-i musai vreun concurs de consum, asa ca nu te mai tura...lasa masina de servici, ca nu-i vorba de aia, aici, acum.
                Pai chiar e consurs aici...
                Pai cand vezi cat se screm sa scoata un consum de 5-6% care chiar nu e specific benzinarelor, n-ai cum sa nu le recomanzi sa-si ia un dizal si gata...si sa mearga cu ala cu 70-80/h pe drumurile pe unde nu merg eu si sa scoata consum de scuter.

                N-am nimic cu 16V, dar stiu cat de dezolant si enervant pentru ceilalti soferi e sa mergi la consum, doar sa postezi un 5,5-6% si sa incurci pe toata lumea.
                Si asta pentru nici un litru economie.

                Si mai vezi si viteze d-astea cu virgula...79 km/h etc...pentru ca poate si ca bea 5,6111111 %.
                Last edited by Octavian; 20 March 2011, 14:44.

                Comment


                • On topic, la acealasi regim de mers legal, agregatul dumintale consuma in medie cu 0.5 litri / 100 km mai mult, fara AC. In regim de mers rapid diferenta urca spre 2 litri / 100 km. Te mai intreb o data, de ce ai 1.4 si nu 1.5 dCi ? Acrii sunt strugurii ! La dizelisti tot asa le strici topicurile ?

                  Din moment ce nu poti sa te abtii de la balarii ma vaz nevoit sa tot dau click pe ''report''.
                  sigpic

                  Comment


                  • Eu n-am nici o problema legata de consum, nu trag de ea sa scot consumuri dedicate dizal cum faceti unii dintre voi. Era o constatare.
                    Si comparatiile cu 1.4 nu-si au rostul.

                    PS: Cred ca ti-am stricat tie jucaria de dai pe reporturi, paraciosule.

                    Comment


                    • On topic: lumea in general conduce normal, mai incet, mai rapid, dar normal. Drept urmare consumurile sunt NORMALE. Motorul de 1400 cmc consuma la 170kmh in bord, cam 10.7%, am si chestia asta filmata pe unul din HDD-uri.
                      Cine-i de vina ca esti mereu Gigi Contra ? In loc de remarci ''vesele'' la adresa ta, dau report.

                      In sfarsit si ceva pe gustul ''blanarului'' http://www.youtube.com/watch?v=y5UZVtyJOps

                      LE > pana la inceperea segmentului in urcare accentuata consumul statea cumine la 10.4-10.7% @ 160 kmh in bord. Pana la momentul inceperii filmarii rampa nu depasea 2-3% nici unde.
                      Last edited by dr_mke; 20 March 2011, 16:18.
                      sigpic

                      Comment


                      • In medie, 1.4 consuma ~ cat 1.6 16V, diferenta e destul de neglijabila, am avut si 1.4 Laureat inainte si stiu ce vorbesc. Ca sa nu mai spun ca la mers normal, in functie de incarcatura, iti consuma 5.5-6% extraurban, repet NORMAL (60-80 in localitate in functie de limita si 100 in afara) nu mers la consum, nu trebuie sa tragi deloc de ea sau sa incurci traficul. Daca mergi la consum scoti 5 fara probleme. Sau toti trebuie sa mearga >130 si sa aiba consum >7 extraurban ? Eu la a mea am consum de 7-7.5% mediu (in functie de anotimp) pe 2000-3000 km lejer, repet - MEDIU, ar fi culmea ca extraurban sa imi ia tot 7 si nu merg tot timpul normal, o calc pe coada constant. Cu incarcatura mai mare si mers mai alert, un 1.4 poate sa consume si mai mult decat 1.6 16V, adica 16V sa impuna ritmul si 1.4 sa se tina dupa el.

                        Ce sa facem daca 16V-ul consuma putin si fuge tare ? )))

                        LE @ TAVI - http://www.loganclub.ro/forum/showpo...postcount=1753

                        Ce parere ai ? 4.3% consum pe 22.7 km, viteza medie de 66 km/h arata ca nu am incurcat niciun trafic.
                        Last edited by Shakar; 20 March 2011, 16:40.
                        '08 Logan Prestige PH1 - 1.6 16V - Mineral Blau Pearleffekt

                        Comment


                        • De cate ori am mers in grup, 1.4-le avea consum cu aprox 0.5% mai mare decat mine, ritmul deplasarii fiind impus de 1.4, eu am mers in spate. Pe asta m-am bazat cand am afirmat treaba cu juma' de litra in plus la 1.4 mpi. Distantele parcurse impreuna astfel sunt semnificative. In oras am ocazia sa pot compara pe aproape aceiasi ruta (pina la un punt sunt idem traseele, doar ca eu mai am putin de mers) 1.4 mpi si 16v. Diferenta este destul de mare, 1.4-le rar sare de 8% iar eu mereu am peste 9%. Plecam la aceiasi ora, de multe ori unul in spatele celuilalt si ne intoarcem la ore apropiate ca trafic, eu de cele mai multe ori am trafic mai lejer seara, deci cu atat mai importanta diferenta.
                          La 16v pentru 7% in regim de drum national / european trebuie sa o calci destul de bine. Toata iarna am postat consumuri in jurul a 6.5%, cu incaltari de iarna. Cum am trecut la cele de vara consumul a coborat sesizabil.
                          sigpic

                          Comment


                          • @tavi, la 100 constant, consum de sub 6% nu cred ca ai incurca lumea. la 80, ca sa incepi sa incurci, deja ai sub 5%. indiferent de motorizare. deci care-i problema ta? ia-ti dracu un utilaj de-ala agricol cu motor de tractor si fa cu ala depasiri blana si consum de drujba, daca esti asa ametit de dizal...
                            si nu va mai certati, ca ar trebui sa sterg ultimele 2 pagini, numa' aiureli si scandaluri, majoritatea posturilor...
                            ajunge!
                            Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                            Comment


                            • Bre Tavi, las-o si matale mai moale, te rog.

                              Eu cred ca 1.6 16v la un regim normal (120-130/ 80-90) consuma cel putin la fel ca un 1.4, daca nu mai putin.
                              Care-i buba pana la urma?
                              Last edited by Cezar; 20 March 2011, 20:53.

                              Comment


                              • 3 measaje sub mine off topic.

                                Voi v-ati atacat mai tare ca mine.

                                Am pomenit eu ceva de 1.4?

                                Ce drac ati sarit asa? Offtopic am spus ca nu suporta comparatie si ca 1.6 16V consuma mai eficient carburantul (pe topicul 1.4 unde Seba facea referire la 1.6 16V la o metoda de calcul care ii face rusineee ) ).

                                Ce va sesizati asa ca un pescar dupa un paracios..?

                                La logan e clar, cu cat e mai mare motorul, cu atat consuma mai putin (lucru dovedit inuman de Marinan pe topicul 1.2 16V).

                                Eu teste de consum fac de vreo doi ani intre 1.6 16V si 1.4 in Arad. Mi s-a confirmat 1 litru + la 1.6 16V, asa ca off topic ca prea sunteti mai catolici ca Papa.

                                Ce dovediti ca mergeti mai rau ca un orb ca sa scoateti consmuri sub 5%, cica ''Octavian, ce spui de asta''...
                                Last edited by Octavian; 21 March 2011, 23:44.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google