Consumul mediu 1.6 16v 105CP

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • La acest topic, revin cu consumul mediu. Am mers Craiova - Sovata - Tg Mures, Tg Mures -Sovata- Craiova, consum mediu 5.6 la dus am plecat la 2 noaptea si am ajuns in Sovata la 8 dimineata, mers pe partia de schi incet, si coborat, viteza medie dus 65 km/h, la venire mediu 5.7 calculator, si am mers 1 zi la serviciu cu masina, +0.3 l consum suplimentar. La venire am tras tare, dar aglomerat si am crescut la 5.9 si a scazut apoi. Maxim 110, nu am mers mai tare, dar o urc in 5000 si mai mult. Calculatorul arata 5.7 dar este 5.78.
    Atasez poze.
    Alimentat de la Mol, am utilizat de la inceput benzina de 98, si pe la 3000 km am trecut pe cea de 95. Trage bine si la deal, dar turata, peste 3000 ture.
    Am parcurs 968.4 km cu 56 l benzina de 95, viteza medie 59.7 km/h. Am venit seara, obosit, am mers ba tare, ba incet, sa nu adorm. Nu am mai respectat 70 localitate si 100 in afara, siguranta inainte de toate. Am facut pauze, m-a depasit o dacie 1310, cinste conducatorului ei, nu sunt agresiv ci politicos, asa este in afara tarii, incerc sa ma comport corect. Sunt multumit de masina dar zbarnaie in portbagaj ceva, cricul, rezerva, ceva este dar sa golesc bagajele.
    Unchiul meu are un polo, 1.4 diesel, m-a facut praf cu consumul de scuter. Oricum o masina mare, spatioasa, cu consum decent de 5.7827344
    Attached Files

    Comment


    • Ruta: Szeged _ Budapesta, viteza de croaziera 140-145 kmh, cu un singur varf de 200 kmh, Vmed pe CB 139 kmh, consum 7% fix, benzina Rompetrol 101 cam juma de rezervor si restul de 95, tot Rompetrol. Consumul mediu a fost resetat la intrarea pe autostrada.

      Am sa urc si un scurt clip la un moment dat, in timpul ''sprintului'' la Vmax consumul a urcat temporar al 7,7%.
      sigpic

      Comment


      • ''Restanta'' http://www.youtube.com/watch?v=QjuVgtziGAw
        sigpic

        Comment


        • 620 de km făcuți pe ruta Slatina - Râmnicu Vâlcea - Novaci - Rânca - Transalpina - Obârșia Lotrului - Voineasa - Valea Oltului - Sibiu - Cârțișoara - Transfăgărășan - Curtea de Argeș - Pitești - Slatina.
          Dacia Logan MCV 1,6 16V. 3 persoane la bord.
          Consum mediu arătat de cb 7,3.
          Attached Files

          Comment


          • Salut. Un prieten si-a luat un golan 1.6 16v. A facut cu el in jur de 8 km si a spus ca pe CB ii arata la consum mediu 12 L/100. A spus ca a condus in regim economic schimbat viteze la aprox 2500 ture placari line etc. E destul de speriat si a vrut sa intreb daca se va regla consumul in timp sau e o problema cu masina lui. Masina e noua are in bord 16km.
            Si inca ceva: A spus ca CB-ul nu-i arata consumul instantaneu. E normal?! Se poate face ceva astfel incat sa-i arate si consumul instantaneu?!. Multumesc anticipat pentru raspunsuri.
            My ride

            Comment


            • consum instantaneu nu mai exista pe nicio versiune noua, se poate pune doar cu schimbarea placi de bord. In ceea ce priveste acel consum mediu... spunei sa-l faca si el minim pe 100 km ... ca daca are 5 plecari de pe loc ... deja iti arata consum imens... dar ireal. In plus de cand iei masina si pana se lasa motorul poti vedea scaderi de pana la 1-2 litrii...
              B-187-H D Z->A.k.a Tobita Indemanaciu

              Comment


              • sa nu mai zici ca la scoaterea masinii di reprzentanta, dupa ce o forjeaza aia ca toti dracii, ca doar nu-i a lor, masina are cam 16-18% consum mediu pe bord, daca nu se obosesc sa-l reseteze. sa stea deocamdata linistit, sa resetze cb si dupa 100km sa-l verifice din nou. la mers intr-un trafic decent, cu schimbari la 2500rpm, n-are voie sa treaca de 9%. hai maxim 10%, desi e mult...
                Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                Comment


                • Deva_Lugoj_Timisoara (cca 40 km in oras la 3-4 dupa amiaza) _Lipova_Deva, consum 6.2%, Vmed 68 kmh, benzen 95 RomNamol, 2 persoane & bicicleta, AC tot timpul.
                  sigpic

                  Comment


                  • Originally posted by SUPERCAR View Post
                    Specificati de la ce benzinarie ati alimentat cu ce tip de benzina si care a fost traseul pe care ati circulat,cati km ati parcurs!!!

                    vad ca esti "diesel".. eu bag numai top euro diesel de la Petrom. se simte ... ce-i drept ,am si chip tuning..

                    Comment


                    • Originally posted by Seba View Post
                      sa nu mai zici ca la scoaterea masinii di reprzentanta, dupa ce o forjeaza aia ca toti dracii, ca doar nu-i a lor, masina are cam 16-18% consum mediu pe bord, daca nu se obosesc sa-l reseteze. sa stea deocamdata linistit, sa resetze cb si dupa 100km sa-l verifice din nou. la mers intr-un trafic decent, cu schimbari la 2500rpm, n-are voie sa treaca de 9%. hai maxim 10%, desi e mult...
                      cand a iesit din reprezentanta avea avea consum de 25% dar l-a resetat el si apoi i-a aratat consumul de care vorbeam...dar intradevar la o distanta destul de mica ceea ce nu e foarte relevant.
                      My ride

                      Comment


                      • Originally posted by Sebi_NT View Post
                        Salut. Un prieten si-a luat un golan 1.6 16v. A facut cu el in jur de 8 km si a spus ca pe CB ii arata la consum mediu 12 L/100. A spus ca a condus in regim economic schimbat viteze la aprox 2500 ture placari line etc. E destul de speriat si a vrut sa intreb daca se va regla consumul in timp sau e o problema cu masina lui. Masina e noua are in bord 16km.
                        Si inca ceva: A spus ca CB-ul nu-i arata consumul instantaneu. E normal?! Se poate face ceva astfel incat sa-i arate si consumul instantaneu?!. Multumesc anticipat pentru raspunsuri.
                        Să stea liniștit asa mi-a arătat și al meu logan când l-am cumpărata. Până se lasa motorul mai durează. Mie îmi ararta si consum de 22 la sută

                        Comment


                        • la mine dupa ce a stat o perioada bunicica masina in garaj...si cand am scoso...mi-a aratat consum de 28%...dupa 100 si ceva e km...am ajuns la 6%...dar avand in vedere ca a lui e noua si e inca in rodaj...e ceva firesc sa ii arate atat...dar cum zicea si @dr_mke mai mult de 9-10% nu ii va lua!
                          Am vazut in oameni...ce nu vroiam sa vad vreodata...
                          Ura si iubirea cum lovesc ambele de-odata!!!

                          Comment


                          • am inteles. multumesc pentru promptitudinea raspunsurilor.
                            My ride

                            Comment


                            • Originally posted by dr_mke View Post
                              Nu ne-ai aratat si varful de "200", in film e cam 198kmph pe ceas, deci cam 185-187 real.

                              Comment


                              • Deva_Nadlac_Budapesta_fatzait prin oras_Nadlac_Deva, consum 7%, Alto 101 Romnamol.
                                Autostrada intre 140-160 kmh, ici colo cate-un 170-180, drumurile nationale in functie de trafic.

                                Bucură-te de videoclipurile preferate și de muzica preferată, încarcă conținut original și arată videoclipurile tale prietenilor, membrilor familiei și lumii întregi pe YouTube.
                                sigpic

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google