Consumul mediu 1.6 16v 105CP

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by mariannn View Post
    nu te baga prea tare sau mai departe de sigurante, fugi la ei la Dealer...
    am luat-o de la Autocobalcescu si cam strambau din nas in privinta alarmei...dealerita foarte prietenoasa mi-a spus ca in principiu cam pierd garantia chiar cu alarma montata de ei...tare nu? oricum lasa-i pe ei sa remedieze corect problema.
    a mea nu mai e in garantie. am mai umblat la sigurante, pentru ca era arsa cea de la contact.am luat una made in china de 15 A si m'a tinut o zi. am luat una "de origine" si m'a tinut la fel. am ceva scurt, sau naiba stie pana acum nu mi-a facut probleme. am masina de 3 ani

    Comment


    • nu prea am incredere in cei 59 litrii care i-ai pus in rezervor...a fost un caz cu Petromul de pe DN1, cel de la Fantana Miorita.. cu 69 litrii intr-un lgn diesel...
      in fine, eu asa am facut cum ai spus mai sus: am bagat pompa, am blocat-o si cand s-a oprit am mai apasat odata si atat...au intrat fix: 48,519774litri(citesc de pe bon)
      citeam printr-o carte de la dacia unde scria ca nu e bine sa umpli rezervorul ochi... ca nu recircula nu stiu ce vapori de benzina, vrajeli.
      Daca vrea Dumnezeu sa castigi la loto, iti da "noroc" si fara sa joci..

      Comment


      • Da, nu e nicio vrajeala chiar nu e indicat sa procedezi asa. Dar la orice ora iti garantez ca intra 59 de litrii in logan . Dupa cum iti ziceam trebuie doar atunci cand sare pompa sa lasi 10-20-30s sa se aseze "spuma" aia dupa care mai bagi lejer . Nu indemn la asta pe nimeni.
        Dacia Logan Prestige 1.6 16v - B 21 xxx

        Comment


        • cu siguranta intra peste 58 litri

          Comment


          • Originally posted by Patratzel86 View Post
            salut. sunt nou pe aici. nu imi merge farul din stanga decat la faza lunga. faza scurta nu. stiti cumva de ce. am umblat la sigurantele de sub bord, dar nu sunt arse si sunt montate corect....ma puteti ajuta ? multumesc !
            Ai becul ars pe faza scurta, fiind H4 are 2 filamente, unul pentru scurta, altul pentru lunga. Faza scurta se arde in 99% din cazuri fiind mult mai folosita decat lunga, de aia iti merge doar la blitz/lunga becul din stanga. Schimba becul si aia este, ia unul de calitate, Osram, Philips, Narva, Hella.

            @ mariann - rezervorul are oficial 50L deci tie atat iti detecteaza. Poti baga si 60 litri iar prima linie o sa iti scada dupa ~ 15 litri, cam 200 km. Ideea e ca liniile nu sunt "egale", adica prima are cam 5 litri iar a doua are cam 2.5 litri, scade foarte repede, sa nu te panichezi. Nu poti calcula deloc consumul bazandu-te pe linii, variaza destul de mult. Uita-te pe CB la consumul mediu sau eventual la litri consumati. Oricum in rodaj motorul consuma destul de mult, dupa 5000 km consumul o sa fie semnificativ mai mic, plus ca in km astia o sa te obisnuiesti cu masina, o sa inveti cum se comporta si o sa o exploatezi mai rational. Un consum mediu este ~7%, in oras intre 8 si 12 in functie de oras si de trafic. In Bucuresti 8 nu o sa fie niciodata .

            Nu e recomandat sa bagi benzina pana da afara, chiar nu e. Cel mai mult am bagat 58 de litri si mai aveam 4 litri in ea, un total de 62 de litri. Ca sa verific daca au furat la pompa am resetat CB-ul iar pana s-a aprins pompa in bord am ars in jur de 56 de litri deci nu au furat, cel putin nu sesizabil.
            Last edited by Shakar; 22 November 2011, 23:25.
            '08 Logan Prestige PH1 - 1.6 16V - Mineral Blau Pearleffekt

            Comment


            • Salut,
              Slobozia-Insuratei-Braila-Galati-Tecuci si retur viteza deplasare 70 km/h - 95 km/h, 2 pasageri, fara ac, doar caldura la 3-4 pcte consum in bord 5,7 l/100km. este cel mai mic consum care l-am avut cu ea din 2007 pana acum cred ca si prin faptul ca am schimbat la 2500 r/min si fara accelerari bruste.

              Slobozia-Urziceni-Suceava si retur viteza deplasare 60 km/h - 110 km/h, 2 persoane, fara ac consum in bord 6,1 l/100.

              Slobozia-Drajana-Bucuresti si retur viteza deplasare 140 km/h - 160 km/h, 5 persoane, ac ocazional 7,8 l/100.

              Acum vin si cu o intrebare: in ultima perioada ma deplasez pe o distanta de 17-22 km si cu o viteza constanta de 85-95 km/h. Cauciucuri vara michelin energy saver consum 6-6,2 l/100, acum cauciucuri iarna kumho acelasi stil de mers 6,9-7 l/100 o.O , chair asa de mult sa influenteze consumul???

              Comment


              • Cauciucurile de iarna, temperaturile din ce in ce mai mici, se simt .
                '08 Logan Prestige PH1 - 1.6 16V - Mineral Blau Pearleffekt

                Comment


                • @Danny_86
                  In primul caz ai scos un consum redus pentru ca pe Tecuci-Galati e un traseu in care esti obligat sa mergi linistit;eu scot adesea 5.7;5.8.
                  Consumul mai mare poate fi crescut si de la anvelopele de iarna dar nu intr-atat de mult;as spune ca diferenta de temperatura.
                  Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                  Comment


                  • cam asa e eu incerc sa ma tin dupa un tir sau un maxi(maxi mai greu ca opresc din sat in sat) dupa ce trec de piscu .

                    multumesc pentru raspuns. da chiar nu credeam ca diferenta de temperatura si cauciucurile de iarna sa influenteze asa de mult consumul. sau poate trebuia sa observ pana acum dar pana anu asta nu prea am dat mare atentie consumului.
                    Last edited by Seba; 13 December 2011, 00:08.

                    Comment


                    • Consum 90% oras

                      Oras: Iasi
                      Logan nou, 1.6 16v, primii 1600 km, 90% oras -> consum mediu 9.1%.
                      Alimentat doar de la Petrom si OMV.
                      Am observat ca daca bag benzina de 99, consumul scade la 9.0.
                      Cand am scos masina de la dealer, indica un consum urias: in jur de 13%, dar a scazut dupa primii 100km si s-a stabilizat la valoarea de mai sus: 9.1%.
                      امتصاص بلدي ديك!

                      Comment


                      • Originally posted by Shakar View Post
                        Cauciucurile de iarna, temperaturile din ce in ce mai mici, se simt .
                        da asa este, se simt...

                        Originally posted by Shakar View Post
                        ....Nu e recomandat sa bagi benzina pana da afara, chiar nu e. Cel mai mult am bagat 58 de litri si mai aveam 4 litri in ea, un total de 62 de litri. Ca sa verific daca au furat la pompa am resetat CB-ul iar pana s-a aprins pompa in bord am ars in jur de 56 de litri deci nu au furat, cel putin nu sesizabil.
                        stiam asta dinainte(ca nu trebuie sa umplu ochi rezervorul) si mi-a iesit in evidenta cand rasfoiam manualul de utilizare Dacia Logan...
                        ciudat este ca in cartea masinii scrie ca are 50 litri rezervorul...si dupa cum s-a confirmat ca am bagat doar 48.5 litri la prima umplere, considerand ca mai are 1 litru maxim 2 in rezervor de la fabrica...nu cred ca mai bagam mai mult de 2 litri daca insistam la alimentare...
                        apropo, eu am berlina, poate daca ai MCV se schimba capacitatea rezervorului?...

                        si ce mi se mai pare ciudat, este off topic, este ca drumul: Acasa-Serviciu-Facultate-Acasa era in jur de 24km(asa indica Supernova), acuma cu loganul am facut asta de doua ori si deja am 70 km) trebuie sa-i pun roti mai mari?(glumesc)

                        nici nu stiu unde sa postez, cine mai are baterie asa mica(40Ah) inafara de 1.0/1.2 16V?
                        am intrebat-o pe dealerita si zicea ca asa vin toate acuma...magari cat se poate
                        scaunul de la sofer nu mai are reglaj lombar,
                        Last edited by mariannn; 23 November 2011, 22:19. Reason: Automerged Doublepost
                        Daca vrea Dumnezeu sa castigi la loto, iti da "noroc" si fara sa joci..

                        Comment


                        • Consum de consum, sa fie fericiti cei care denigreaza 1.6 16v la capitolul ''sete'' Resetat CB pe podul Rakoczi in Budapesta, filmat pe ultimii km de autostrada spre Mako. Auzeam pe unii ca nu iese cu medii de 140 kmh la autostrada


                          LE > am uitat de link http://www.youtube.com/watch?v=CeC1be5G9T0
                          Last edited by dr_mke; 24 November 2011, 01:26.
                          sigpic

                          Comment


                          • Astazi am plecat de la tara si pe 110 km (din totalul de 476 km) am avut consumul mediu undeva pe la 9,3% cu anvelopele de iarna montate pe masina.
                            Viteza de croaziera pe 30 de km din drum a fost in jur de 110/120 de km/h pe un drum judetean ( Ciochina--Lehliu Gara cu asfalt nou in proportie de 90%) si apoi cand am iesit pe Autostrada Soarelui am mers constant cu 160 cu varfuri de 170 la ora pana la Bucuresti.
                            Am fost singur in masina,,iar consumul meu mediu final pe 476 km a fost de 7,5 %.
                            Last edited by Ivan Marian; 4 December 2011, 20:39.

                            Comment


                            • Mariane, da alergi tata , nu gluma pe A2 170 /?

                              Comment


                              • Timisoara _ Lugoj _ Deva _ Sibiu _ Brasov _ Predeal, vro' 500 km, Vmed 78 kmh in parcarea hotelului, consum 7% fix
                                sigpic

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google