Consumul mediu 1.6 16v 105CP

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Unde spune de distributie este un asterix iar sub tabel spune ce inseamna *, cu exceptia motorizarii K4M la care schimbul se efectueaza la 80 000 km sau cam asa ceva.
    '08 Logan Prestige PH1 - 1.6 16V - Mineral Blau Pearleffekt

    Comment


    • am gresit cand am spus ca loganul pe benzina este din 2008(trebuia 2007). plus, eu am facut comparatia punctual intre masinile pe care le am eu si despre care pot vorbi, nu imi permit sa vb din povesti de la prieteni. daca as fi avut 1,6mpi sau 1,4mpi poate as fi avut alta parere.

      Comment


      • Shakar eu personal m-am lamurit in privinta obiectivitatii tale , pe viitor nu mai iau in considerare postarile tale pe teme de consum ci doar ale celor care au si condus o anumita motorizare nu doar isi dau cu presupusul .

        Comment


        • Faci ce vrei, mie putin imi pasa si sa fii sigur ca nu ma afecteaza cu nimic. Oricum tragi concluzii foarte pripite, chiar nu stiu cum ai dedus ca nu as fi condus 1.5 dCi, ca nu am prieteni cu 1.5 dCi si asa mai departe. Eu ma uit pe acasa tv si vin aici sa va mint pe voi si sa va invat prostii . Luati-va 1.5 dCi, mergeti cu el 70 000 km in 5 ani apoi il puneti la vanzare, o sa faceti o super combinatie. Sau apucati-va sa bagati 1/2 din valoarea masinii in reparatii, nu ca ar fi plin forumul deja de ele.
          '08 Logan Prestige PH1 - 1.6 16V - Mineral Blau Pearleffekt

          Comment


          • Nu stiu ce legatura are distributia cu consumul mediu?

            Comment


            • Eu le am pe amandoua
              16v personal
              dci 85 de la munca MCV.

              In afara consumul e mai mic la diesel cu aproximativ 1,5 - 2 litri. Ex: Bucuresti-Sinaia si retur la benzinar aveam cam 5,8 - 6 si la diesel 4-4,2. La talpa deja situatia se schimba in favoarea dieselului evident.
              In oras (Buc.) diferenta e de la 3 litri in sus.

              Comment


              • Specificatiile spun ca diferenta de consum intre dCi85 si 1.6 16v E4 este la exterior de 1,6 litri, la mediu de 2,5 litri, iar la urban e de aproape 4 litri. Facand un calcul teoretic(s-au mai facut) in cazul meu(20.000 km pe an, sa zicem 13.000 extra si 7000 urban) iese o diferenta de aproximativ 2500 lei in favoarea dCi-ului(aprox. 580 euro). In 4-5 ani (cat am de cand s-o tin) diferenta se va duce undeva la aprox. 3000 euro, diferenta care inseamna aproape o masina sh(tot logan eventual), asta in cazul in care nu pica nimic la dCi in timpul asta, si daca pica, probabil ca reparatia nu ar fi peste 1000-1500 euro(injectoare,etc).

                Comment


                • Offtopic: sa nu exageram cu repatiile la dCi ! 99% din cele care au probleme tehnice majore au folosit motorina din surse dubioase, nu au folosit filtre de calitate buna sau au fost conduse prost, cu toata stima.

                  Nu de mult am vazut la ITP in statia unui bun prieten, al Timisoara, un Megane 2 ph2, 1.5 dCI de 85 cp, la 38x.xxx km, fara vre-un bai la motor ori pompa, doar un set de injectoare, lucru normal la rulajul respectiv. Revizii regulate in service, condus in toate regimurile de turatie, dupa spusele propritarului.

                  La drum intins, cu dCi 85 cp am consumat o mustata sub 5% iar cu 16v-ul in acelasi regim, consumul este cu maxim 1.5 litri mai mare, pe acelasi traseu. Motorul de 85cp are reprize foarte bune, fiind foarte placut la drum intins.
                  sigpic

                  Comment


                  • Ia vezi tu in oras cum diferenta de consum nu mai e aceeasi. Nici reprizele...
                    The future is already here - it's just not very evenly distributed. - W. Gibson

                    Comment


                    • "99% din cele care au probleme tehnice majore au folosit motorina din surse dubioase", foarte de acord cu asta. Cunosc trei cazuri de apropiati care au folosit surse dubioase de motorina si in toate cele trei cazuri a fost nevoie de repararatii majore(Logan dCi65 ~ 7000 lei,Symbol dCi65 ~4500 lei,Megane2 dCi85 luat cu 8000 euro si vandut cu vreo 2000 euro dupa defectare,da' cre ca Megane-ul a fost manarit la km cand l-a luat omu' initial,restul..masini luate noi).
                      Last edited by andreyi; 22 February 2012, 11:28.

                      Comment


                      • Nu uitati ca noul Diesel este prevazut acum cu filtru de particule - DPF !
                        Daca v-ati propus sa va luati Diesel, dar drumurile pe care le faceti sunt preponderent urbane (aglomeratie, distante scurte), mai bine va luati benzina !
                        De ce va fac aceasta recomandare ?
                        Pentru faptul ca la DPF, se recomanda o iesire afara, macar o data la 2-3 saptamani, unde sa aveti posibilitatea sa mergeti la o viteza si turatie constanta, 2.200-2.500 Rpm, timp de 20-30 de minute, astfel incat sa-i dati posibilitatea filtrului de particule sa se regenereze.
                        Vedeti ca particularitatea DPF-ului este o problema intalnita si la alti producatori, vezi grupul VAG, Opel, Chevrolet si ca sa va convingeti de aceasta, va invit sa intrati pe forumurile marcilor amintite mai sus, sa vedeti cati se plang de filtrele de particule !

                        P.S De la un posesor de 1,5 Dci, 75CP, DPF, Euro 5 !
                        Revizia este mai scumpa decat la un Diesel "normal" prin prisma uleiului folosit,
                        ulei motor special pentru DPF (vezi specificatia RN0720) !

                        Comment


                        • Alimentat Lukoil, benzina 98, parcurs 460 km. numai in oras, consum 12,6l/100, lasat motorul la relanti cateva minute, km. parcursi de la achizitionare 2500.

                          IMAG0015.jpg IMAG0017.jpg IMAG0018.jpg IMAG0021.jpg
                          Nu esti beat atata timp cat poti sa zaci intins pe parchet, fara sa te sprijini. (Murphy)

                          Comment


                          • Esti bine, relax.
                            Si eu am consumuri mari la ambele masini pe vremea asta. Dieselosul de 1.6 consuma 10 mediu, iar cealalta aproape 19, unde normal consumurile sunt cu 2.5 l mai putin, in medie.

                            Comment


                            • Si eu am pe urban ~12,5 consum, dar gaz ...
                              Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

                              Comment


                              • Nu cred ca ai doar 12 la 15-16 km/h viteza medie.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google