Consumul mediu 1.6 16v 105CP

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Pai depinde cum ai prins consumul in primii km si cam tot media aia o sa o ai.
    Daca l-ai resetat si ai mers prin oras, iar acuma faci drumuri extraurbane o sa ai tot un consum mare pana isi revine. Incearca sa il resetezi si sa mergi extraurban sa vezi ca o sa ai un consum mic.
    Sau 7,8% in oras pare ok.

    Comment


    • Un consum mediu de 9 la suta ,10,5 in oras.Cam asa consuma un logan de la noi de la firma 1.6 16v.Consum de 5l la suta nam vazut nici pe dci,dar povestile sint frumoase.

      Comment


      • Total irelevant; nu-mi spune mie cum sunt conduse masinile firmelor, adica atunci cand nu e masina ta si nu tii cont de nimic... basca sa mai fii si nemultumit de patron; aici nu vorbim de utilizarea masinilor in scop comercial.
        Last edited by IancuMIC; 27 August 2012, 23:00.
        Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

        Comment


        • Originally posted by Shakar View Post
          PS - consum mediu = 60% extraurban si 40% urban.
          Originally posted by logabidci View Post
          Un consum mediu de 9 la suta ,10,5 in oras.
          Cascadorii rasului, nu alta.
          If it ain't broke, don't fix it!

          Comment


          • Am reusit sa scot si eu 6,1% pe 800km. Este cel mai mic consum mixt realizat de mine vreodata cu masina asta.
            Traseu: Galati-Balvanyos-Sinaia-Galati. Am mers "la consum" din mai multe motive, nu detaliez. Bunica pe bicicleta m-ar fi depasit lejer ... f***ing boring!
            Last edited by gl_mmm; 28 August 2012, 11:36. Reason: Automerged Doublepost

            Comment


            • Originally posted by Niki View Post
              Cascadorii rasului, nu alta.
              Inainte sa mai postezi cu atata siguranta cand de fapt esti || cu domeniul, aloca 2 minute unei cautari sa vezi daca nu cumva bati campii.

              La 1.5 dCi, Dacia declara 3.6 extraurban si 4.9 urban. Daca le aduni si le imparti la 2 o sa vezi ca da 4.25 desi Dacia declara 4.0 mediu. Nu iti trebuie mai mult de 4 clase ca sa iti dai seama ca are o pondere mai mare consumul extraurban decat cel urban, nu 50-50.

              La orice masina te-ai uita, consumul mediu nu este media aritmetica a consumului urban si a celui extraurban

              Next.
              '08 Logan Prestige PH1 - 1.6 16V - Mineral Blau Pearleffekt

              Comment


              • Pai tocmai, bre, Shakare.

                Citeste de doua ori data viitoare, caci nu ma refeream la tine in postul ala.
                Tu ai explicat ce inseamna "consum mediu" si vine colegu' sa ne zica despre consumul lui mediu in oras...

                Clar, acum?



                Edit: 2 = doi, => doua minute.
                aloca 2 minute
                If it ain't broke, don't fix it!

                Comment


                • Originally posted by IancuMIC View Post
                  Total irelevant; nu-mi spune mie cum sunt conduse masinile firmelor, adica atunci cand nu e masina ta si nu tii cont de nimic... basca sa mai fii si nemultumit de patron; aici nu vorbim de utilizarea masinilor in scop comercial.
                  Nu era vorba nici o clipa despre utilizarea masinilor in scop comercial,cit despre firma este una de stat asa ca nemultumirea fata de patron nu exista,iar consumul asta este.Iar cel mai relevant lucru este faptul ca nu multi recunosc adevaratul consum.

                  Comment


                  • Si care-i adevaratul consum la 16v, ca eu nu m-am dumirit pana acum ?. Dupa ce am venit din concediu am facut ~80km in oras si sunt foarte departe de 10.5 la suta cum zici tu; la iarna care e consumul la 16 v? Poate 11.5-13 la suta nu?
                    Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                    Comment


                    • Originally posted by crull View Post
                      Eu scot cu aerul conditionat in functiune cam asa:
                      Mediu :8 /100 km
                      Urban :10,5 /100 km
                      Extra urban:6,5 /100 km
                      Uite pe cineva care spune adevarul,asa ca un consum de 10,5 in oras este ceva normal.

                      Comment


                      • Originally posted by logabidci View Post
                        Un consum mediu de 9 la suta ,10,5 in oras.Cam asa consuma un logan de la noi de la firma 1.6 16v.Consum de 5l la suta nam vazut nici pe dci,dar povestile sint frumoase.
                        Perfect adevărat, dCi-ul nici nu are consum de 5 litri/100km !

                        P.S Scuze de off-topic este doar un răspuns punctual la neĆ®ncrederea colegului referitoare la consumul unui dCi !
                        Attached Files

                        Comment


                        • Originally posted by logabidci View Post
                          Nu era vorba nici o clipa despre utilizarea masinilor in scop comercial,cit despre firma este una de stat asa ca nemultumirea fata de patron nu exista,iar consumul asta este.Iar cel mai relevant lucru este faptul ca nu multi recunosc adevaratul consum.
                          Asa e, noi care avem 1.6 16V nu stim consumul adevarat, tu care le vezi in poza il stii. Sa nu mai spun ca sunt 160 de pagini PLINE de poze & video cu consum la 16V, cu toate astea tu spui ca sunt povesti si ca mananca mult. Dai deconectare (dreapta sus) si o sa ne faci un serviciu.
                          '08 Logan Prestige PH1 - 1.6 16V - Mineral Blau Pearleffekt

                          Comment


                          • Mie unul mi se pare ca ii cam acordati cam MULUUULTEEEE EXPLICATII lui @Logabidci....
                            Lasati-l sa mearga mai departe cum poate cu tractorul lui...si cu 16V-urile lui de la munca!

                            Comment


                            • Asa este dl. Ivan cine sint eu sa-mi dau cu parerea,o insecta pe parbrizul unui logan.Scuze domnilor care s-au simtit ofensati,si respect acelor domni care au avut ceva concret de spus si au argumentat parerea lor.

                              Comment


                              • ati putea sa nu va certati?
                                Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google