Consumul mediu 1.6 16v 105CP

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Io cred cai destul da bun consumu la 8,5 voi ce ziceti

    Comment


    • Spune conditiile in care ai obtinut 8.5. In oras? Extern? Combinat? Etc

      Comment


      • Intr-un oras ca Roman sau Piatra merge 8,5 ptr ca eu sunt din Roman dar dac meri in orase mari ca Bacau,Iasi sau Bucuresti(cosmar)nu cred ca mere cu 8,5 la suta.Celmai mic consum 5,4 mers 90-100km.
        Welcome to the Club, We Have Jackets !

        Comment


        • Daca mai este de actualitate topicul si mai este cineva interesat, tocmai am terminat un tur de cunoastere al noului Logan varianta 1.6 16V. Turul a constat in efectuarea a 3000 de km in regim de rodaj prin Romania. Nu vreau sa plictisesc pe nimeni cu date, daca este cineva interesat pot sa-i raspund la intrebari cu cea mai mare placere.

          Francisc

          Comment


          • Ideea e tocmai sa vii cu datele aici pe topicul de discutii...
            Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

            Comment


            • Mentionez ca nu in regim de 195 km / h, ci in regim de rodaj, turatie maxima de 3500 rpm am obtinut un consum cuprins intre 5.8 - 6 % regim mixt ( la 3000 km parcursi in tara).
              La viteza relativ constanta de 130 km/h, a consumat 7.9%. Urmeaza sa revin cu valori pe consumul urban... Incerc sa golesc un rezervor strict in oras.
              Acestea sunt consumurile pe care le-am obtinut pana acum. Am masina de 1 1/2 saptamani.

              Comment


              • Consum la 1,6 16V

                Eu am obtinut 6% afara regim de 3000rpm(110km/h maxim) iar in oras mu scade sub 9%. Si am masina de 1 saptamina

                Comment


                • Postez si eu niste consumuri facute saptamana trecuta, in niste excursii de o zi.

                  Bucuresti-Pitesti-Campulung-Bran-Paraul Rece-Predeal-Sinaia-Targoviste-Bucuresti a fost 7.0. Bineinteles, pana la intrarea in Bucuresti.

                  Bucuresti-Pitesti-Rm Valcea-Brezoi-Voineasa-Petrosani-Tg Jiu-Rm Valcea-Bucuresti a fost 6.8.

                  Mers destul de tare pe autostrada in ambele dati, 140-160, iar in rest mers normal,nici la consum nici ca nebunul .

                  Eu o singura data am reusit sa scot consum de ~5, cand am venit de la mare pe portiunea dintre Neptun si Cernavoda(intrarea pe autostrada) am scos 5.5. Insa nu am mers cu mai mult de 60-70 , nu cred ca am facut nicio depasire.
                  Despre consmul urban nu cred ca are rost, pentru ca difera mult in functie de orasul fiecaruia. Pot spune ca in Bucuresti daca as merge doar ziua, as scoate lejer 12.5-13 in perioada asta a anului cand e fff aglomerat. Insa eu mai merg si noaptea, si per total consumul mediu ajunge pe la 11.5.
                  Dacia Logan Prestige 1.6 16v - B 21 xxx

                  Comment


                  • Ok B-Pitesti si retur regim de autostrada (140-160 cum spui) adica vreo 240 km, restul totusi cum i-ai facut? 90-100...?
                    7% in regim de ''alerta'' nu prea iese

                    Uite ce spune un coleg de-al tau (adica un 16V) ca pe la ~ 130/h ia aproape 8%.

                    Oricum imi place ca si aici sunt consumuri de dizal 5-6% ))
                    Last edited by Octavian; 6 October 2008, 23:18.

                    Comment


                    • Chiar sub 5 %.Eu am obtinut 4,7% pe o distanta de 115 km la o viteza de 60-80km/h.La 160-180km /h pe toata A2 consum 10%,la 100-130km/h 7,5%,consumul mediu dupa aproximativ 10000km 7,4%.

                      Comment


                      • Pai da dar...E inuman sa mergi (sa presupunem conditii de trafic care-ti permit un 110-120) sa mergi cu ~80/h.
                        Nelasata pe autostrada sub 160/h sunt convins ca ai avut consum peste 10%, poate n-ai resetat CB, asta chiar prin cele declarate pt regim 100-130/h (~7-7,5%).

                        Comment


                        • Am resetat computerul,consumul a oscilat intre 7,5-7,8%,nu am spus ca am avut consum de 7%,ala l-am avut in primii kilometrii probabil

                          Comment


                          • Tavi, pe autostrada cu acul la 200, ia vreo 13-14%...La 160 cam 11-12% la 130-140 nu ia peste 8%; in schimb la 70-80km/h am incercat si eu si mareom si ia undeva la 4.6%. sa nu-ti vina sa crezi, dar cand se intoarce lumea de la pista de la sannicolau, asa se merge spre timisoara, ca nu mai avem benzol
                            Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                            Comment


                            • ............cand se intoarce lumea de la pista de la sannicolau, asa se merge spre timisoara, ca nu mai avem benzol
                              La treaba asta nu pt sa rad, pt ca era si eu sa raman fara benzol la intoarcere, grozav de scad liniutele pe circuit
                              (off)De curiozitate, la 200 pe bord ce turatii are 16V?

                              Comment


                              • Al meu are kilometrajul dar cu 5-10km/h inapoi pt ca am gume mai mici. Mi-a aratat 5800rpm. Mai sus n-a vrut sa mearga nici dupa 20km de blana orbitoare
                                Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google