Consumul mediu 1.6 16v 105CP

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Saptamana trecuta un drum Galati-Tecuci. Insa in oras e moarte. MOARTE. Am resetat CBul, si a urcat consumul la 10,4. WTF....
    Attached Files

    Comment


    • La mine dupa clapeta nu inchidea bine O-ringul. Prindea aer fals iar consumul am avut 7,5 lit. la 100km mers constant pe autostrada. Acum ca am reusit sa fie bine etansat merge mai bine motorul si consumul o am mai mic 6 lit. la 100km. Motor 1.6 16V Euro4 Logan. Faptul cand o calcam la maxim si doream o accelerare rapida, daca luam un pic inapoi din accelereatie mergea mai bine decat de tot calcata.

      Comment


      • La ce viteza constanta aveai 7,5 %?
        Si cum se poate verifica daca trage aer fals, sau care-s simptomele?
        Eu spre exemplu, ce-as putea verifica la un service in cazul unui consum usor marit dar extraurban(in afara de bujii care-s noi)?
        Mersi.
        Last edited by andreyi; 22 October 2013, 08:23.

        Comment


        • "andreyi"- pui mana pe tubul de aspiratie si motorul trebuie sa se opreasca, daca nu trage undeva aer fals.

          Comment


          • Da, si-a dat si un mecanic cu parerea si a zis ca n-are nici o problema motorul cu trasul de aer fals, la cum merge.
            ON TOPIC: Consum de 10%, strict urban, viteza medie cam 25 kmh, mers mai vioi (3000-4000 rpm) cel mult treapta 3(chiar si la 65-70 kmh).

            Comment


            • andreyi"- 10% e prea mult. Cu acceleratie la podea tot timpul nu scoti 10% maxim 8 lit. E ceva defect sau nu-i bine. I-a uitate la senzorul de temperatura daca ai soft sa vezi un pic parametrii. Sau la temperatura la aer admisie.

              Comment


              • Originally posted by andreyi View Post
                Da, si-a dat si un mecanic cu parerea si a zis ca n-are nici o problema motorul cu trasul de aer fals, la cum merge.
                ON TOPIC: Consum de 10%, strict urban, viteza medie cam 25 kmh, mers mai vioi (3000-4000 rpm) cel mult treapta 3(chiar si la 65-70 kmh).
                Ai consum bun. Eu am 10,5 urban.

                Originally posted by smaci View Post
                andreyi"- 10% e prea mult. Cu acceleratie la podea tot timpul nu scoti 10% maxim 8 lit. E ceva defect sau nu-i bine. I-a uitate la senzorul de temperatura daca ai soft sa vezi un pic parametrii. Sau la temperatura la aer admisie.
                Tu cred ca glumesti. Cu accelaratia tot timpul la podea sare de 11 urban. Cum sa scoti 8. Nici chinuita si super batraneste mers nu scoti 8% urban cu un astfel de motor.

                Comment


                • Caut sa cumpar un logan preferance, dar ma uitam si dupa un prestige 1.6 16v, dar nu prea sunt la vanzare... Cosumul de 10% in oras il are si 1.4 MPI deci eu cred ca e bine...

                  Comment


                  • Atunci inseamana ca am un motor foarte bun in oras am consum 7,2 lit pe CB. ricum la ralanti consumul la ora are 0,97, cel putin atat arata la softul de diagnosticare. Deci un litru la ora fara sa misti autoturismul.

                    Comment


                    • Depinde si de oras. Daca sunt 2-3 masini in tot orasul, probabil scot si 5%.

                      Comment


                      • cel mai bun consum in bucuresti a fost de 9,2 % (sambata)
                        sigpic

                        Comment


                        • Consum Mako _ Praga, mers regulamentar 95% din timp, AC pana dupa Budapesta, gume de iarna, viteza medie 114 kmh (in parcarea hotelului) si consum 7,8%.
                          sigpic

                          Comment


                          • Mako_Budapesta_Gyor_Bratislava_Brno_Praga_parcare hotel_Brno_Bratislava_Gyor_Budapesta_Mako_Cenad_Ti misoara_Lugoj_Deva.

                            La dus am mers absolut legal. La intoarcere am rulat mult in jurul a 160 kmh si s-ar putea sa ma gratuleze Rendőrség-u' cu o amenda pentru 170 kmh, dar din moment ce nu m-au oprit, presupun ca am scapat

                            Bucură-te de videoclipurile preferate și de muzica preferată, încarcă conținut original și arată videoclipurile tale prietenilor, membrilor familiei și lumii întregi pe YouTube.
                            sigpic

                            Comment


                            • Sal.am modelul de 1.6 16v. Foarte multumim.consuma cat vrei. Vrei tare...consuma mult.vrei putin..consuma putin.
                              La rezervor in bord are 9 linii.cati litrii valoreaza una?
                              Merci

                              Comment


                              • 5 litri

                                Sent from my GT-I9300 using Forum Runner
                                sigpic

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google