Consumul mediu 1.6 16v 105CP

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Ok.multumesc.

    Comment


    • Resetat CB-ul din fata blocului, plecat pe la ora 8:30 de acasa si intors pe la orele 16:40.
      Am facut 80 de km pe acel traseu cu rosu si vreo 10 opriri in total.
      Am avut anvelopele de iarna montate. Rezultatul il vedeti si voi..7,7%.
      Attached Files

      Comment


      • Mariane, esti sigur ca nu e dizal?
        Ai prins vreo zi buna, fara mitinguri si alte blocaje nasoale de ti-a iesit consumu' ala bestial.
        Last edited by Kojak; 14 November 2013, 21:56.

        Comment


        • Daca a mers cu 30-40km/h in a 5a e posibil. Mie abia mi-a mai scazut la 10 l/100 cu mers de pensionar retard.

          Comment


          • A avut zona de centura, unde se merge intins.....mie imi afiseaza 8,8 cu 30% extern, restul Bucuresti pe ultimii 350-400 de km.

            Comment


            • Originally posted by Archangel80 View Post
              Daca a mers cu 30-40km/h in a 5a e posibil.
              Am mers cu a 6 (şeasea) cu 30/40 la oră...restul e CanCan...că eu am 6 trepte plus pe aia de dat cu spatele..adică 7 (şapte).

              Comment


              • Consum pe CB: 7,6%, viteza medie 35 kmh, mai mult urban, traseu scurt ,mers normal/legal.

                Comment


                • In oras voi scoateti mai putin ca 1.4?
                  Pot sa ?
                  sigpic

                  Comment


                  • Eu cu Loganul atata timp cat merg intre orele 11 si 15-16 scot sub 8.5oriunde as merge in oras. Sa nu mai zic de weekenduri unde scot si 7 fara stres pe un drum Berceni-Cora pantelimon. Sunt mai multe tehnici de genul mangaiat acceleratia, mers cat mai mult posibil constant fara accelerari si frane cat mai putine, sa eviti pe cat posibil sa stai la semafor (cand vezi semaforul rosu de la distanta o scoti din viteza in asa fel incat sa nu mai fi nevoit sa mai opresti masina, sa se faca verde pana ajungi la semafor etc)

                    Dar astea sunt consumuri fara relevanta, relevant e un consum pe o saptamana-2 in care prinzi si drum liber si aglomeratie de dimineata sau de seara. la mine un astfel de consum e ~9-9.5 dar cu mers destul de agresiv cand traficul permite.

                    Apropo la 16v mie mi se pare ca nu e vreo smecherie la consum daca mergi excesiv de subturat(50-60 cu a5a), mai am o masina tot pe benzina la care e invers, consuma mai putin cand merg foarte subturat cand merg normal consuma mai mult. Dar acolo e vorba de un motor ceva mai mare care probabil ca merge mai bine la turatii mici. La fel la cealalta masina mi se pare mult mai mare diferenta dintre mers la consum si mers normal, la logan diferenta dintre mers normal (chiar uneori merg f tare) si mers la consum mi se pare f mica.

                    @pacco, 1.6 16v are consum parca mai mic sau la fel decat 1.4mpi in oras. vorbesc de consum oficial. asadar de ce ar trebui sa consume mai putin 1.4? de ce te miri?
                    Dacia Logan Prestige 1.6 16v - B 21 xxx

                    Comment


                    • poate merg noaptea mo ...
                      eu nu cred nimic, e tabu cu siguranta un consum mai mic de 9% in Bucuresti pentru un 1.6, indiferent cat de lejer e traficul ...
                      vorbesc de condus normal, nu de stres inuman ca sa consumi cu 02% mai putin ...
                      de multe ori tehnicile alea de consum redus dauneaza ori masinii, ori tie ca om ori traficului, ma urc in masina sa ajung la destinatie mai repede sau mai confortabil, nu ca sa consum cat mai putin si sa merg cu 40 la ora la relanti juma de bulevard sa se faca verde ...
                      pentru consumuri extrem de mici exista RATB
                      Last edited by 827sam; 15 November 2013, 14:59.
                      Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

                      Comment


                      • Sa stii ca depinde...si eu merg la consum scazut in oras, dar cand vin prin bucuresti (cam la 3 saptamani) mi se pare ca ma impinge lumea de la spate, sunt facut sandvis acolo..posibil deaia se scot consumuri mari, intri in ritmul traficului de acolo si vrei-nu vrei, tre sa-i dai mai tare. La fel si daca incetinesc in intersectii ca sa trec peste sinele de tramvai cu gand sa mai protejez una, alta (pivoti, bucsaraie).

                        consumul depinde de modul in care se merge, iar modul in care se merge e impus de ritmul traficului unui oras si care difera peste tot.
                        sigpic

                        Comment


                        • Originally posted by bossake View Post

                          @pacco, 1.6 16v are consum parca mai mic sau la fel decat 1.4mpi in oras. vorbesc de consum oficial. asadar de ce ar trebui sa consume mai putin 1.4? de ce te miri?
                          Pe primul il am pe al doi-lea l-am avut si DA, 16v consuma mai putin in oras fata de 1.4 la acelasi stil de conducere.

                          Originally posted by btecus View Post
                          consumul depinde de modul in care se merge, iar modul in care se merge e impus de ritmul traficului unui oras si care difera peste tot.
                          Si de modul de conducere; anticipatie, spun eu; daca te bagi ca inecatul si esti nevoit sa franezi de 10 ori in 30m, atunci...
                          Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                          Comment


                          • La loganul meu mi se pare foarte ok consumul in oras, in schimb extraurban nu ma multumeste pe deplin(nu am reusit sa obtin sub 6% consum mediu pana acum la un traseu de concediu,etc, ceea ce obtineam fara probleme cu 1.4, si ceea ce obtin fara probleme, vad, multi 16_16v-isti).
                            Consumul relativ mic in orasul meu este dat si de lipsa unui trafic serios, am vazut la un coleg consum de 6,9% la Logan identic cu al meu dar 1.2_16v cu media de 25 kmh, mers mai mult urban din spusele proprietarului, dar nemenajat.

                            Comment


                            • E aiurea sa compari consumul tau cu consumul altuia fara sa stii exact in ce conditii scoate el consumul ala.
                              Si eu scot sub 6 lejer dar automat asta inseamna sa mergi fara depasiri multe, iar alea putine cnad le faci sa le faci in a5a sau a4a d-abia sa te tarai. Eu de ex nu preaa pot asa, orice depasire o fac imi place sa o fac cat se poate de repede, chiar daca din fata nu vine nimic. Asta inseamna din start trepte inferioare, ture multe , consum mare. Plus ca nu poti merge cu 120 ca si viteza de croaziera si sa vrei consum mic. Vrei consum mic te limitezi la 80-90, nu depasesti nici picat cu ceara viteza asta.
                              Incearca sa mergi cum am zis mai sus si mi-e greu sa cred ca nu scoti consum mult sub 6(adica 5-5.5). evident fara ac si doar 1-2 pasageri.

                              In orice caz cate stiluri de condus atatea consumuri. sa nu mai zic de traseu, inclinatia fellul in care se circula pe acea portiune etc. Consumurile de pe aici nu trebuie luate decat pur orientativ.
                              Dacia Logan Prestige 1.6 16v - B 21 xxx

                              Comment


                              • Absolut, insa ia vezi ca sunt useri care au declarat consumuri de 5,x cu mers mai mult de 80-90 kmh (chiar si cu 100-120 kmh mers constant). Chiar toti folosesc NGK Iridium, Mobil 0W40, anvelope premium cu consum redus?
                                La mers constant sub 100 kmh, iese sa zicem sub 6% dar in conditii ideale, resetat din mers si mers strict extraurban.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google