Consumul mediu 1.6 16v 105CP

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Distanta in care am ''monitorizat'' consumul 1407 km, aprox. 600 km in oras, restul afara
    Consum mediu 6.9 l/100km
    viteza medie : 43.5 km/h

    Comment


    • Mie imi consuma in bucuresti,consum facut pe vreo 200 de km...Undeva in jur de 9.1l/100km....Am observat ca daca stai in aglomeratie iti creste consumul vaznad cu ochii gen 100ml in 2-3 minute,cu vitele schimbate pana in 3000 de ture,foarte rar peste
      Last edited by crististreulea; 2 November 2008, 13:43.
      To be or not to be....???

      Comment


      • Si la mine la fel tre` sa ne invatam sa conducem batraneste )

        Comment


        • Mie dupa o luna circulat numai in oras, cam 6-7km pe zi, consumul a ajuns la 9,3-9,4L/100km. E adevarat ca, dimineata cand ajung in parcare la serviciu, numai atunci apare toate cele patru liniute la temp. apa. Oare din cauza ne incalziri motorului am acest consum cam ridicat?
          Last edited by Kovy; 2 November 2008, 15:20.

          Comment


          • Conteaza sa fie si motorul cald, dar 9,1 mi se pare un consum ok. Mie in timisoara imi ia cam 10(dar nu schimb sub 3000). La cat de aglomerat e orasul eu zic ca e ok. Consumul asta il scot cand orasul este aglomerat
            PS Cine vrea consum mic sa foloseasca cat mai mult frana de motor, o sa observati diferenta

            Comment


            • Dupa ce am facut cu masina 40000 km pot sa zic ca consumul se invarte in jurul acestor valori:
              - consum in oras cam 9.1 - 9.3
              - consum in afara 6 - 6.5
              In regim de mers normal atat in oras cat si afara.
              Loganul Meu !

              Comment


              • Afara ce viteza "prestezi"?
                Forum neinteresant. Delogat definitiv.

                Comment


                • 90 - 130 intre localitati
                  70 - 80 in localitati
                  Loganul Meu !

                  Comment


                  • Eu am avut 1.6,in oras lua 10 litri.Cel cu 16v vad ca are un consum mai bun in oras.Afara,depinde de viteza.Dar nu treceam de 130.
                    De saptamana viitoare sper sa intru si eu in randul posesorilor de 1.6 16v.
                    Forum neinteresant. Delogat definitiv.

                    Comment


                    • Consumul la oras, cam depinde si de oras, cat de aglomerat e, de exemplu daca as fi stat in Bucuresti probabil as fi avut consum mai mare. Si mai depinde si de sofer cand eram mic si nepriceput si conduceam haotic in oras imi lua 10.5-11, acum am invatat si eu sa conduc )
                      Loganul Meu !

                      Comment


                      • Originally posted by z1nedine View Post
                        Dupa ce am facut cu masina 40000 km pot sa zic ca consumul se invarte in jurul acestor valori:
                        - consum in oras cam 9.1 - 9.3
                        - consum in afara 6 - 6.5
                        In regim de mers normal atat in oras cat si afara.
                        Bun consumul,ii faci invidiosi pe cei cu 1.6 8v,practic tu cu 15CP in plus ai consum mai mic ca ei

                        Comment


                        • Nu conteaza asa mult cilindreea...Sunt mai multe variabile!Eu spre exemplu, cu motor de 5.7L am consum egal cu un EOS de 2L in Bucuresti, asta in conditii de condus decent....Si se mai vaita europenii ca masinile de peste ocean au consum mai mare...Mit-uri...
                          In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                          Comment


                          • acuma daca iesi numai noaptea cu v8-ul si dai tura intre Parlament si Alba Iulia cu 60-70 si EOS-ul e de aglomeratie... . Glumeam...
                            oricum felicitari pentru "purceii" de sub capota
                            consumul e influentat foarte mult de stilul de condus. Chiar daca schimbi la 3000-3500 conteaza foarte mult si cat iti ia sa ajungi acolo...
                            concret:
                            zi de zi pana la munca daca nu prind aglomeratie am consum de 8.7-8.8
                            am iesit intr-o seara tarziu din dr taberei pana in ferentari si am bagat piciorul tare in ea. Drum liber si gaz de voie de nu a vazut decat peste 3000 rpm in a 2-a si a 3-a blana....Foarte rar a 4-a ca ma grabeam rau. Cand am ajuns inapoi in dr taberei aveam 9.9 consum mediu pe bord...In conditiile in care erau 500 de km de la ultimul reset.
                            deci ... Vorba unui prieten: problema la o masina se afla intre scaun si volan!
                            Last edited by Seba; 10 November 2008, 10:32.

                            Comment


                            • Are cineva idee de ce a ramas consumul 7,1 pe CB tot timpul,fie oras ,fie in afara?

                              Comment


                              • Sa am ceva probleme eu la CB

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google