Consumul mediu 1.6 16v 105CP

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by amitaf View Post
    si se pune intrebare pt ce v-ati mai luat 16 valve????
    Bine zis. Deja ma ia durerea de cap cand vad ce-i aici. Fratilor mie in mod normal in afara imi ia 7-7,5% (nu stiu pe autostrada ca n-avem asa ceva-acolo as merge cu 150 constant si probabil ar fi consumu peste 8%) functie de diverse chestii, iar in oras de la 9 si ceva% in sus. Cel mai putin am scos afara 5,5% cand am fost dupa cineva la aeroport (brasov-otopeni-brasov) si am mers la consum ca eram pe benzina lui. Sa ai 16v, de fapt sa ai orice logan si sa mergi in afara cu sub 100/h daca conditiile iti permit viteze mult superioare numai ca sa ai consum mi se pare aiurea. As ajunge sa fac 8 ore pe putin de la brasov la constanta. Si cine zice ca-i consuma 3% sa-si puna gpl pe 16v (ca asta-i trendu am observat), macar asa il cred...
    Last edited by andrushk_mib; 4 August 2009, 00:55.
    If everything seems under control, you`re just not going fast enough...

    Comment


    • exact aceasta este si situatia mea,in oras scot intre 9 si 9.5,foarte rar ajung la o medie de macar 8.5 si aici ma refer la un consum masurat dupa cateva sute de km nu imediat dupa restarea calculatorului,asa am avut si consum de 15% dar si de 2.9 dupa resetare si apoi mers numai la vale pe distanta de vreo 15 km,dar cum ziceam consumurile astea nu au nici o relevanta.personal sunt foarte multumit atat de masina cat si de consum,ultima o am de 10 luni,am 33 500 km deja si absolut nici o problema,nici un scarait,greieras,nimic,o intretin bine si bag numai benzina 98 ceea ce intradeva schimba radical performanta motorului.

      Comment


      • ivane, cu parere de rau, dar ai pocnit-o de gard... cum ai facut, i-ai dat 100 si apoi ai lasat-o in frana de motor, ai resetat si ai facut poza cu consumul ala? si apropo, cum bine zicea silviu, e tr5, nu tr4, cum incerci tu sa ne vinzi gogosi...sau al tau e cu cutie speciala, pt consum redus?
        deci am trait s-o vad si p-asta, un benzinar de 1.6 105cai sa consume in oras mai putin decat un dizal de 65 in afara...bah, otto, dizal, carnot...r-ati ai drecu cu legile vostre de functionare ale motoarelor termice...is gresite, bah, le-ati gresit formulele, r-ati ai drecu ca v-ati grabit cand ati dat extemporal la fizica...
        Last edited by Seba; 4 August 2009, 03:22.
        Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

        Comment


        • @Ivanmarian: Fa consumul de la plin la gol si apoi la plin (ti-am explicat cum), compara cu ce spune CB-ul si revino cu post. S-ar putea sa ai surprize. Cand am spus ca pute, m-am referit - e drept - si la calcul, dar mai ales la randamentul de ardere, care, cum spune si Seba, e ireal. Si sunt convins ca stie mai multa fizica decat mine, fiindca eu nu stiu mai deloc. Si o curiozitate personala? Cum stiai ca initial ai 24 l in rezervor si te-ai oprit la 6? In pozele tale nu reiese ca ar fi aprins becul de nivel benzina, care se aprinde cand mai poti face cca 60 de km (iar la masina mea, cand se aprinde si fac imediat plinul, nu intra - pana la prima oprire a pistolului din pompa - mai mult de 42 l (adica, la o capacitate de 50 l, reiese ca becul se aprinde - teoretic - la 8 l ramasi? Ce naiba, vorbim de Logan 16v, o tona o suta si ceva, nu de Smart diesel, 0.6 tone...
          The future is already here - it's just not very evenly distributed. - W. Gibson

          Comment


          • Dar nimeni nu vede acel bec al franei de mana aprins? La cate gogosi a vandut, nu exclud posibilitatea de a suspenda masina.....

            Comment


            • Nu m-am luat de bec, fiindca am mai vazut masini la care spatele nu intra cum trebuie la franare si atunci soferul trage 1-2 dinti frana de mana. E drept ca nu e chiar OK, dar te ajuta un pic. Celelalte chestii ma intriga si cum am spus: autostrada Szeged - Budapesta, mers tare si constant, nu am avut consum sub 7. Iar la 120 - 140 la ora, motorul e destul de relaxat. Dupa el citire, cand am mers in spatele unui TIR de am ajuns la consum 4.7 trebuia sa ajung sa scot benzina din rezervor, sa nu-mi dea pe dinafara...
              The future is already here - it's just not very evenly distributed. - W. Gibson

              Comment


              • JR am facut de multe ori plinul asa cum zici tu,adica am bagat pana la refuz benzina in rezervor(vreo 60 de litri si ceva) si am facut consumul.
                Dar daca tii apasat butonul din bord,apoi pui contactul o sa vezi ca dupa vreo 3 sau patru secunde iti arata o serie de cb 7102(sau alta) si apoi o ia acul de acceleratie si cel de turatii la ""mers""prin bord.Apoi daca mai apesi inca o data butonul din bord o sa vezi daca ai toate liniutele care afiseaza datele din bord ok,apoi daca mai apesi inca o data o sa vezi si cati litri ai in acel moment in rezervor cu exactitate(masina sa fie pe teren plat).

                Cezare daca esti din Bucuresti cu adevarat ai stii ca pozele alea doua cu peisajul nocturn al Bucurestiului sunt de la Piata Unirii ,iar ultima este cu Malul Lyberty Center de la Trafic Greu.Daca cunosteai Bucurestiul ai fi stiut din poze ca nu vand gogosi la drumul mare si daca o fi cum zici tu explica te rog cum as fi suspendat masina la UNIRII si apoi la Mall ca sa va pacalesc?

                PS>frana de mana era lasata total si nu aveam nici macar un dinte tras....becul ala sta aprins ca si intensitate mica decand il stiu si se aprinde in bord normal la intensitate mare cand trag frana de mana sau daca nu mai am lichid in borcan.

                Comment


                • Gresit. Poti sa bagi si 100 de litrii in rezervor. Sonda e calibrata sa-ti arate maximul, adica 50 de litrii ;), iar consum de 3.4% nu se poate decat mers la vale in frana de mana. Ori iti arata CB-ul gresit, ori avem de-a face cu un fenomen paranormal.
                  In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                  Comment


                  • Dark nu mai baga oamenii in ceata!
                    Stiu si eu ca daca am 60 de litri in rezervor sondda imi arata tot 50.
                    Eu am zis ca aplic chestia asta dupa ce scade nivelul in rezervor sub 50 de litri.
                    Si atunci arata exact cati litri mai ai in rezervor.Si apoi daca tot nu ma crede-ti chematii pe aia din DOSARELE X.

                    Comment


                    • Poti dovedi ca pozele acelea in care indicatorul iti arata 3.4 sunt in timpul mersului? .....Sunt poze cu CB, urmate apoi de poze cu locatia. Insa legatura dintre ele care este? Doar faptul ca sunt pe inserat?
                      Daca te simti bine stiind ca ai consumat 3.4 felicitarile mele. Va stiu "rasa", doar colaborez cu soferii de ambulanta. Se pare ca si matale te conformezi acelei tipologii. In fine, fiecare traieste in ce lume vrea, neaga ce doreste, si sustine deasemenea.
                      Spor la consumuri si mai mici.

                      PS: masina dumitale, e clar mai speciala: are becuri aprinse la intensitati diferite, s.a
                      Last edited by Cezar; 4 August 2009, 15:55.

                      Comment


                      • Originally posted by Ivan Marian View Post
                        .................................................. ...........apoi daca mai apesi inca o data o sa vezi si cati litri ai in acel moment in rezervor cu exactitate(masina sa fie pe teren plat).
                        ....................................
                        Numa' exacta nu e metoda asta.
                        Poa sa fie eroare de 1-1,5 litri. (testat in fata casei arata 17 litri si testat intr-o parcare - dupa nici 1 km rulat - 15 litri).

                        Comment


                        • Cezarica tata bine ca stai in Bucuresti si nu in alta parte.
                          Daca esti asa de tare si sustii ceea ce zici tu si pe mine nu ma crezi ca becul meu asa ""merge"" ,atunci vino sa ne intalnim pe undeva prin Bucale si daca nu este cum zic eu atunci ii dau foc la masina ,iar daca nu este asa cum zici tu imi dai masina ta mie cu acte tot la politie.
                          Ce zici te bagi la un asemenea pariu?

                          Din cate vad tu te conformezi unei anume""TIPOLOGII COMUNISTE"" si daca cineva iti arata ceva nu crezi nici in ruptul capului.
                          Asa ca pariul ramane valabil""doctore"".
                          Daca pozele nu te conving,vorbele nici atata.....poate realitatea?????
                          Last edited by Ivan Marian; 4 August 2009, 16:40. Reason: Automerged Doublepost

                          Comment


                          • Presimt "neshte" premii...
                            Last edited by D-FENS; 4 August 2009, 16:46.
                            Forum neinteresant. Delogat definitiv.

                            Comment


                            • toate bune si frimoase mai putin faza cu ,,doctore" ...chiar e medic si nu cred ca sti cata carte insemna asta si deci rezulta ca e atac la persoana ... si prevad si pentru tine un premiu de cateva zile

                              pentru cultura ta din generala .. comunismul este sistemul de conducere perfect ... ca a denaturat in aproape fiecare tara e altceva .. pentru lamuriri vezi cum traiau croatii si sarbii pe vremea lu tito

                              sry de offtopic

                              on topic ... cu alte cuvinte legile motoarelor cu ardere interna nu se preteaza si la autoturismul tau? sigur nu bagi supa de gainat in rezervor?
                              Last edited by DeLuXe; 4 August 2009, 16:47.
                              sigpicMy ride

                              Comment


                              • Originally posted by Ivan Marian View Post
                                Cezarica tata bine ca stai in Bucuresti si nu in alta parte.
                                Daca esti asa de tare si sustii ceea ce zici tu si pe mine nu ma crezi ca becul meu asa ""merge"" ,atunci vino sa ne intalnim pe undeva prin Bucale si daca nu este cum zic eu atunci ii dau foc la masina ,iar daca nu este asa cum zici tu imi dai masina ta mie cu acte tot la politie.
                                Ce zici te bagi la un asemenea pariu?

                                Din cate vad tu te conformezi unei anume""TIPOLOGII COMUNISTE"" si daca cineva iti arata ceva nu crezi nici in ruptul capului.
                                Asa ca pariul ramane valabil""doctore"".
                                Daca pozele nu te conving,vorbele nici atata.....poate realitatea?????

                                Te umflii in pene degeaba. Consumul ala de 3.4 nu-l poti scoate decat cu CB abia resetat sau sa cobori vre-o 50 de km in frana de motor si mers si batraneste apoi pe plan drept... asta ca sa fie veridic. Te cramponezi degeaba in ce "zice" CB-ul...e treaba noastra ca vrem sa ne punem si logica la contributie. Doar n-am inebunit sa ma inchin la niste cifre de pe un afisaj care pot fi foarte usor folosite la momentul oportun, dar care sa nu aibe nici o legatura cu realitatea.
                                Noi discutam aici de consumuri care intradevar se simt la buzunar nu de ce afiseaza CB-ul gata resetat.
                                In momentul asta daca ma sui in masina si resetez afisajul, in 10 minute iti arat consum mai mic decat ala de 3.4...dar care ar fi morala?Ca merg 100 de km cu 3.4 consum?
                                Ia incearca sa mergi la orice stil de condus pe plan vertical: baga 4 l de benzol si parcurge 100 de km...ce zici?..Si daca nu merge, donezi masina la LoganClub?
                                In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google