Consumul mediu 1.6 16v 105CP

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Consumul pe ultimii 9000 de km: 9.5 l/100 Viteza medie pe CB 30 si ceva km, nu retin exact.

    Stil de mers numai cu accelerari si frane (macar 4000 de ture sa fie).

    Practic chinui masina permanent dar mai mult decat atat nu consuma
    Last edited by catalin27182; 20 October 2009, 20:26.

    Comment


    • Consum mediu Bucuresti aproximativ 60 Km ,trafic pt taiat venele - de la 15,3 l/100 stabilizat la 12 l/100, mult /putin ?

      Comment


      • 6.8l/100km mediu - mers "babacios". 9.3% mers blana Pitesti - Constanta.

        Comment


        • Originally posted by parpales View Post
          Consum mediu Bucuresti aproximativ 60 Km ,trafic pt taiat venele - de la 15,3 l/100 stabilizat la 12 l/100, mult /putin ?
          trist , dar adevarat... am patit si eu!

          Comment


          • fratilor, nu stiu cum obtineti consumurile acestea, dar eu unul, cu trei persoane, pe distantă de 50km, zona de deal, cu variatii de vânt, si acestă distanță o fac zilnic, o viteză de 110-120km la ora, consum de 6,0/6,2l/10km
            p.s. difera mult: soferul, cauciucuri, zona geografică, trafic, etc. etc.

            fratilor, nu stiu cum obtineti consumurile acestea, dar eu unul, cu trei persoane, pe distantă de 50km, zona de deal, cu variatii de vânt, si acestă distanță o fac zilnic, o viteză de 110-120km la ora, consum de 6,0/6,2l/10km
            p.s. difera mult: soferul, cauciucuri, zona geografică, trafic, etc. etc.

            rectific, 6,0-6,20/100km
            Last edited by clau_prestige; 3 November 2009, 00:36. Reason: Automerged Doublepost
            sigpic

            Comment


            • consum oras 8,6-9,5,consum mixt 7,2 l si cam 6,5 l /100 km in medie afara ,mers "elegant",oricum nu ai unde in bucuresti

              Comment


              • Motor bun, masina de *****

                Originally posted by mareom View Post
                Hai ca incep eu. Alimentez doar de la OMV (benzina de 95) si traseul pe care calculez consumul mediu este Timisoara-Arad. La un mers f calm (acceleratii fine, depasiri doar cu a 5a, viteza nu mai mare de 110 km/h ) am consumul de 6,5 l/100km. La mers constant 140-160 si o maniera ceva mai agresiva de condus imi ia cam 9. Cam mult, nu? In schimb in oras, la un mers normal ia 8,5 l/100km si asta e ok. Sunt curios si alti posesori de 16v ce consum au.
                Sigur n-o s-o dati si pe asta...cenzurati, sa apara doar ce va convine...comunistilor.
                Motorul e ok, putin prea supraturat si zgomotos, consum mixt undeva intre 6,5-7,5/100, in exterior intre 5 si 7l/100 daca mergi intre 80 si 120km/h.
                In oras intre 7,5 si 10, depinde de trafic.
                Din pacate cutia de chibrituri se cam rastoarna, daca bruschezi putin volanul...

                Comment


                • Atunci, nu o brusca.
                  Bine ai venit pe forum. Citeste regulamentul. O atitudine mai putin agresiva ar fi mai bine primita.

                  Comment


                  • am si eu un ph2 16v care papa rezonabil in oras 8% mers sportiv,bara la bara 9% iar afara intre 6-6.5% mers 110-130.chiar pot sa zic ca tine cu casa masina

                    Comment


                    • eu incep s anu mai inteleg ce se intampla cu loganul din dotare: dupa 800km, am consum urban 8.6%, mers fara enajamente, la limita rodajului, 3000-3500 pe unde apuca, iar afara la mers constant 110-120km/h, tot 8.6%. nu mai stiu ujv-ul cum consuma in rodaj, dar ala si aop-ul luau 8% la 140...
                      Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                      Comment


                      • Frigul Seba, frigul. Alta explicatie nu vad.
                        Cel mai lent 1,6 8v

                        Comment


                        • vezi presiunea din anvelope...sau incearca cu alta benzina.
                          In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                          Comment


                          • Trebe sa dai forje ca ie infundat si trage multa benzina fara rost

                            PS: eu ce am remarcat, pe vreme urata (umiditate mare in atmosfera, ploaie) benzinarele consuma ceva mai mult (la mine mers frumos 100-110 a iesit ~7,2% unde in mod normal nu sarea de ~6,5-6,7%).

                            Comment


                            • inseamna ca pana la 100-110, 16v in rodaj consuma cat un 1.4 bun de dat in goarna sub 110 am si eu consum mic. a, am uitat ca eram 3 sau 4 in masina tot timpul, chiar si 5 cateodata. dintre care, aia 2 din fata eram eu si mareom deci 6 persoane, bagaj full
                              pana la urma in conditiile astea, 8.5% e ok...
                              Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                              Comment


                              • Deci atunci las-o balta ca are consum normal
                                Normal ca daca eram eu la volan la masina ta (sg in masina) la regimu asta iesea un 7-7,5% maxim.
                                Tu vrei sa consume la fel cu sau fara ~300-350 kg...

                                PS: si daca vrei consum, ia-ti tractoras da???

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google